אנחנו תמיד נתייצב

שחקני נבחרת הכדורגל של ישראל מתקשים להבין את המחשבה והרצון של חלק משחקני נבחרת הכדורסל שלא להתצייצב למשחקים. ברדה: כל שחקן צריך לזכור מאיפה הוא התחיל. קלמי סבן: לפחות הם מביאים הישגים

יום ראשון 27 יולי 2008
שלמה חסיד

ביום שישי האחרון שוחרר דרור חג'ג' מנבחרת הכדורסל של ישראל. חג'ג' ביקש כבר לפני כחודש להשתחרר מהנבחרת בעקבות מה שהוגדר אז "סיבות אישיות". בלי לפרט יתר על המידה מהן הסיבות האישיות, נראה שיחסיו המעורערים עם צביקה שרף, הם אלה שהובילו להחלטה.

חג'ג' מצטרף בכך לרשימה לא קטנה של כדורסלנים שבשנים האחרונות העדיפו לנוח במקום להצטרף לסגל הנבחרת. אפילו בקמפיין הנוכחי ישנו עוד שחקן בכיר אחד, ארז מרקוביץ', ששוחרר מהנבחרת עקב סיבות אישיות ובעונה שעברה האימונים היו על סף ביטול לאחר שכמעט כל השחקנים ביקשו מנוחה, דבר שעורר אז סערה ציבורית רבה.
ואגב, למי ששכח, חג'ג' ומרקוביץ' סיימו את החלק שלהם בעונת 2007/8 לפני יותר מחודשיים וזכו לחופשה ששחקני כדורגל יכולים רק לחלום עליה.

ואכן, אל מול הניסיון הקבוצתי של שחקני הנבחרת בכדורסל להתחמק מהמסע, בולטים דווקא שחקני הנבחרת בכדורגל שמתייצבים אפילו למשחקי האימון מול יריבות נחותות כשדורשים מהם. אז למה בכדורסל השחקנים נראים כמי שעושים טובה שמגיעים לטורנירים ובכדורגל זה אחרת? לשחקני הכדורגל זה ממש לא ברור.

שאלנו כמה שחקנים כדורגל, דווקא כאלה שיותר עסוקים, האם היה עולה בדעתם שלא להגיע לאימונים אן משחקים. אליניב ברדה, שזומן לנבחרת לפני כשנה מתקשה להסביר את המניעים של שחקני הכדורסל: "כל שחקן צריך לזכור מאיפה הוא בא. אני באתי מבאר-שבע ואני זוכר כמה קשה היה לי להגיע לנבחרת וכמה שמחתי שהזמינו אותי בפעם הראשונה להתאמן במדי הכחול-לבן. עד היום אני זוכר את הדפיקות לב כשניגנו בפעם הראשונה את התקווה ואני הייתי בהרכב. נכון שעד עכשיו לא יצא לנו להיות בטורנירים הגדולים, אבל לא ויתרנו על השאיפה להיות שם. אתה יודע מה זה בשביל שחקן כדורגל לשחק במונדיאל? רק המחשבה הזו גורמת לי להתייצב כמו חייל בכל פעם שמצלצלים להזמין אותי. אני מחכה למשחקי הנבחרת, והאמת שקשה לי להבין שחקן שהמדינה קוראת לו לדגל והוא לא מגיע. אני לא חושב שזה המצב גם בכדורסל ולדעתי כל שחקן שואף להיות בנבחרת, לא משנה באיזה ענף ולא משנה איך קוראים לו".

ברק יצחקי, קשר, בית"ר ירושלים לא חולם אפילו לומר למאמן הלאומי שהוא עייף. יצחקי: "מגיל אפס אני אוהד של נבחרת ישראל. הייתי בנבחרות הצעירות ותמיד בסתר ליבך אתה חולם שיזמינו אותך גם לנבחרת הבוגרת, אפילו לכמה משחקים, כי זאת השאיפה הגדולה ביותר של כל שחקן. לפני אירופה, לפני אליפות, לפני כל דבר אתה חולם להגיע לנבחרת. אני יודע מחבריי כמה שחקנים רוצים להגיע לנבחרת ואיזה מאבק יש על חולצת ההרכב בנבחרת. אני חושב שהנבחרת הייתה ונשארה חלום של כל שחקן". 

שחקני הכדורסל בחלקם לא חושבים כמוך

"ראשית, צריך לזכור שליאור אליהו בסופו של דבר כן הגיע, כך שנראה לי שהרצון להיות בנבחרת מעפיל על כל דבר אחר. לגבי חג'ג', אני לא יודע מה הסיבות שבגללן הוא לא בנבחרת, כנראה שיש לו סיבה טובה ולא צריך להיכנס לו לעניינים"

מגן מכבי נתניה, קלמי סבן, נמנה בשנים האחרונות על הסגל הרחב של הנבחרת והוא בין השחקנים הישראלים שזכו לשחק גם בליגת האלופות. סבן הוא גם היחיד מאלה ששאלנו שמבין את שחקני הכדורסל: "אני חושב שנבחרת זו הבמה הכי גדולה ששחקן יכול לקבל. כבר שיחקתי בליגת האלופות, הייתי בנבחרת ואני יכול להגיד שאין מה להשוות. לשחק מול אצטדיון רמת-גן מלא ולשמוע את התקווה ולנסות להגשים חלום של כל המדינה להיות במונדיאל או ביורו זו פסגת הקריירה של כל שחקן". 

אולי שחקני הכדורסל חושבים אחרת?

"לפחות שחקני ענף הכדורסל עושים את שלהם מבחינה הישגית. השחקנים השתתפו באליפות אירופה נהדרת בקיץ שעבר.  חוץ מזה גם בכדורגל יש שחרורים לשחקנים שלא יכולים לעיתים להגיע.  אני חושב שהדרמה הזאת קיבלה יותר נפח ממה שמגיע לה בגלל עונת המלפפונים וגם לעיתונאים קשה כי אין הרבה על מה לכתוב"

מי שצפוי להיתקל בקשיים העונה להגיע למשחקי הנבחרת הוא קשר בולטון, תמיר כהן. כהן אינו שחקן הרכב בטוח בקבוצתו וכל יום אימונים שהוא יפסיד, עלול לעלות לו ביוקר. אך גם כהן מבהיר שהוא יתייצב בכל פעם שיקראו לו לדגל. כהן:  "אני זוכר בתור ילד את אבא שלי (אבי כהן) משחק בנבחרת. הייתי הולך כילד לאצטדיון רמת-גן ותמיד חלמתי להיות שחקן נבחרת. מי שמכיר את הקריירה שלי יודע שלא תמיד הייתי בקו עלייה והיו הרבה זמנים קשים ,כשהגיע הזימון לנבחרת של דרור קשטן ראיתי בכך התגשמות של חלום. ללא 10 הופעות בנבחרת לא הייתי מקבל רישיון עבודה בשביל לשחק באנגליה. לא משנה כמה אספיק בקריירה שלי, כשאקבל זימון לנבחרת תמיד אגיע. לא רק הבמה, הכבוד הלאומי והאישי, האווירה בנבחרת תמיד יוצאת מהכלל, תמיד יש מחויבות גדולה ותמיד רוצים להגיע להישגים. 

חלק משחקני הכדורסל מעדיפים לנוח

"את זה אני לא יכול להסביר. כשאני מגיע לנבחרת זו לי מן הרגשה של חייל שיוצא למילואים ופוגש את החבר'ה ומי לא רוצה להיות עם האנשים שהוא גדל איתם"   

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק