אולי בזוגות

יותר משבע שנים אחרי הפציעה, אפשר לקבוע בוודאות: הראל לוי כבר לא יהיה בין 50 הראשונים בעולם. מה צריך לעשות מי שבשנת 2001 היה בדרך לצמרת העולמית ואיך זה קרה לו? תלוי את מי שואלים

יום שני 28 יולי 2008
שירן גולדשלג

 ב-08.05.01 היה נראה כי הראל לוי הצעיר מקיבוץ נחשונים, קנה את עולמו בעולם הטניס. הוא ירד ממגרש החימר בטורניר "מאסטרס רומא" כשידו על העליונה מול אגדת הטניס, פיט סמפראס.

ללא כל ספק היה זה רגע השיא בקריירה של הטניסאי בן ה-22 שטיפס עד למקום ה-30 בדירוג העולמי. בדרך למקום ה-30 רשם לוי ניצחונות על גרוג'אן הצרפתי, נובאק הצ'כי, העפלה לגמר טורניר מונטריאול, שם נעצר ע"י סאפין, שאז דורג ראשון והעפלה לגמר טורניר נוטיגהאם.

לחובבי הטניס בכלל, ולישראלים בפרט, היה נדמה, ואולי אפילו ברור שלראשונה מאז עמוס מנסדורף הגדול, טניסאי ישראלי משתחל לו לאט ובזהירות אל הטופ העולמי.

אלא שאז באה נקודת מפנה טראגית, אם תרצו, בקריירה של הטניסאי המבטיח. פציעה קשה השביתה אותו וגרמה לו להידרדר ביכולת ובדירוג, עד למקום ה-326 ללא כל סיכוי לשחזר את השיא.

שחקנית העבר והפרשנית אילנה ברגר ייחסה את חוסר היכולת לשחזר את השיא דווקא לצד המנטלי:" זו פציעה קשה מאוד שתפסה אותו בשיא. זו פציעה שחוו אותה גם יוהנסון השוודי וגוסטבו פוורטה הברזילאי והיא מצריכה ניתוח והתאוששות ארוכה. הצד הפיזי נפגע נורא אבל הצד הפסיכולוגי נפגע עוד יותר. קשה לחזור להתאמן אחרי תקופה כה ארוכה של ניתוח והתאוששות, מה שגרם להראל להידרדר עוד יותר ולאבד עוד ביטחון, ממש כמו כדור שלג. מדי פעם הוא השתפר ונכנס למאייה הראשונה אבל נפתח פער ונוצר מצב שמקום 30 בתקופת שיאו של הראל, שווה בערך למקום 100 של היום. זה בגלל שהטניס משתפר משנה לשנה. אני מניחה שאם הוא לא היה נפצע, היה נשאר באזור המקומות 30-40".


מאמן נבחרת הדיוויס של ישראל,שלמה צורף, בחר גם הוא להתייחס לצד המנטאלי: "אחרי פציעה כזאת קשה, תקופת ההחלמה היא ארוכה וקורים שני דברים מנטאליים: האחד, המוח נח. המוח הוא כמו מצבר מנטאלי שמתרוקן ככל שנחים ולא עוסקים בטניס. השני, המוח מאבד את הביטחון. יש לזה תקדים אצל גדולים מהראל לוי: גוגה הברזילאי שנפצע ותומאס מוסטר לא הצליחו לשחזר את יכולת השיא שלהם אחרי פציעתם ולחזור לטופ העולמי".

לשאלה היכן לוי היה מגיע לולא הפציעה ענה צורף: "בסביבות ה-50 בעולם, ללא ספק. הוא מקצוען, אתלט, לא חוסך בהוצאות וחושב תמיד בגדול".

בשנה האחרונה, הספיק לוי להשתפר מעט כאשר התקדם באופן משמעותי יחסית בדירוג, הוא נכנס למאייה הראשונה אך נסוג שנית וכיום הוא מדורג במקום ה-171. בנוסף, הספיק להגיע לרבע הגמר הזוגות של טורניר ווימבלדון בשנה שעברה ולזכות בטורניר הזוגות בסן רמו שבאיטליה, אך את השיא, כנראה שהוא כבר לא ישחזר.

על פי הערכות, צפוי לוי לשתף פעולה בעתיד הקרוב עם אנדי רם בטורנירי הזוגות. כל שנותר לחכות הוא לפרישה של יוני ארליך. ברגר מעריכה שהעתיד של לוי הוא אכן בזוגות: " אני לא רואה אותו חוזר לעצמו ביחידים, אני הייתי ממליצה לו להתמקד בזוגות, הוא שחקן זוגות לא רע והוא כבר בגיל מתקדם".

בניגוד לאילנה ברגר, צורף ממליץ להראל לוי להמשיך ולהתמקד ביחידים :"הוא צריך להמשיך לתת הזדמנות ליחידים, הוא יכול לחזור למאייה הראשונה, עוד לא מאוחר מדי. עם זאת, שלא יזניח את הזוגות וישלב בין השניים".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק