ברצלונה - עם קצת מזל

האם לאחר כל האכזבות של השנים האחרונות, ישראל ובית"ר ירושלים תזכה לארח באופן רשמי, את אחת הקבוצות הטובות בתבל ואיך קרה שכמעט תמיד המזל פגע בישראליות?

יום שישי 01 אוגוסט 2008
אייל כהן

בזמן שארקדי גידמאק חושב צעד אחד קדימה לאחר קראקוב, במיוחד בעניין הפיננסי, צריך להבין כמה הסיכוי נמוך שברצלונה באמת תגיע לטדי.

הספורט הישראלי לא חווה חוויה יוצאת דופן במפעל האירופאי היוקרתי והחשוב ביותר בשנים האחרונות. ההתרסקות של מכבי חיפה שנה אחר שנה במוקדמות ליגת האלופות מוכיחות כי גם אם יש רצון, לפעמים הגורל משנה הכל.

כזכור, מכבי חיפה הוגרלה בעונת 2001/02 לשחק מול ליברפול בליגת האלופות. בעיתונות הישראלית כבר חגגו וחשבו על החגיגה התקשורתית שתייצר הגעתה של ליברפול הגדולה לארץ הקודש. יענק'לה שחר, נשיא מכבי חיפה, כבר תפר את החליפות ואף הדפיס את הכרטיסים למשחק. החשיבה הראשונית היתה כספית, להעביר את המשחק לרמת גן, כדי לגרוף יותר כסף.

איבוד האירוח בקרית אליעזר, לא רק שאיבד את הזהות של הקבוצה והבית המיתולגי, והתאווה
לכסף בסופו של דבר גרמה לפקס אחד קטן למנוע את החגיגה. פקס שהודיע כי ואליד באדיר לא יכל לשחק מול האקה הפינית, בעודו שותף  וההמשך האכזרי לאחר מכן ידוע, בל נשכח כי באותה תקופה היה את השיא של אינתיפאדת אל אקצה בישראל, והמתח סביב זה גרם לאופ"א לא לוותר על האירוח בישראל. שחר ניסה בכל כוחו לשנות את רוע הגזירה, אבל אופ"א נותרה בשלה, ובפינלנד חגגו ומילאו את האיצטדיון מול ליברפול.

עונה לאחר מכן, העוול של מכבי חיפה השתנה וחיפה הצליחה להעפיל לליגת האלופות, אבל עקב המצב הביטחוני ששרר בארץ, קבוצות כמו מנצ'סטר יונייטד, באייר לברקוזן, אולימפיאקוס
ואפילו ולנסיה לא הצליחו לעבור את הגבולות בנמל תעופה בן גוריון ונאלצו לשחק בקפריסין וברחבי אירופה.

אולי לחוסר מזלה של מכבי חיפה, היא יכלה לשוב אל הזירה האירופאית הטובה ביותר. מפגש מול רוזנבורג, אלופת נורוגיה, הקנה למכבי חיפה שוב משחק באיצטדיון רמת גן. חיפה כבר הוליכה 0:2 עד לדקות הסיום, אבל פאול טפשי מחוץ לרחבה גרם לשחקן רוזנבורג לכבוש ולשלוח את המשחק להארכה ואז האלופה דאז התפרקה לחתיכות.

אבל נקודת האור באותה שנה (2003) הייתה מכבי תל אביב האלופה, של ניר קלינגר. ללא טל בנין והסמל הבלתי מעורער של הקבוצה, אבי נימני, מכבי תל אביב הצליחה להעפיל לליגת האלופות, כאשר היריבה במוקדמות הייתה פאוק סלוניקי, שגם היא נכשלה בשיתוף שחקן שלא כדין ומכבי זכתה מן ההפקר לניצחון טכני.

מכבי העפילה והפתיעה רבות בליגת האלופות. אופ"א החליטה להשיב את המשחקים לישראל בדיוק באותה עונה והפאשלה היחידה הייתה במשחק הפתיחה מול באיירן מינכן, שנחת איך לא, ישירות לחג היהודי הראשון בלוח העברי - ראש השנה. לוני הרציקוביץ', נשיא מכבי תל אביב דאז, ניסה בכל כוחו לשנות את רוע הגזירה, אבל אופ"א כמו שעון שוויצרי, מנעו זאת בטענה ג'נטלמנית: "למה לא הודעתם לנו קודם ?"

לאחר מכן נחתה גם יובנטוס ברמת גן ואף אייאקס ההולנדית. זו אחת העונות הכי גדולות של הכדורגל הישראלי גם בליגה ובפרט באירופה, מכבי תל אביב הוסיפה ניקוד לכדורגל הישראלי וקידמה אותו רבות.

לאחר מכן הגיעו השנים השחורות של קבוצה ישראלית במוקדמות האלופות. שנתיים רצופות בלי אף ניצחון אחד על היריבה. כזכור, מכבי חיפה נכשלה במאבק הכפול מול מאלמו, שנה לאחר מכן, לאחר הפסקת ההגמוניה של מכבי חיפה בליגה הישראלית, הגיעה תורה של בית"ר ירושלים לנסות לשבור את הנאחס, אך אף היא נכשלה מול קופנהאגן ולא השיגה ניצחון.

אז מסתבר, בכל מה שנוגע לכדורגל הישראלי, שהגורל הוא אפקט חשוב. המפגש מול ברצלונה פותח זווית חדשה, נכון שהיו דברים מעולם, תמיד ניתן לחלום ולדמיין את הקאטלונים בטדי, וזה בהחלט רצוי לעשות זאת גם כעת, שעדיין האלופה הישראלית לא בטוחה בשלב הבא. 

עכשיו לאחר שחקרנו לעומק את תולדות הכדורגל הישראלי בשנים האחרונות במוקדמות אליפות אירופה, נותר כעת רק להאמין. ההיסטוריה הכאוטית של קבוצות ישראליות, יכולה להתהפך במשחק אחד ולהחזיר את הכדורגל הישראלי לבמה הגדולה ביותר.

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק