עסקנות. לא הרבה יותר

חוקרי משӘרת ישראל לא הצליחו למצוא במשך תשעה חודשים הרבה יותר מקצה של קצה של חוט שלא יוביל אותם לשום מקום שמעבר לפעולה עסקנית לא תקינה. דורון ברגר לא מתרשם, אך משוכנע שהעיתונות תחגוג

יום שלישי 16 דצמבר 2008
דורון ברגר

 לכאורה. זה נראה חמור. בכירי ההתאחדות לכדורגל, ביניהם היו"ר אבי לוזון,  דאגו להעביר את בית"ר נס טוברוק  ממחוז למחוז וזאת בתמורה להעברת דודי חננשווילי,  בחינם לקבוצה של האחים לוזון. שונאי העסקנים כבר מפנטזים על הצילומים של עמוס  לוזון בחדר ליד עופר מקסימוב, מקבל אורז קר לארוחת בוקר, ואת אבי לוזון משכים קום למסדר יחד עם גשש בלש.

אפשר להירגע ולהפסיק לפנטז. גם אם יוגש (ואני די משוכנע שלא יוגש) כתב אישום בפרשת הۜוזונים, אין כמעט כל סיכוי להרשעה, שהרי כל מי שמכיר את ההתאחדות לכדורגל יודע שמקרים כמו שהוזכרו ביממה האחרונה, יש בהתאחדות בכל קיץ עשרות פעמים. זה אולי לא הכי תקין בעולם, אבל מדובר בסך הכול בעסקנות נטו. עסקנות מכוערת, אבל עסקנות.

פיני קינן, האיש שכߑיכול דאג להעברתה של נס טוברוק ממחוז שומרון למחוז השרון, היה במשך שנים מנהל אגף הנוער בהתאחדות. הוא ניהל כ-60 ליגות, כמעט כולן מחולקות למחוזות. קינן, היה מגיע למשרדי ההתאחדות בכל בוקר בסביבות 6 כדי לעבד את הנתונים. בקיץ הימים היו קשים. נציג הפועל אזור מבקשĠשנערים ג' ישחקו במחוז תל אביב וראשי עירוני אום אל פאחם בכלל מעדיפה את השפלה. מי שהיה מקורב יותר לקינן ולעסקנים אחרים בהתאחדות, היה נהנה יותר. מי שמקורב פחות היה סובל. עסקנות,  כבר אמרנו?

בעקבות פרישתו של אורי וילנסקי, עבר קינן לנהל את הליגות הבכירות. נכון, מדובר בפחות ליגות, אבל בלחצים גדולים יותר. לא פשוט להתמודד עם נציגי הפועל עראבה  או עירוני כרמיאל שראשיה מתחננים לא לשחק באזור העמק, אלא בגליל. צריך להיות עסקן טוב כדי לדעת מתי ללחוץ על קינן והיו לא מעט כאלה. אריק איזיקוביץ' שלא ניהל עדĠלפני שנתיים קבוצה בוגרת ביקש עזרה עסקנית מהעסקן עמוס לוזון וזה הבטיח לעזור כפי שעסקן מבטיח. עמוס לוזון במקרה הזה, הוא פשוט עסקן חזק במיוחד.

לחשוב שלבית"ר נס טוברוק הייתה השפעה על בחירתו של אבי לוזון לתפקיד יו"ר ההתאחדות זה לא יותר ממצחיקĮ לבית"ר טוברוק לא הייתה השפעה על מרכז מכבי, שם נערכה  ההצבעה הקריטית (אבי לוזון ניצח בבחירות חוזרות את אריה זייף). בהתאחדות היה לאיזיקוביץ' קול אחד בלבד, מתוך אלפים, קול של קבוצה קטנה מליגה ג' נטולת כל השפעה, בהתחשב בכך שלוזון  נבחר פה אחד. יאמר שוב  - כל קשר בין חקירת המשטרה לבחירתו של אבי לוזון הוא אפילו לא מקרי, הוא מעליב.

נזכרתי אתמול בפגישה שערכתי עם שר ספורט לשעבר מתן וילנאי, מספר ימים לאחר שהאחרון החליט על הקמת ועדת סטראשנוב לבדיקת מצב הכדורגל בישראל. בפגישה  חוויתי את דעתי ככתב שמסקר את ההתאחדות,  כי על חברי הוועדה לא לחקור רק את בכירי ההתאחדות, אלא גם את נציגי הליגות הנמוכות והנערים. לא רק את יו"ר איגוד השופטים, אלא גם את שופטי הארצית וליגה א'. הם מכירים את שיטת העבודה לא פחות טוב וסביר להניח שיסכימו גם "ללכלך". מה קרה  בסופו של דבר? סטראשנוב וחבריו זימנו לעדות רק את בכירי הכדורגל הישראלי. הדו"ח האנמי הפך ללא רלבנטי.

סביר להניח שגם במשטרת ישראל לא עשו שיעורי בית. חוקרי יאח"ב, לא מכירים את ההתאחדות. ספק אם הם יודעים שעמוס לוזߕן פגש את קינן בחייו, בערך מאות פעמים וסביר שביקש ממנו יותר מבקשה אחת. ספק אם הם מכירים את דרך העבודה באבא הילל 299, דרך עבודה עסקנית, אבל לא פלילית.

השוער הפצוע דודי חננשווילי יכול להירגע. יכול להיות שהמעבר שלו מבית"ר נס טוברוק למכבי פתח תקוו۔ לא נעשה בתנאים הכי הולמים בעולם, אבל לא זה מה שיביא להדחתו של אבי לוזון. גם אריק איזיקוביץ' יכול להיות בטוח שהוא לא ימצא את עצמו מאחורי סורג ובריח בגלל איזה פתק שעמוס לוזון נתן לו.

מה כן יקרה?  העיתונות תחגוג , החוקרים ידליפו מידע והעסקנים ߤשוט יהיו מעט מתונים יותר. בקיץ הבא, כשראשי מכבי רחובות יבקשו להעביר את ילדים טרום ד' למחוז דרום, הם פשוט יהיו עדינים יותר.

הערה: שמות הקבוצות שהוזכרו  לעי\ל הוזכרו במקרה ואין כל קשר בין נציגיהם לחקירה

תגובות

טלספורט בפייסבוק