השחיין ג'ייבן הורחק לשנה

בגופו של מי שהיה אמור לייצג אותנו במשחקים האולימפיים, מקס ג'ייבן, נתגלו חומרים אסורים. ההרחקה בתוקף מיום השעייתו

שבת 22 נובמבר 2008
מערכת TELESPORT

ועדת השימוע בעניינו של השחיין מקס ג'ייבן בהרכב: עו"ד עזרא האוזנר - אב בית-הדין המשמעתי, ד"ר אלון פרץ וצבי ראטרט - נציג הציבור, גזרה על השחיין שנת הרחקה מכל פעילות, עקב שימוש בחומרים אסורים, וזאת החל מיום 5.6.08, מועד השעייתו.

כזכור, בבדיקה שגרתית של הועדה למניעת אימרוץ, מטעם הועד-האולימפי בישראל, שהתקיימה בחודש אפריל 2008, בעת תקופת האימונים של השחיין, התגלה בגופו חומר האסור בשימוש עפ"י חוקת wada וחוקת פינ"א. הממצאים נמסרו לאיגוד השחייה רק בחודש יוני השנה.

השחיין דרש לפתוח גם את הבקבוקון השני וטען כי החומר שהתגלה אינו ממקור חיצוני, אלא מופרש בגופו. גם הבדיקה השנייה איששה את הממצא כי השחיין השתמש בחומר אסור.

השחיין, באמצעות מומחה הולנדי, ד"ר דה בור, טען בעדותו בוועדת השימוע ובחוות הדעת, כי הליך הבדיקות שנעשו במעבדה באתונה, יוון, לא היה תקין, המכשירים לא היו מכוילים, כנדרש עפ"י התקן הבינלאומי, ואין לקבל את התוצאות המצביעות, לכאורה, על שימוש בסטרואידים אנאבולים.

על-אף ההכחשה של המעבדה ביוון, אשר ביצעה את הבדיקות המקוריות, החליטה ועדת השימוע לבדוק את טענות ב"כ הנאשם עו"ד אפרים ברק ופסקה, כי יש לערוך בדיקות נוספות במעבדה בקלן, גרמניה.

הבדיקות הנוספות התקיימו בנוכחותו של העד המומחה ד"ר דה בור, אשר ציין בעדותו כי במידה וממצאי הבדיקה של הבקבוקון השני יהיו זהים לממצאי הבקבוקון הראשון, יהיה בכך אישור כי השחיין אכן השתמש בחומר האסור.

בדיון המשמעתי, שנערך בסוף השבוע, טען עו"ד ברק כי הבדיקות מראות כי נמצאו שני חומרים שונים. גם המומחה הביא חוות דעת נוספת, המאששת את גרסתו של הסנגור ואף חזר וציין כי טרם הומצאו בפניו מסמכי הכיול של מכשירי הבדיקה.

היועץ המשפטי של איגוד השחייה, עו"ד עמיחי ויינברגר, סתר את מסקנות הסנגור וציין כי החומר זהה בשתי הבדיקות על-סמך מספר הזיהוי שלו והמעבדה בגרמניה אף מציינת במפורש, כי החומר הגיע ממקור חיצוני. עו"ד ויינברגר דרש להרשיע את השחיין ולהרחיקו לשנתיים.

וועדת השימוע החליטה אחרת וכתבה בהחלטתה: "לאחר ששקלה את טענות הצדדים ביחס לעונש, ובהתחשב בכך שנמנעה מהשחיין ההשתתפות באולימפיאדת בייג'ין, וזאת העבירה הראשונה שלו", גזרה עליו, כאמור, השעיה בת שנה אחת, וזאת מיום 5.6.08, מועד השעייתו הראשון.

כזכור, בעקבות הממצאים, ג'ייבן סולק מהסגל האולימפי למרות שקבע את הקריטריון האולימפי ב-200 מטרים חופשי, הוא אלוף המכביה ה-17. הוא גם קבע את השיא הישראלי ב-200 מטרים חופשי והיה אמור לקחת חלק גם במשחה ה-400 מטרים חופשי.

ובנושא אחר, ביום שישי חזרה ליגת השחייה של האיגוד לפעילות בארבעה מוקדים ברחבי הארץ. כבר במחזור הראשון נשבר שיא גילאים חדש בבריכות קצרות. 

איתי גורביץ', 13, מהפועל ירושלים, שבר את השיא במשחה 400 מ' מעורב-אישי, לאחר שעצר את השעונים על 4:51.82 דקות. השיא הקודם הוחזק ע"י השחיין האולימפי נמרוד שפירא בר-אור, עוד בהיותו שחיין מכבי אשדוד. הוא נקבע בגביע ירושלים בשנת 2002 ועמד על 4:55.91 דקות
 
צילום: איגוד השחייה

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק