בקרוב בג'ימבורי

אז מה עושה אדם מבוגר שסיים לעסוק בספורט? שלום תקווה, אברהם לוי, אורי מלמיליאן ושמלוק מחרובסקי מציעים למוני פנאן מה לעשות ביום שאחרי הכדורסל

יום חמישי 10 יולי 2008
שלמה חסיד

 נובמבר 2007. בג'ימבורי ברמת פולג נערכה אז מסיבת יום הולדת. עשרות ילדים וקרוב ל-100 הורים במקום. נובמבר הוא אולי שיא העונה בכדורגל, אין כמעט ספורטאי שיש לו זמן לבלות, אבל תקווה, אחד הסמלים הגדולים של מכבי נתניה בכל הזמנים, יושב בצד, איש כמעט לא מזהה אותו.

שלום תקווה פרש מכדורגל לפני פחות מעשור. הוא ניסה כוחו באימון ילדים צעירים, היה עוזר למשך חצי עונה בהפועל תל אביב ומאז די נעלמו עקבותיו. תקווה, שפעם לא יכל לעבור ברחוב הרצל בלי שרבים יקפצו עליו, התרגל לחיים שאחרי.

"הבנתי שהזנחתי את עצמי", אמר בכאב מוני פנאן ביום ראשון האחרון במסיבת העיתונאים. מספר דקות אחר כך, התראיינה אשתו ואמרה בתקווה כי מוני יחזור להיות איש משפחה בכל רמ"ח אבריו.

פנאן, המנהל המיתולוגי של מכבי ת"א, ייאלץ, כמו תקווה,  להתרגל כעת לחיים השוממים הרחק מחיי הזוהר שאופפים את עולם הספורט. לא עוד טיסות לחו"ל, לא עוד תקשורת שמבקשת מידע ללא הפסקה, לא עוד ישיבות סוערות. אלא החיים השקטים והשלווים, אך אולי גם קצת יותר משעממים.

אז מה עושה אדם בגילו של מוני שסיים עם הספורט? שוחחנו עם כמה אנשים שכבר חוו את הפרידה ממנעמי התפקיד בספורט ושאלנו אותם מה הם מציעים למנהל הפורש של מכבי.

קחו למשל את אברהם לוי שבמשך שלושה עשורים ניהל את בית"ר ירושלים עד שנזרק ממנה בימי ולאדימיר שקלאר. לוי מצא אתגר אחר בחיים, בדמות ניהול חברה להימורי ספורט, אבל הכדורגל נותר געגוע. לוי: "קודם כל המקרה של מוני פנאן עצוב מאוד. זה נגע לי ללב איך שהראו לו את הדלת החוצה. זה ממש הדהים אותי כמה שזה דומה למקרה שלי. אני מאחל למוני שיצא מזה כמה שיותר מהר, אבל לפניו תקופה קשה מאוד. בהתחלה יש הרבה חוסר מעש, המון זמן פנוי. פתאום יפסיקו לצלצל אליו, פתאום לא צריך אותו, פתאום כל יום נראה כמו שבת. אבל בעוד חצי שנה הוא יצא מזה ואולי הוא גם יגיד תודה שהוא לא במכבי. אני פתחתי עסק ואני מרוצה. גם מוני יסתדר".

אורי מלמיליאן פרש ממשחק פעיל לפני 15 שנה ועבר לאמן קבוצות מדרג השני והשלישי בישראל: "קודם כל מוני צריך לדעת שיש חיים חוץ ממכבי ת"א, בית"ר ירושלים והספורט בכלל. אני באופן אישי יודע להעסיק את עצמי וגם עכשיו כשאני לא מועסק, הזמן עובר לי בכיף. אני לא חייב לאמן קבוצה כדי שהיום יעבור לי כמו שצריך. יש הרבה דרכים להעסיק את עצמך. מוני צריך לשאול את עצמו מה הוא הכי אוהב ולהתמקד בזה. הוא צריך להפנים שהג'וב במכבי לא יחזור, אחרי שזה יעבור לו, יהיה לו הרבה יותר קל להתרגל לחיים מחוץ למכבי".

מי שניהל את ענייני מכבי תל אביב, לפני מוני הוא שמלוק מחרובסקי. כששמלוק עזב את מכבי תל אביב, רבים הרימו גבה. שמלוק ושמעון מזרחי היו כאיש אחד ואוהדי הקבוצה לא האמינו שיימצא לו מחליף. שמלוק נעלם מאז מהספורט הישראלי ורק לעיתים הוא נראה באירועים של אגודת מכבי. שמלוק: "מוני הולך להשקיע במשפחה שלו שאותה הוא הזניח בתקופה שהוא ניהל את מכבי. אני חושב שבלי ספק יהיה לו קשה בהתחלה, אבל הוא יישאר קרוב לעניינים. השחקנים ימשיכו לאהוב אותו ולהיות איתו בקשר. לפי דעתי הוא הולך לצאת עכשיו לחופש עם המשפחה, להשקיע את הזמן בבית, והוא ימשיך להיות אוהד של מכבי. יש חיים אחרי מכבי, וגם מוני ילמד את זה".

חזרה לשלום תקווה שמתקשה להיות אופטימי לגבי החיים של פנאן בתקופה הקרובה, אך מעודד אותו לקראת הבאות ובטח שגם את פנאן נראה עם הנכדים בג'ימבורי. תקווה: "מוני הוא סמל במכבי ולכן יהיה לו קשה מחוץ למכבי, אבל למכבי יהיה עוד יותר קשה בלי מוני, אבל אין לי שום ספק שיגיע הזמן שבו מוני יבין שהוא עשה את הצעד החכם. בחיים יש עוד דברים חוץ מכדורגל או כדורסל. אני רואה את מוני כאיש חם עם המון רצון לתת ולפי דעתי יהיה לו מלאים עם הרבה תוכן גם מחוץ לכדורסל".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק