אין לי כיוונים בחיים

בפעם הראשונה בקריירה, אלי אוחנה לא מתכונן לעונה הבאה באף קבוצה. "ביום שאקבל תפקיד ואף אחד לא ירים גבה, אני לא אבין מה קרה פה ויגיד שהעולם השתגע. בחיים לא צריך לתכנן יותר מדי קדימה". ראיון אופטימי

יום ראשון 06 יולי 2008
שלמה חסיד

מאמן נבחרת הנוער אלי אוחנה העביר בשבוע שעבר אימון ראשון בנבחרת. השחקנים התרגשו כנראה יותר מאוחנה שהודה שהוא כלל לא מכיר את כולם. לחיצת יד פה, לחיצת יד שם, ואוחנה יצא לדרף חדשה.

קצת מוזר לחשוב זאת, אולם מאז תחילת שנות השמונים, אוחנה לא היה במצב הזה. בכל קיץ הוא ערך הכנות לעונה הבאה לליגה זו או אחרת. פעם בבלגיה, בדרך כלל בישראל. בעבר כשחקן ובעשור האחרון כמאמן.

העונה, אוחנה שעזב את הפועל כפר סבא, חתם לשנתיים בהתאחדות, שם העבודה לא מבוססת על בסיס יומי. בשבוע שלאחר האימון הראשון, העניק ראיון בלעדי ל-TELESPORT  ובו דיבר על כל מה שקורה בכדורגל הישראלי.

איך ההרגשה בתפקיד החדש?

"הרגשה שונה. זה תפקיד שאני צריך ללמוד אותו. בהחלט מדובר באתגר. אני מתכוון להשקיע את כל כולי בג'וב החדש על מנת להצליח בו ולהצדיק את האמון שניתן בי. אני חושב שזה אתגר חדש ושינוי טוב עבורי. אני מרוצה בתפקיד שלי ואני מקווה להצליח".

אתה זוכר את הימים שהיית בנבחרת הנוער?

"בוודאי. זו הייתה תקופה נהדרת. אני ומוטי איווניר היינו הכוכבים של הנבחרת. נהיינו חברים טובים, הוא הגיע לירושלים לישון אצלי ואני הייתי ישן אצלו. היה טורניר נוער מסורתי כל שנה בינואר, זו הייתה חגיגת כדורגל, אני זוכר איך התרגשתי כשלבשתי את המדים של הנבחרת. קיוויתי שזה יוביל לקריירה יפה במדי הנבחרת, עכשיו זאת סגירת מעגל בשבילי ואני מאוד שמח".

הכיוון שלך זה להישאר בהתאחדות כמאמן בנבחרות הצעירות?

"אין לי כיוונים בחיים. בחיים לא צריך לתכנן יותר מדי קדימה, רק כשאתה צעיר יותר אתה מתכנן. היום אני בן 44 ואני חי את מה שיש עכשיו. חתמתי על חוזה לשנתיים כמאמן נבחרת הנוער, אשתדל להצליח בתפקיד. נעשה את המיטב וכל מה שיהיה אחר כך יהיה אחר כך. האמת שחשבתי שאני אשאר יותר כמאמן קבוצת בוגרים בליגה, אבל לא אנחנו קובעים כל דבר מה יהיה איתנו בחיים. לפעמים אנחנו זורמים, לפעמים הסביבה מחליטה. אני לא מתלונן, אני נמצא במקום שטוב לי".

אתה היית הכי קרוב לקשטן ודובר בעבר שתהיה עוזר לו.

"דובר. היו דיבורים כאלה ודיבורים אחרים. לדרור יש עוזר, משה סיני, הוא עושה את העבודה בצורה מצוינת, הוא חבר שלי. אני מאחל לשניהם הצלחה גדולה בנבחרת הלאומית ואני מחזיק להם אצבעות, ואם תהיה הצלחה, אין סיבה שלא יאריכו להם את המינוי".

מה הסיכוי להעפיל למונדיאל?

"יש סיכוי. אי אפשר לבטל אותו, אבל זה לא קרוב לחגיגות שעושים אצלנו כאילו אנחנו כבר במונדיאל. כאילו מי זה יוון ומי זה שוויץ ורק אנחנו הנבחרת הכי חזקה. כמובן שאלה שטויות, דיבורים שאין להם קשר למציאות. נבחרת ישראל יכולה להיות במונדיאל והגיע הזמן שנהיה במונדיאל, אבל הדרך לשם עוד קשה וארוכה, אבל נאחל לנבחרת בהצלחה".

מה אתה אומר על ההגרלה שקיבלה בית"ר?

"ההגרלה הפולנית היא קבוצה עבירה. בית"ר יכלה לקבל הגרלה הרבה יותר קשה וקיבלה הגרלה סבירה. הסיכוי הוא 50/50. קראתי שהיו תגובות שחייבים לעבור אותם, אני לא חושב ככה. שיחקתי נגד קבוצה פולנית, לך פוזנן, עם בית"ר ירושלים בשנת 1993 בהופעה הראשונה של קבוצה ישראלית במוקדמות ליגת האלופות. הפסדנו ועפנו. יארוסלב באקו עמד בשער של פוזנן ושיחק מצוין. היה לי קשה מאוד נגדו. ככה שמי שמזלזל פה בכדורגל מפולין, מדבר באוויר".

מה אתה אומר על העובדה שכוכבי כפ"ס בשנה שעברה עלו לקבוצות הגדולות?

"לא הופעתי, זה דבר טבעי. כשקבוצה יורדת ליגה, אז הכוכבים שלה עוזבים. אני מאחל בהצלחה לישראלביץ', יבואה ודה-סילבה. שלושתם שחקנים מעולים, שלושתם יכולים להצליח וגם יצליחו בהפועל ובמכבי. אני ממליץ עליהם בחום".

מה אתה אומר על הגדלת הליגות?

"אני חושב שצריך לנסות את זה ולתת לזה כמה שנים ואז להחליט. יכול להיות שזה יתברר כתוכנית טובה, יכול להיות שלא. אני קורא את הביקורות, אבל זה עדיין יכול להצליח. בהולנד ניסו וניסו עד שהגיעו לשיטה שלמים איתה ומרוצים ממנה. גם כאן צריך לנסות, לשנות ולראות. אני חושב שזה יכול לעבוד".

מה אתה אומר על הביקורת שעוררו המינויים לנבחרות הצעירות?

"במדינה שלנו יש ביקורת על כל דבר. ביום שאני אקבל תפקיד ואף אחד לא ירים גבה, אני אסתכל במראה, לא יבין מה קרה פה ויגיד שהעולם השתגע. זה בסדר שאנשים מבקרים ואנשים מדברים, זו זכותם. אני שלם עם הדרך שלי והמעשים שלי, ואני מרוצה מעצמי".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק