המנכל. במידה ושכחתם

בין אלי ארזי, יצחק שום וגיורא שפיגל, ממשיך איציק קורנפיין לעבוד קשה כמנכ"ל והחודש הוא השלים שנה בתפקיד. האם הוא כבר שכח את הקריירה, כמה הוא באמת משפיע ולמה האוהדים רואים בו סמל

יום רביעי 30 יולי 2008
שלמה חסיד
לפני כשנה בדיוק, בקופנהאגן הרחוקה, ביצע טברטקו קאלה את השגיאה של חייו כשיצא לא טוב לכדור שהעלה את פ.צ קופנהאגן ליתרון 0:1 מוקדם מול בית"ר ירושלים. השער ההוא, בדקה השמינית, כבר בפתיחת משחקי מוקדמות  ליגת האלופות, גרם ללא מעט אנשים בבית"ר חוסר נוחות, שהרי רק כמה שבועות לפני כן נפרדה בית"ר מהשוער הוותיק איציק קורנפיין.

למי ששכח, ויש לו כנראה סיבות טובות - קונרפיין צפה במשחק אז מעמדת המנכ"ל, תפקיד שהובטח לו אז ובו הוא מחזיק עד היום. ולמה שכחתם אולי? כי להבדיל מחוסר האפשרות להתעלם מאלי ארזי, גיורא שפיגל ויצחק שום, קורנפיין, נותר כמנכ"ל בדיוק כפי שהיה כשחקן וכקפטן- שקט ומועיל. לא עושה שגיאות וכנראה שגם לא נפלאות. פשוט קם בבוקר ויוצא לעבודה.

קורנפיין, שנחשב מאז ומתמיד לאחד השחקנים האינטליגנטים בכדורגל הישראלי, עשה תוך כדי המשחק בבית"ר תואר שני באוניברסיטה הפתוחה בכלכלה ומנהל עסקים,. לכן טבעי היה שימונה לתפקיד המנכ"ל. הוא  עבר בשנים האחרונות שינוי גדול. ארבעת האחים שלו חזרו בתשובה והפכו לחרדים וגם קורנפיין נטש את עמדותיו השמאלניות (אליהן עוד נחזור). קורנפיין אף מצא את עצמו בסיטואציה שהוא יותר מכבד את הזיקה לדת. בדיוק כמו שבבית"ר אוהבים.

הערב, קורנפיין שוב יצפה במשחק מהיציע. הוא יודע שאם קאלה יעשה עוד טעות, שוב יהיה אולי מי שייזכר בו, אבל משוכנע שזה לא יקרה.  "אני לא חושב שבעידן של היום יש סמלים, זה כדורגל מקצועני נטו וגם אני לא סמל של בית"ר. נכון, בשלושת חודשים הראשונים היה לי קשה מאוד לעכל את זה שאני כבר לא שחקן אבל היום זה לגמרי מאחורי ואני לא מצטער שאני כבר לא משחק. טוב לי בתפקיד המנכ"ל, אל תשכח שלמדתי, אני אוהב את מה שאני עושה ואני חושב שאני מתאים לזה"

עד כמה אתה באמת קובע במה שקורה בבית"ר?

"ידוע שבבית"ר ירושלים הפירמידה הניהולית היא כזאת: גאידמק בעל הבית, אלי ארזי יו"ר הקבוצה ומתחתיו יש צוות שלם של אנשים שעובדים ובכללם אני. העבודה היא של כמה אנשים ואנו עובדים בתור צוות. גם אני נותן את החלק שלי מהניסיון העצום שיש לי בכדורגל ומביא לידי ביטוי את היכולות שיש לי בתחום הניהול".

למען האמת, למעט מקרים חריגים, על קורנפיין עברה עונה די שקטה. הוא רשם מספר מועט של אירועים חריגים, ביניהם עימות מכוער במיוחד עם היו"ר לשעבר משה דדש והמנהל אברהם לוי שלא אהבו את העובדה שקורנפין החליט שלא להנפיק להם הזמנות לתא הכבוד למשחק מול פ.צ קופנהאגן במוקדמות ליגת האלופות ודדש לא חסך ממנו מילים קשות בעיתון.


שמוליק לוי, בנו של אברהם לוי וחברו של קורנפיין בשנות השירות הארוכות בבית"ר סיפר: "אבא שלי כעס על איציק אבל אני חושב שזה מאחוריו. אבא שלי הבין שאיציק לא באמת קובע בבית"ר, שיש מעליו את אלי ארזי והוא זה שמקבל את ההחלטות וקורנפיין רק נמצא בפרונט, לכן אין לנו כרגע טענות לאיציק, סה"כ הוא בחור חיובי ואני מאחל לו הצלחה בתפקיד שלו כמנכ"ל".

הניסיון של דדש ולוי היה ליצור דעת קהל גם נגד קורנפיין, בעיקר כדי להלחיץ את האחרון ושזה ינסה לפעול נגד ארזי. אבל הקהל עדיין בעד המנכ"ל. גיא ישראלי, מנהיג הפלג המכונה "לה-פמיליה" של אוהדי בית"ר ירושלים סיפר: "איציק קורנפיין הוא הסמל שלנו ומה שהופך שחקן לסמל זה שבשנת 2000, אחרי שהקבוצה של גד זאבי נחרבה, עזבו אותנו יוסי אבוקסיס, ג'ובאני רוסו ושאר הכוכבים, השחקן היחיד שנשאר היה איציק קורנפיין,  למרות שבאותה עונה קיבל הצעה ממכבי חיפה בעקבות הפציעה של דוידוביץ"'

זה מזכיר את מה אלי אוחנה עשה, כשחזר מפורטוגל לליגה השנייה לבית"ר

"בערך. כשאתה מעמיד את הקבוצה לפני האינטרס שלך זה עושה ממך סמל וזו הסיבה שכאשר שום בא ודרש שקורנפיין לא יהיה השוער התחלנו במחאה. בשבילנו איציק הוא מספר אחד"

קורנפיין אהוד גם על אוהדי היריבה העירונית. קורנפיין שיחק בקבוצת הנוער של הפועל ירושלים (אגב, את הופעת הבכורה בבוגרים הוא עשה דווקא במדי הפועל טבריה), לפני שעבר למספר קבוצות: הפועל טבריה, הפועל רמת גן, הפועל פתח תקווה, בית"ר תל אביב ומשם לטדי, לצהוב. דני שרעבי, אוהד הפועל ירושלים, מפרגן לון: "אומנם קורנפיין גדל אצלינו ועבר לבית"ר אך יש לו נסיבות מקלות". 

אתם סולחים לשחקן שעבר לבית"ר?

"הוא לא אשם. בתחילת שנת תשעים במחנה האימונים, כששייע פייגנבוים היה המאמן, הוא לא הבין איזה שוער יש לו בידיים ו-ויתר עליו אחרי כמה שטויות שעשה קורנפיין במחנה האימונים. שייע והביא במקומות שוער אחר, אחרת קורנפיין עד היום היה שלנו כי קורנפיין לא היה עוזב אותנו מיוזמתו. קורנפיין הוא לא בדיוק בית"ר אלא דווקא הפועל, בשנות ה-90 שהיה משאל ב"ידיעות אחרונות" למי אתה מצביע בבחירות.  כל שחקני בית"ר אמרו שהם ענו ליכוד וקורנפיין היה היחיד שענה שמצביע מערך. הוא נשאר אדום, הוא מעולם לא נישק את הסמל ורץ לאוהדי לבית"ר, כמו אופיר עזו למשל, ולכן אנו לא כועסים עליו ורואים בו בוגד".

צילום: בית"ר.נט

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק