וזה לא בגלל שאני ערבי

במחזור ה-30 של העונה החולפת בליגה הלאומית, פגע סבטי ליפנייה ברגלו של נור סרסור בכוונה תחילה וגרם לו לשבר חמור. ההתאחדות והפועל חיפה, בחרו להתעלם מהמקרה. סיפורו של הפצע הפתוח

שבת 28 יוני 2008
שירן גולדשלג
במחזור ה-30 של העונה החולפת בליגה הלאומית, נפגשו לקרב צמרת הפועל חיפה ובני לוד. לוד ניצחה 2:0 במשחק שהיה רווי בתקריות הן ביציעים בין מחנות האוהדים והן על המגרש. 

התקרית שתיזכר יותר מכל הגיעה בדקות הסיום של המשחק כאשר בלמה  הקונגולזי של הפועל חיפה, סבטי ליפנייה, בחר לפרוק את תסכולו בצורה מבזה ששייכת לתרבויות ברבריות, ולא לעולם הכדורגל.

הקונגולזי תיקל בצורה חריפה את רגלו של נור סרסור, שערך בכורה מחודשת במדי לוד לאחר פציעה ארוכה שהשביתה אותו ממשחק. העבירה התבצעה כאשר לא היה כל סיכוי שליפנייה יגיע אל הכדור והתיקול הביא לשבר חמור ברגלו של סרסור.  

השופט, איתן שמואלביץ', שהיה קרוב למקום האירוע, לא התלבט ושלף ישר את הכרטיס האדום לבלם. ליפנייה נראה עצבני עוד יותר ובהתחלה לא ירד מהמגרש. קפטן הפועל חיפה וחברו לקבוצה, אייל טרטצקי, ניגש אליו וסימן לו לרדת לחדר ההלבשה כדי לא להסתבך עוד יותר והבלם, שנראה עצבני יותר מתמיד, החל לקלל אותו. אם ערן לוי לא היה עוצר אותו ומוריד אותו מהמגרש בעצמו, מי יודע איך זה היה נגמר.

חודשיים אחרי וכבר ניתן לקבוע בוודאות שהמקרה לא עורר הדים בכלל בכדורגל הישראלי, והשחקן לא הוענש כראוי ואולי אפילו בכלל. השבוע נור סרסור, נשמע עצבני במיוחד:" זה פשוט גועל נפש, גם מצד ההתאחדות  וגם מצד הפועל חיפה. המקרה גרם לי להיגעל מכדורגל. אני שכבתי פצוע בבית והשחקן חזר לשחק אחרי שני מחזורים בלבד. הוא היה רחוק כמה סנטימטרים מלהשאיר אותי נכה. נכתב שהפועל חיפה תעמיד את השחקן לדין. לפי דעתי זה לא קרה, הם בכלל לא התכוונו להעמיד אותו לדין. הדברים האלה יחזרו כל שנה אם לא תהיה ענישה. באירופה מענשים כראוי, אצלנו לא".

מנכ"ל הפועל חיפה, אפרים גבאי, בחר לגבות את השחקן שלו: "השחקן הועמד לדין פנימי ונקנס. הוא בכה ונשבע בוועדה שזה לא היה בכוונה. מההיכרות שלי עם השחקן, זה שחקן נורא הוגן ולא בעייתי והוא לא יכול לעשות דבר שכזה בכוונה תחילה. הוא התנצל בפני סרסור, הועמד לדין פנימי ועובדה שההתאחדות לא ראתה לנכון להרחיק אותו ליותר ממשחק אחד".

את פרטי הקנס גבאי לא היה מוכן לחשוף, אך מה שבטוח הוא שהשחקן לא נענש כראוי. הדבר לא משמש דוגמא לדור הצעיר שמשחק כדורגל ומראה על אי צדק משווע במערכת הענישה של ההתאחדות. הדבר עלול להיות בעוכריו של עולם הכדורגל כאשר מקרים דומים יחזרו ולא יזכו לתגובה הולמת.

מספר ימים לאחר המקרה, הגיע ליפנייה יחד עם שוער הפועל חיפה, קובי שאלו לביתו של סרסור למטרת ביקור חולים והתנצלות. הדבר לא ריכך את סרסור : ליפנייה היה אצלי, יחד עם קובי שאלו אבל אני לא מתכוון לוותר. הגשתי תלונה נגדו במשטרה ואני מחכה שהשחקן יוזמן לחקירה".

איסמעיל אזברגה, מנכ"ל בני לוד, בחר להפנות אצבע מאשימה כלפי השופט: "אסור לשחקן הזה לשחק כדורגל יותר. אני לא מאשים את ההתאחדות, אני מאשים את השופט. כנראה שהוא לא התייחס בדו"ח בצורה מספיק חמורה לעבירה, שכולם ראו שהייתה קשה ולא קשורה לכדורגל".

סרסור מסכם: "אם זה היה קורה לשחקן במכבי ת"א, מכבי חיפה או בית"ר י-ם, השחקן הפוגע היה נענש. בגלל שאנחנו קבוצה קטנה, ואני לא אומר בגלל שאני ערבי, המקרה נשכח".

צילום: הר הגעש האדום, האתר הרשמי של הפועל חיפה

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק