בסך הכל הוא רוצה קידום

לכבוד יום הולדתו של אורי מלמיליאן, החל ב-24 באפריל, אנו מביאים את סיפורה של העברה הכי גדולה אי פעם בישראל. כשעונת מלפפונים הייתה עונת מלפפונים אמיתית. מלמיליאן מבית"ר ירושלים למכבי תל אביב. הימים בהם הספורט הישראלי רעד

שבת 24 אפריל 2010
שלמה חסיד
 אורי מלמיליאן, יש אומרים גדול שחקני בית"ר ירושלים בכל הזמנים, חוגג בשבת 24 באפריל יום הולדת 54. ולכבוד יום הולדתו נזכרנו באחד הסיפורים הגדולים שהיו אי פעם בכדורגל הישאלי. סיפור העברתו של מלמיליאן מבית"ר ירושלים למכבי תל אביב. העברה שסימנה את תחילתה של תקופה חדשה במכבי תל אביב.

 כבר היו העברות גדולות בכדורגל הישראלי, רובן ככולן היו בהתאם לנסיבות שונות, כך למשל רכש ארקדי גאידמק מכל הבא ליד, בעונה השנייה שלו בבית"ר, וכך עבר אבי נמני לבית"ר ירושלים עקב זריקתו מהצהובים ומשה סיני את הפועל תל אביב לבני יהודה עקב ירידת ליגה של האדומים.

אבל רק העברה אחת בכדורגל הישראלי הצליחה באמת להרעיד את היושבים בארץ הקודש ולקראת סיום עונת המלפפונים, כל שנותר הוא להיזכר בעסקה שהתרחשה לפני 21 שנה. העברתו של אורי מלמליאן שעזב בשנת 89 את בית"ר ירושלים ועבר למכבי ת"א, פשוט כי רצה להתקדם.

מלמיליאן היה אז בן 32, רגע לפני סוף הקריירה שלו ובסך הכל שנתיים אחרי שהוביל אל בית"ר עם אלי אוחנה לזכייה באליפות היסטורית. מלמיליאן היה עד אז, הסמל מספר 1 בימק"א. אוחנה היה רק שני לו. הוא נחשב בעיני רבים כשחקן הטוב ביותר בישראל בשנות השמונים שפשוט העדיף לשחק בבית"ר מאשר לעבור לאירופה.

מי שאחראי ל"מחדל" היה יו"ר בית"ר דאז,  בני נחמיה,  שנזכר:  "בסוף שנת 1989 היה לי מו"מ עם אורי, שביקש העלאה משמעותית בשכרו. כמובן שלא הייתי יכול להיענות לדרישה למרות שאורי היה שווה את הכסף. אמרתי לאורי, אני אדם אחראי ואני לא אכנס פה לחובות וגם לא אלך לגנוב בשביל לשלם לך את הכסף. אם זה מה שאתה רוצה, תביא קבוצה ואני אשחרר אותך. מלמיליאן לא האמין שאני רציני אבל אמרת לו שאם יש קבוצה שמוכנה לשלם לו את הסכומים, אתן לו ללכת ואיחלתי לו בהצלחה וכך הוא היה במכבי. אמרו שבית"ר תרד ליגה והיא אכן ירדה, אך שנה לאחר מכן היא לקחה אליפות, היו לה כוכבים חדשים. מה שכן, אורי היה באמת האיש שהפך את בית"ר לאימפריה".

מנהל הקבוצה באותם ימים היה כמובן אברהם לוי שמספר: "כשחברי, ניסים בכר, שהיה אז מאמן מכבי ת"א צלצל ומתוך כבוד אלי סיפר שהם רוצים את אורי. אמרתי לו שיפסיק עם השטויות כי האוהדים לא יתנו לדבר כזה לקרות. עד היום אני לא מאמין שאורי עזב אותנו ועבר למכבי. מי שמכיר אותו יודע שלאירופה הוא לא חשב לצאת כי הוא שנא לנסוע לחו"ל וגם כשהוא עבר למכבי, הוא המשיך לגור בירושלים ונסע לאימונים במכבי עם אבי כהן. אחרי 15 שנים בבוגרים של בית"ר הוא רצה משהו אחרי ומכיוון שהוא לא רצה ללכת לקבוצה קטנה, אז רק מכבי יכלה לשלם לו את הסכומים האלה. ייאמר לזכותו שנגד בית"ר הוא אף פעם לא שיחק ותמיד התחמק מלשחק נגדינו".

עיתונאי הספורט הירושלמי רוני דיאון נזכר: "אחת התכונות של אורי מעבר להיותו שחקן גדול ואדם גדול שהוא ידע לעשות חוזים וכך הצליח להוציא מיו"ר הקבוצה רובי ריבלין הבטחה לסעיף שיחרור בחוזהו שבאמצעותו הוא יכל לבצע את המעבר מבית"ר למכבי, כאשר בני נחמיה שהיה היו"ר, לא יכל למנוע את המעבר של אורי למכבי וכך האדמה רעדה גם באזור ירושלים וגם באזור ת"א. הרי איש לא האמין שמלמיליאן אכן עובר מבית"ר למכבי, אבל מכבי הצליחה במשימה.

דני לאופר, שהיה יו"ר מכבי דאז אמר: "כשהבאתי את מלמיליאן למכבי, אמרו לי שאני משוגע שאני משלם לו סכומים כאלה אבל עניתי שאורי לא עולה כסף, אלא הוא מביא כסף ואכן המנויים שמכרנו בגלל שהבאנו את מלמיליאן ואבי כהן, שזכו בגביע עם בית"ר, מימנו את העסקה וגם שידרגו את הקבוצה מבחינה מקצועית, כשילדים כמו אבי נמני ואיציק זוהר היה השחקן הכי גדול שהם זכו להתאמן איתו והוא רק הקפיץ להם את הקריירה. אמרתי בעבר, בתוכנית של אבי רצון שגם מאור בוזגלו יכסה את העסקה שלו מבחינת מנויים".


מלמיליאן שיחק בהצלחה גדולה במכבי תל אביב. הקבוצה זכתה באליפות ראשונה אחרי 12 שנה. מלמיליאן נבחר לשחקן העונה ומכבי יצאה לדרך חדשה בה שלטה בכדורגל הישראלי במחצית הראשונה של שנות התשעים.

 ומלמיליאן? הוא מסביר ש"כל חיי הייתי בית"ר ירושלים. עד היום זו הקבוצה שלי וגם שאימנתי ושיחקתי במקומות אחרים רציתי בהצלחת הקבוצה. אחרי הרבה שנים בבית"ר הייתי חייב להתאוורר. אוחנה כבר שיחק במכלן ואחרי זכייה בחמישה גביעים ואליפות אחת הרגשתי שאני מוכרח לעשות שינוי וחשבתי שאם אעבור למכבי ולא להפועל, האוהדים יוכלו להבין אותי. לשמחתי עד היום האוהדים מקשרים אותי לקבוצה שלהם".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק