מי רוצה (או חייב) מיליארדר?

האם מכבי ת"א שלא מצליחה להתמודד עם הכסף הגדול באירופה, צריכה להימכר לאוליגרך על מנת לחזור ולהיות פקטור בצמרת האירופאית? שאלנו מספר אנשי ספורט בכירים והדיעות חלוקות

יום שלישי 01 יולי 2008
שלמה חסיד

 הקיץ האיום והנורא שעובר על מכבי תל אביב, שמצד אחד לא מצליחה לשמור על השחקנים שלה כדוגמת וויציץ', הלפרין ומוריס, ומצד שני לא מצליחה לעשות אף החתמה רצינית (הקבוצה החתימה את ג'ייסון וויליאמס, טרי סימונס ודרור חג'ג'), מעלה לא מעט סימני שאלה. השאלה הגדולה היא האם גם הקבוצה של המדינה צריכה להימכר לאוליגרך על מנת שתדביק את הפערים התקציביים מאריות היורוליג כמו צסק"א, פנאתנייקוס ואולימפיאקוס.

צריך לזכור שגם בשנים האחרונות, מכבי תל אביב לא היתה בעלת תקציב דומה לזה של הגדולות של אירופה, אולם היכל נוקיה והמסורת חיפו על כך בצורה כמעט מושלמת. אלא שהעונה העסק הולך ומידרדר. נכון שגם קבוצת החלומות של מכבי התפרקה לפני שלוש שנים, אך אז היה זה בעקבות עזיבה מאסיבית של שלושה שחקני חמישיה (באסטון, שאראס ופארקר) אל ה-NBA. הפעם נראה שמכבי פשוט לא מסוגלת להתמודד עם הגדולות של אירופה.

למעשה, מכבי איבדה כמעט את כל שחקני החמישיה (בפוטנציה) שלה לקבוצות אירופאיות. לשחקנים כבר אין סיבה להישאר והסמל הצהוב כבר לא משחק תפקיד ראשון, אפילו עבור שחקן בית כמו יותר הלפרין.

אז האם יש פיתרון אחר חוץ מאוליגרך? הרי בהרכב הנהלה הקיים, למכבי אין סיכוי לתקציב זהה של צסק"א מוסקבה, כך שהאשפרות הכי נראית לעין היא צרופו לבעלות של אוליגרך, דוגמת ארקדי גאידמק או אלכס שניידר, למשל.

שאלנו מספר אנשי כדורסל לדעתם.   מיקי ברקוביץ', הסמל הגדול של מכבי משוכנע: "קודם כל בשביל להעלות את התקציב מכבי לא צריכה אוליגרך. דיוויד פדרמן, רענן כץ והאנשים של שמעון מזרחי שמרכיבים את הנהלת מכבי ת"א, הם אנשים עשירים ביותר ובשבילם לעלות את התקציב זה שום דבר. השאלה הגדולה היא שאלת הכדאיות, כי ברור שהולכים להפסיד פה כסף ושום דבר לא יחזיר להם את ההשקעה שלהם והם יודעים את זה. השאלה הגדולה היא אם צריך להעלות את התקציב, הרי רק לפני חודשיים מכבי הייתה בגמר היורוליג, כמעט לקחה את גביע אירופה ואז אף אחד לא דיבר על זה שצריך אוליגרך. היום, כשלא מצליחים להביא שחקנים פתאום מדברים על זה. אני לא בטוח שזה הפתרון שמכבי צריכה. יכול להיות שכן ויכול להיות שלא, יש לזה הרבה משמעויות ובכל מקרה אני לא רואה מהלך כזה קורה בשנה-שנתיים הקרובות".

אחד שעבד כבר אצל כמה אנשים עשירים הוא דני גוט, שהיה עוזר המאמן של דיוויד בלאט באפס פילזן בשנה שעברה. במכבי היו שמחים לראות את גוט חוזר ומשיג עבורם מציאות וגוט מסכים לשיטת ההנהלה הנוכחית: "מכבי לא צריכה אוליגרך. למכבי יש הנהלה מצוינת שעושה את עבודתה נאמנה במשך שנים רבות. היא הביאה הישגים רבים כולל גביעי יורוליג, ותמיד היו פערים גדולים בתקציב בין מכבי לבין אריות היורוליג. אם משלמים כל כך הרבה כסף באירופה על שחקנים, זה לא אומר שמכבי צריכה להשתגע וגם כן לשלם את הסכומים האלה, כי באירופה סתם נזרקים סכומים בלי קשר לאיכות השחקן. היום על כל שחקן בינוני יכול לבקש ולקבל מיליון וחצי יורו, ומכבי לא צריכה להכניס את עצמה לבור תקציבי כזה, כי תוך שנה-שנתיים היא תהייה חדלת פירעון. אני הייתי ממליץ למכבי להשקיע במחלקת סקאוטינג ולחפש את הדור הבא של השחקנים.  למרות שאני, באופן אישי, הג'וב הוצע לי ואני לא מעוניין בו, אני חושב שזה ג'וב טוב וחשוב לעתיד של הקבוצה. לפי דעתי לא כל מי שמשקיע בקיץ, לא בהכרח מגיע לפיינל-פור. מכבי לא אמרה את המילה האחרונה הקיץ ולא יהיה זה תסריט דימיוני להעריך כי הקבוצה בכל זאת תהיה בפיינל פור של היורוליג. כי בשנה שעברה פנאתנייקוס ואולימפיאקוס השקיעו סכומים מטורפים ושניהם לא היו בפיינל פור ומכבי כן, תחשוב לבד מה זה אומר".

את האוהדים המצב בהחלט מדאיג.  טל מלכה, מראשי האולטראס של מכבי: "בהחלט צריך אוליגרך, השאלה היא מתי זה יגיע. אם תוך שנה-שנתיים מכבי לא תוכל להדביק את הפער מהאריות של היבשת, בהחלט יהיה מקום לפנות לאיש עשיר שיקח את הקבוצה כדוגמת אלכס שניידר בכדורגל, שאגב מי שהביא אותו הוא דיוויד פדרמן מהכדורסל. יש לנו את כל הכבוד להנהלת מכבי ת"א שבמשך שנים עשתה עבודה מצוינת וממשיכה לעשות. השאלה הגדולה היא אם היא עדיין מסוגלת לדבר מול הכסף באירופה. לא יקרה שום אסון אם לא נהיה שנה-שנתיים בפיינל-פור, אבל אסור שמכבי תאבד קשר עם הצמרת האירופאית. היום בכללה העולמית הכסף מדבר, ומי שאין לו כסף זז הציגה ומפנה את המקום למי שכן יש לו. אנו מקווים שההנהלה הנוכחית שאותה אנו אוהבים ואליה אנחנו מחוברים תמשיך לעשות עבודה מצוינת ותקח את מכבי למקום שכולם רוצים להיות בו".

אז איך מוצאים אוליגרך? כנראה שזו ממש לא בעיה. אלכס קוטיק, דוקטור באונרבסיטת ת"א שחקר את נושא האולגיכרים מסביר: "למכבי ת"א אין בעיה למצוא אוליגרך אם היא רוצה. יש ברשימת 'פורבס' שמדרגת את עשירי רוסיה ואת עשירי העולם, נציגות נכבדה של יהודים עשירים שרוצים להשקיע ולהיכנס לציבוריות הישראלית דרך הספורט, כמו שעשה ארקדי גאידמק ואחריו בא אלכס שניידר. אין ספק שלהיות בעלים של מכבי ת"א בכדורסל זה להיות בעלים של נכס לאומי בישראל. מדובר בחשיפה רחבה וכניסה לסלון של כל ישראלי מדן ועד אילת. אין לי בכלל ספק שבמכבי ת"א כבר קיבלו פניות מאוליגרכים שרוצים לקנות את הקבוצה, השאלה היא אם הם ירצו למכור. אני יודע מה קורה ברוסיה עם הטירוף של צסק"א ודינמו מוסקבה ומה קורה ביוון. למכבי אין שום סיכוי שבעולם להתחרות מול הכסף הגדול, ובסופו של דבר אין לי בכלל ספק שהיא תעבור לניהול של אוליגרך. לא יכול להיות שהבעלים של מכבי יבוא לפה לארץ, יקשקש בתוכניות טלביזיה, יעשה לעצמו פרסום בחינם ואחרי זה קבוצה תשאף לאיזון תקציבי, כך שהבעלים לא מוציא שקל מהכיס שלו. מכבי יכולה למצוא הרבה מזה בשוק, ואם האוהדים רוצים להיות בפיינל-פור של אירופה, הם צריכים בעל בית עשיר, ולא אחד שחושב את עצמו לכזה".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק