השמן מככב דווקא על החוף

טורניר הכדורגל חופים הבליט את הכישרון יוצא הדופן של ערן לוי, ושוב נשאלת השאלה איך השחקן שרוני לוי אמר עליו שהוא אחד הכשרונות הגדולים שאימן, לא מוצא את מקומו אפילו בליגת העל ומככב רק ליד צחי אילוז

יום שלישי 01 יולי 2008
שלמה חסיד

 לפני מספר שנים באחד מאימוני נבחרת הנוער, גילו לפתע ראשי הנבחרת את ערן לוי, נוהג על רכב. לכאורה, אירוע תקין, אלא שאז התברר כי ללוי אין בכלל רישיון נהיגה ולאימונים הגיע, לפחות פעם אחת, כשהוא עובר עבירת תנועה קשה.

בו במקום נזרק לוי מהנבחרת ולא שב עוד למדים הלאומיים. גם לנבחרת הצעירה הוא לא זומן מעולם, בטח לא לבוגרת, למרות שרבים משוכנעים שיכול היה להיות כוכב על בכדורגל הישראלי.

בסוף השבוע, בניצחון הגדול של נבחרת החופים על גרמניה, הכוכב הגדול היה ערן לוי, מי שהיה לפני 3 שנים הדבר הבא בכדורגל הישראלי. עד כמה עתידו היה לפניו? עד כדי כך שכשניר קלינגר חיפש מחליף לאבי נמני הוא השאיל ממכבי חיפה את לוי.

איך קרה שערן לוי, לא הפך לגיבור ילדי ישראל? ככל הנראה, הכול באשמתו. רוני לוי, אקס מאמן מכבי חיפה שהדריך את לוי עוד בקבוצת הנוער סיפר: "הוא בלי ספק אחד השחקנים הכי טובים שאימנתי. יש לערן לוי את כל התכונות בשביל להיות שחקן גדול, שחקן מוביל בכדורגל הישראלי אבל כדי שזה יקרה, הוא צריך להחליט שהוא עובד קשה מאוד ומוציא החוצה את הפוטנציאל שיש בו, ויש בו המון. בשביל להצליח צריך להיות טוב כל הזמן, מדובר במלחמת קיום יום יומית ועד שערן לא יבין את זה הוא לא יהיה השחקן שמצפים ממנו".

מאמן בכיר בישראל שמכיר את לוי מקרוב מפרט יותר: "שחקנים לא אהבו אותו. הוא כישרון ענק, אולי לא בקנה מידה של יוסי בניון, אבל הוא שחקן התקפי טוב יותר מכמעט כל מי שמשחק היום בנבחרת ישראל. יש לו עוצמה ברגל ומהירות שיש רק למעט שחקנים לישראל. אבל באימונים ובטח מחוץ לאימונים התברר שמדובר בשחקן לא מחונך מספיק ואני לא חושב שבגילו, אפשר לשנות זאת". 

לוי שיחק בשנתיים האחרונות בהפועל חיפה, אולם לא הוביל את הקבוצה להישגים. הוא פתח את עונת 2006/7 במכבי נתניה המחודשת של דניאל יאמר, אולם נזרק על ידי אלי גוטמן שלא סבל את הפרות המשמעת שלו. בחיפה הוא קצת יותר מתבלט. שלומי דורה, מאמן הפועל חיפה: "ערן ללא ספק בעל תכונות שיכולות להפוך אותו לשחקן כדורגל גדול. אני חושב שיש לו כל מה ששחקן צריך מלבד תכונה אחת והיא גישה למקצוע. ערן צריך לקבל החלטה מה לעשות עם החיים שלו, אם הוא רוצה לשחק כדורגל זה צריך להיות בראש סדר העדיפויות שלו והוא חייב להשקיע את כל כולו במשחק. ההתנהלות שלו לא מקצוענית ובגלל זה הוא מפספס את הדבר הכי טוב שאלוהים נתן לו, לשחק כדורגל ברמות האלה. הרבה דיברנו איתו על זה שהוא צריך להוריד במשקל אבל לצערי הוא לא עשה את זה וחבל. זה רק פוגע ביכולת שלו וערן יודע את זה, לפי דעתי הוא מגיע לשלב הקריטי בו הוא צריך לקבל החלטות כי יותר מדי צ'אנסים לא יהיו לו. הוא חייב להתחיל את השנה הזאת עם המחשבה שזו הולכת להיות השנה שלו, להשקיע את כל כולו ולהיות מקצוען. אם יעבוד קשה יהיה בסדר".

כאמור, לוי חזר לקדמת הבמה בכדורגל החופים, למרות שהצופים ודאי נדהמו לראות שחקן שמן למדיי, שנראה יותר כמו מוכר הארטיקים המקומי. בני לם, מאמנו של ערן בנבחרת החופים: "ראיתי כבר המון שחקני כדורגל אבל מקבץ תכונות כל כך מרשים כמו של ערן לא ראיתי. הבעיה שכל זה טוב לקט-רגל ולכדורגל חופים. אם ערן לוי רוצה לגעת בתהילה ובכסף הגדול הוא חייב לקפוץ מספר פאזות בגישה שלו, לסדר את הראש, להיות מקצוען במיליון אחוז ולהחליט שהוא מרים את הכסף שנמצא על הרצפה ומכניס לחשבון הבנק שלו. זה יקרה רק אם הוא יחליט שהוא מתעסק אך ורק בכדורגל וזה הדבר שהוא מרכז החיים שלו, אחרת זה לא יילך. המלחמה בין השחקנים על מקום בקבוצות הגדולות היא כ"כ קשה ומי שלא מקצוען מפסיד"

אז מה יקרה עם לוי בעתיד? לא ברור. לחיפה יש היסטוריה קטנה של שחקני התקפה שלא ניצלו את הבמה. אחד מהם הוא עופר מזרחי , חלוץ העבר של מכבי חיפה שמתקשה להאמין שלוי ישתנה: "אני זוכר שדיברו על ערן בתור אחד שיוביל את הכדורגל הישראלי, זה לא היה מזמן וזה מצער שאני רואה אותו משחק כדורגל חופים ואומר לעצמי שמישהו חייב לקחת אותו בידיים, לסדר לו את הראש במכה אחת ולהכניס אותו לעניינים, זה אינטרס לא רק שלו אלא גם לכדורגל שלנו, אין לנו הרבה כמוהו בכדורגל. אם זה לא יקרה מהר זה כנראה כבר לא יקרה אף פעם. הוא חייב להיכנס לעניינים, אסור שכישרון כזה יתבזבז בכדורגל חופים"
 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק