בקרוב: אולפן ליגת האימונים

הכותרת הזו הופכת ללא כל כך הזויה בהתחשב בטירוף החדש שאחרי היורו: משחקי האימון בישראל מועברים בשידור חי בטלביזיה ובאינטרנט. מאמני הקבוצות לא נשמעים מודאגים, אך האוהדים דווקא כן בלחץ. תופעה

יום שלישי 15 יולי 2008
שלמה חסיד

יממה אחרי התיקו המאופס מול הפועל פתח תקווה ואוהדי מכבי תל אביב בטירוף מהיכולת החלשה. שי מזרחי, מאוהדי מכבי תל אביב אפילו מסיק מסקנות גורפות: "אני באופן אישי מגיע לכל משחק אימון ורואה את הקבוצה. אני חושב שאי אפשר לטשטש את מה שרואים, למשל שהבלם טומאסיץ' שכל כך  הרבה דיברו עליו הוא לפחות כרגע כישלון. רואים שאין לנו מגן שמאלי, שאורי שטרית משדר שזה גדול עליו, ואם ההנהלה לא תתעורר ותבין שמי שלא טוב במשחקי אימון על אחת כמה וכמה לא יעמוד בלחץ של הליגה, אנחנו בבעיה".


למי ששכח או לא הבין, הדברים של מזרחי נאמרו אחרי משחק אימון, משחק לא מחייב ששותפו בו גם נבחנים משתי הקבוצות, מכבי תל אביב והפועל פתח תקווה. ואכן, טירוף חדש אחז במחוזות האוהדים: עקב הפגרה הבלתי נגמרת, שנראית כמו נצח, האוהדים מסתערים על משחקי האימון וגודשים את הטריבונות המאולתרות במגרשי האימונים שנראים כמו שטחי מרעה. גם הטלוויזיה כבר הבינה את גודל הפוטנציאל של משחקי האימון וזו השנה השנייה ברציפות שחברות צ'רלטון וערוץ הספורט מעבירות שידורים ישירים של משחקי אימון בהשתתפות קבוצות הצמרת.

עד כמה הטירוף גדול? ביום חמישי למשל נערכו שני  משחקים במקביל ששודרו בערוצים השונים. מכבי חיפה מול בני יהודה ומכבי תל אביב מול מ.ס אשדוד. ביום שישי נערכו משחקי אימון למכבי נתניה והפועל פתח תקווה. פורומי האוהדים קרסו תחת העומס של הודעות אוהדים, מי יודע כמה כמה. ולמי ששכח, מדובר על יותר מחודש וחצי לפני פתיחת העונה.

את מאמן מכבי תל אביב, רן בן שמעון זה כבר עיצבן, אחרי שקבוצתו "זכתה" רק בתיקו אחד מתוך שני משחקים. בן שמעון לא הבין על מה המהומה, מאחר שבשבוע האחרון, כאשר הקבוצות מסיימות בתיקו או מפסידות, התקשורת והאוהדים נכנסו לפאניקה. לאחר המשחק הוא ביקש להבהיר: "זה רק משחק אימון"

 אודי טרלו, האחראי על התוכן בחברת צ'רלטון מבהיר: "אנחנו לא נמדדים בטבלאות הרייטינג ככה שאין לנו מידע מדוייק כמה אנשים רואים את משחקי האימון, אבל החלטנו להעביר אותם כי אני חושב שזה הסיפור הכי חם כרגע ומבחינת האוהדים אין אינדיקציה טובה יותר למצב הקבוצות שלהם כמו משחקי האימון. אם קבוצה כמו מכבי תל אביב הופכת את עצמה לסיפור החם של הקיץ כשהיא מביאה את רן בן-שמעון, בוזגלו, יבוריאן ומשחקת לראשונה ללא אבי נמני, אני חושב שזה סיפור, במיוחד אם לוקחים בחשבון שלמכבי תל אביב מחנה האימונים הגדול בארץ יחד עם בית"ר.  אנחנו מרוצים מהמוצר וזהו מוצר ראוי"

אלי גוטמן, מאמן הפועל תל אביב שקבוצתו לא ניצחה אף לא משחק אחד, במחנה האימונים עוד לא חווה ביקורות, בעיקר מכיוון שמשחקי האימון של קבוצתו לא שודרו. גוטמן "אני חושב שמשחקי האימון הם כלי למדידת יכולת השחקנים בזמן נתון. אותי מה שעניין במשחקי האימון זה לדעת את מצב הקבוצה שלי לפני משחק גביע אופ"א שיהיה ביום חמישי. עמדתי על כך שנשחק מול יריבות ראויות כמו וואקר מהליגה הראשונה באוסטריה, מאריבור מהליגה הראשונה בסלובניה והדובדבן שבקצפת היה מול הרטה ברלין מהבונדסליגה".

הביטחון לא עלול לרדת לשחקנים שלא ניצחו אף משחק אימון?

"השחקנים התחברו ולמדו להכיר אחד את השני. מה שחשוב במשחקים האלו זה ההרצה, האפשרות להתחבר ולמאמנים יש את האפשרות לניסוי כלים, לראות מה הולך ומה לא. באופן עקרוני ידענו שאנו משחקים נגד קבוצות טובות והעובדה שלא ניצחנו במחנה לא הובילה למסקנות או חששות. אני לא חושב שצריך להיכנס ללחץ מהפסד או תיקו ממשחק אימון, אבל צריך ללמוד ממנו. צריך ללמוד מכל דבר באימונים, ממשחקי אימון, מגביע הטוטו ובכלל"

רן בן שמעון, מבקש להרגיע: "קודם כל אנחנו לא נלחצים ממשחקי האימון. אני לא מפחד מההפסד שלנו נגד אשדוד וגם מהתיקו נגד הפועל פתח תקווה. משחקי האימון מטרתם להריץ את הסגל. אף אחד לא חשב שבתחילת יולי אנחנו נהיה בכושר כשהליגה עוד רחוקה, אין לנו גביע אופ"א ואנו עוד לא יצאנו למחנה האימונים, אנחנו רק בהתחלה".

האוהדים רואים את המשחק בטלביזיה וחוששים. אנשי התקשורת מבקשים הסברים

בן שמעון: "אני מבין את התקשורת שמתמקדת במכבי תל אביב ומביו את האוהדים, אבל אני לא מסיק מסקנות אחרי משחק אחד או שניים, ידוע שבמכבי תל אביב צריך זמן בשביל להוציא החוצה את הכישורים. אין אצלנו לחץ, אין החלטות מהירות עקב טעות ממשחק אימון, להיפך. שחקנים יכולים להיות רגועים, לתת את מה שהם יודעים באווירה הנינוחה ואם עשינו תיקו במשחק אימון לא קרה כלום. ממשיכים הלאה"

מי שניצח ביום חמישי את בן שמעון הוא יוסי מזרחי, מאמן אשדוד שלא חגג יתר על המידה. מזרחי:  "אם ניצחתי את מכבי תל אביב בקריית שלום ביום חמישי זה לא משנה דבר בהיערכות שלי. זה היה בסך הכול משחק הרצה והחשיבות שלו לא יותר גדולה מניצחון במשחקון פנימי בין ההרכב הראשון לשני או בין ההרכב הראשון לקבוצת הנוער".

ברור לך שכיום האוהדים רוצים תוצאות גם במשחקי אימון

"אני אף פעם לא התייחסתי יותר מדי למשחקי אימון ובטח שזה לא אומר על מצב הקבוצה. הליגה עוד רחוקה. אני זוכר שאימנתי בבית"ר למשל, כל דבר שהיה קורה לקבוצה גרם לתקשורת להתעסק בו וזה היה לאו דווקא משחקי אימון. אך זה עניין של הקבוצות הגדולות ועל המאמנים לדעת להתמודד עם זה. אני לא חושב שאם קבוצה מסיימת בתיקו במשחק אימון חודשיים לפני הליגה, זה אומר משהו"

שי מזרחי מסכם: "במכבי תל אביב יש לחץ, זה דבר רגיל ותמיד היה. האוהדים לא סתם התחילו לצעוק להנהלה שאין לנו הגנה ואני מקווה ומאמין שגם ההנהלה, גם נמני וגם בן שמעון שמים לב למה שאנחנו שמים ורואים את השינויים במהרה. אם ככה נגיע לליגה אין טעם לכל הרעש שעשינו ובשביל זה טוב שיש משחקי אימון ואנחנו נמשיך להגיע".

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק