דבר איתי אחרי תשעת הימים

הימים הם ימי תשעת הימים לפני ט' באב ומתברר כי גם בעסקי הספורט, כמעט הכול מושבת. הסוכן גלעד קצב: אין תנועה אצלי במשרד. הפרשן אלי סהר: עדיף שלא ישחקו בשבת

יום שני 04 אוגוסט 2008
שלמה חסיד
בסוף השבוע האחרון  חל ראש חודש אב ונתן את האות לנפילה דרמטית בעסקים בספורט הישראלי. בתשעה באב נחרב בית המקדש ועם ישראל יצא לגלות. בימים אלו ("תשעת הימים), לא נוהגים היהודים שומרי המסורת לאכול בשר ולבצע חידושים. בתום צום ט' באב, שיחול השנה ביום ראשון, תיפתח הדרך לעשיית עסקים חדשים.

מה גורם לכך כך הרבה אנשים להימנע מפעילות חדשנית? בעיקר המסורת. נקודת המפנה אירעה בשנת בשנת 2000. ראשי  בית"ר ירושלים, בבעלות גד זאבי,  לא ספרו את תשעת הימים וערכו ערב השקה נוצץ באצטדיון טדי לקבוצת הכוכבים החדשה, אשר כללה את ג'ובאני רוסו, אלון מזרחי, יוסי אבוקסיס, טמאש שאנדור וסאביץ'. בית"ר כשלה אז, אלי גוטמן עזב ושחקנים ברחו ממנה.  רבים בקבוצה הזכירו במהלך העונה את מועד ערב ההשקה.

אבי גבאי, שמשו של זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי ז"ל נזכר: "לפני שחזרתי בתשובה הייתי אוהד בית"ר שרוף והייתי יושב קבוע בחלק העליון של יציע העץ בימק"א עם כל השרופים. אחרי שהרב כדורי עזר לביתי להירפא, הפכתי לשמשו של הרב אבל נשארתי אוהד בית"ר. בשנת 2000 גיליתי שבית"ר עורכת מסיבה חגיגית להשקת הסגל החדש דווקא בימים שלפני תשעה באב. התרעתי בפני ראשי הקבוצה על הטעות אבל הם סיפרו שכל קבוצה באירופה עושה ערב כזה ושאין תאריכים אחרים, שהם כבר קבעו לעשות והזמינו את הקהל. שאלתי את הרב כדורי ז"ל האם בית"ר פועלת נכון והאם המסיבה תביא להצלחה או לכישלון. הרב היה נחרץ ואמר שהקבוצה תיכשל בכל משימותיה". 

אז מה עשיתם?

"מיד הוצאנו מכתב לבית"ר והודענו על עמדתו של הרב, אולם המסיבה התבצעה ואותה עונה בית"ר הפסידה בכל החזיתות. בגביע הודחה בית"ר בסיבוב הראשון מול באר שבע מהליגה השנייה ועל האליפות התמודדה רק מחצית הליגה. גם באופ"א נחלה כישלון. מאז, רבים בספורט יודעים שלא עושים עסקים בימים של תשעה באב".

האירועים ההם הפחידו מאוד את אנשי בית"ר. גד זאבי עזב ובמקומו מונו מאיר פניג'ל וחבריו לנהל את המועדון, וחלק מבניית הסגל נקבע גם על פי המסורת. כפיר אדרי, שבקיץ אחרי עזיבתו של גד זאבי, הגיע לחתום חוזה עם מאיר פניג'ל, דווקא לפני תשעה באב. אדרי מספר:  "הכול כבר היה גמור ביני ובין בית"ר והייתה לי גם הצעה מהפועל ת"א. אבל בבית"ר הודיעו לי "חכה כמה ימים עד שיעבור תשעה באב',  כי אנחנו לא חותמים כרגע. מצידנו, אמר לי פניג'ל, אתה יכול ללכת לקבוצה אחרת ,אבל תדע שאנחנו לא חותמים לפני תשעה באב. בסופו של דבר, חיכיתי לבית"ר וחתמתי על החוזה".

אז היה שווה לחכות?

"למדתי את הכלל שבתשעת הימים שלפני תשעה באב לא עושים חוזים ואני מכבד את הדעה הזאת".

מי שנפגעים מכל הסיפור הם בעיקר סוכני השחקנים שבאמצע הקיץ מוצאים עצמם עם פחות עבודה. סוכן השחקנים גלעד קצב, מבכירי סוכני השחקנים בארץ סיפר: "בימים שלפני תשעה באב יש במשרד שלי פחות תנועה. הנה, למשל עכשיו בימים האלה כבר יש פחות חתימות. אנשים פשוט לא לוקחים סיכון אחרי מה שקרה בבית"ר ובכלל בספורט יש הרבה אנשים שמאמינים במזל.  הרבה אנשים ששומרים מסורת והרבה אנשים שחושבים שההצלחה תלויה גם בכך שלא יפגעו ברגשות של אנשים אחרים. תשעה באב זה חלק מהמסורת של עם ישראל ואנשים שומרים על זה".

מה ששחקנים שוכחים הוא שעל פי ההלכה סדר החשיבות הוא קצת שונה. עם כל הכבוד לתשעה באב, ישנם איסורים רבים הרבה יותר שספורטאים עוברים אליהם, כמעט מידי שבוע. ואגב, ביום ראשון הקרוב, חלק מהספורטאים האולימפיים יתחרו, למרות שמדובר ביום תשעה באב. פרשן הכדורסל ועורך הספורט בעיתון ישראל היום אלי סהר לא אוהב את ההתנשאות: "מאז שבית"ר ירושלים של גד זאבי התרסקה הספורטאי הישראלי נזהר בענייני תשעה באב, וזה לגיטימי. האמת שאני לא כועס שספורטאים ישראלים באולימפיאדה יתחרו בתשעה באב, מדובר באולימפיאדה ואין מה לעשות. גם האולימפיאדה תיפול בתשעה באב וגם זו שלפניה נפלה על תשעה באב".

זו עבירה חמורה?

"יותר חשוב שלא יתחרו בשבת. אם ישראל ישמרו 2 שבתות, הם יזכו לגאולה".

צילום: בית"ר.נט

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק