הפיאסקו של ביתר

בבית"ר שמחו לשמוע שויסלה קראקוב היא יריבתם בסיבוב השני של מוקדמות ליגת האלופות. מה שמדאיג זה שהשמחה היחסית היתה מוצדקת. מה היה קורה אם בית"ר היתה מקבלת קבוצה טובה יותר?

יום חמישי 07 אוגוסט 2008
שלומי לויה

"יש"!!!! פלוס זינוק מהמקום וחיוך רחב מרוח על הפנים. זו הייתה התגובה של אריק בנאדו, בלם בית"ר ירושלים כששמע במחנה האימון של בית"ר את שם הקבוצה שהגרילה בית"ר במוקדמות ליגת האלופות. כמה פאתטית, עלובה ומגוחכת נראית התגובה הזו היום אחרי היום השחור שעבר על הדאבליסטית שלנו אתמול בקראקוב.

וזה מדאיג. כי ביחס לשמות הקבוצות שירושלים הייתה יכולה לקבל בהגרלה, התגובה של בנאדו מאוד טבעית ומאוד הגיונית למרות שהכדורגל שלנו עדיין לא נחשב לאריה אירופאי. בסה"כ קבוצה מהליגה הפולנית שאף אחד בישראל לא ממש מכיר וגם לא כזו שיש לה רזומה מפואר באירופה. ועדיין הקבוצה הזו עשתה צחוק מהקבוצה ששולטת בכדורגל הישראלי ללא עוררין בשנתיים האחרונות.

זו השנה השנייה ברציפות שבית"ר ירושלים נכשלת בגדול במטרה העיקרית שלה עוד לפני שהעונה החלה. כמו שהליגה שלנו נראתה בשתי העונות האחרונות, לא היה קשה לזהות לפני בעיטת הפתיחה של העונה את זהות האלופה, כך ששתי העונות האחרונות היו לא יותר מגארבג' טיים עבור בית"ר והכנה למשחקים החשובים באמת, אלו שדרכם מגיעים לליגת האלופות. השנה המשימה הייתה אמורה להיות קלה יותר עבור בית"ר כי הקבוצה יותר מחוברת והשלד המרכזי של השחקנים כבר משחק ביחד שנה שנייה ברציפות, אבל מסתבר שהכל טוב ויפה על הנייר והתפוצץ לירושלים בפנים במבחן המציאות.

בשנה שעברה לבית"ר היה סיכוי טוב יותר לשמוע את המנון ליגת האלופות מאשר השנה. אז היא ניגפה מול קופנהאגן, קבוצה שהייתה צריכה לעבור. השנה, בואו נהיה ריאליים, קשה להאמין שבית"ר הייתה עוברת את ברצלונה הגדולה (למרות שהכל יכול להיות והנבואה ניתנה לשוטים), מה שדווקא אמור היה להפחית את הלחץ כי לא לעבור את ברצלונה זה לא כישלון. דווקא נגד קראקוב בית"ר הייתה צריכה להיראות משוחררת יותר, נחושה ואגרסיבית כדי להתכונן לחוויה שלא בטוח שתחזור, אבל במקום זה היא טבעה בויסלה. האכזבה מירושלים היא כפולה. קודם כל כי את קראקוב היא הייתה מסוגלת לעבור ושנית וחמור מכך, הצורה והדרך שבה הקבוצה נרמסה על ידי הפולנים. גם בחלומות הרטובים ביותר שלהם הפולנים לא האמינו שזה יהיה כל כך קל.

לא רק קאלה

הבון טון של התקופה הקרובה יהיה להתקיף מכל כיוון את השוער הקרואטי, טברטקו קאלה. קאלה היה אשם בשער שספגה בית"ר בטדי, שאלמלא הוא הדברים היו נראים אחרת לגמרי וגם אתמול היה לו חלק נכבד בשער הראשון שספגה בית"ר, אבל להקריב את קאלה על המזבח ולהגיד שעם שוער אחר ירושלים הייתה מגיעה לצ'מפיונס ליג יהיה לא רציני וזריקת אחריות קלה מדי על איש אחד. אין שעיר לעזאזל אחד שעליו ניתן להפיל את התיק למרות שתמיד מחפשים ראש שייתן את הדין עבור כולם.

גם שאר השחקנים של האלופה ומחזיקת הגביע לא הגיעו אתמול למשחק. גיבור המשחק בטדי, אבירם ברוכיאן היה צל של עצמו. דרק בואטנג שבישראל לא רואה אף אחד ממטר, מצא עלוקות פולניות שנדבקו לו לנשמה ולא נתנו לו לזוז. עבירה של הגנאי היא זו שגרמה לבעיטת העונשין שממנה הובקע השער הראשון של קראקוב. משה אוחיון קיבל צ'אנס גדול ולא ממש הצדיק אותו. הרכש הנוצץ, אבראו, ממנו התמוגגו בירושלים, כמעט ולא נגע בכדור.

הפולנים עשו באגף של מגן נבחרת צ'ילה, אבלארז, מה שהם רצו ולא התקשו להתמודד עם כל מה שהיה לבית"ר להציע כולל הרכש הנוצץ מבלגיה, ברק יצחקי. בכלל, על משחק ההגנה של ירושלים אתמול לא כדאי להרחיב את הדיבור. ואפשר להמשיך לעבור שחקן שחקן ולראות שכולם, ללא יוצא מהכלל היו לכל היותר צל של עצמם בביזיון קראקוב. לכן, מי שיחפש מתחת לפנס ויאשים את הקרואטי בהדחה מאירופה יעשה עבודה לא רצינית. בית"ר חייבת לנתח לעומק את מה שקרה לה אתמול כי בצורה הזו אירופה לא תהיה הדבר היחידי שיילקח מירושלים העונה.

ההשפעה על הליגה

בית"ר היא עדיין הקבוצה הטובה בישראל עם התקציב הבלתי נתפס והגדול ביותר במדינה. ועדיין, יכול מאוד להיות שההשפלה בקראקוב הייתה ההתחלה של תחרות אמיתית בליגה הישראלית. גם בקרית שלום, בוולפסון ובחיפה ראו איך ירושלים נכנעת ללא תנאי לקבוצה הפולנית שלא נתנה לחניכים של שום לנשום. למרות שמדובר במשחק באירופה, משהו מכח ההרתעה של בית"ר נשבר אתמול. מסתבר שבית"ר אנושית וגם מקיזה דם. נכון, עוד לא מדובר במשחק ליגה ובארץ ירושלים יכולה להגיע לכל מגרש, לתת הצגה, לתת בראש ולהיות מלכת הביצה ועדיין יש אלמנט פסיכולוגי חשוב למה שקרה אתמול על אדמת פולין.

עוד לפני פתיחת העונה בית"ר ירושלים מוצאת את עצמה נאבקת במשבר הראשון הגדול שלה, שיכול בשקט להפוך לכדור שלג ענק. היא תצטרך לעשות עבודה מנטאלית לא פשוטה של איסוף הרסיסים והכבוד העצמי שנשארו על הדשא בקראקוב ולהתמודד עם כישלון קולוסאלי באירופה. את הסגל הנוצץ והרחב שלה ירושלים לא צריכה בשביל הליגה. הסגל הזה נבנה כדי לתת לקבוצה עומק במקרה של התמודדות כפולה, בליגה ובליגת האלופות או בגביע אופ"א. וכמו שאנחנו יודעים, אירופה הסתיימה אתמול עבור בית"ר. לכן בתקופה הקרובה גם יהיו ככל הנראה שינויים בסגל ושחקנים ישוחררו, מה שלבטח לא יוסיף שקט למערכת. ליצחק שום ולגיורא שפיגל יש ים של עבודה.  

התגובה של ארקדי

"אנחנו קבוצה אירופאית ממוצעת" אמר ארקדי גאידמק לפני המשחק הראשון נגד הפולנים. גאידמק הוא אדם מאוד תחרותי שלא מוכן לעבור על הפסדים לסדר היום ואין לו בעיה גם להעיף מאמן שלקח את הקבוצה שלו לאליפות אם הוא חושב שזה לא מספיק לקבוצה שלו (תשאלו את יוסי מזרחי). תהיו בטוחים שלחץ הדם שלו עלה כשהוא ראה את הקבוצה שלו משמשת לא יותר מבשר תותחים לפולנים בדרך למפגש עם אחת הקבוצות המפוארות בתבל, ברצלונה. תהיו בטוחים שהמשחק אתמול לא יישאר ללא תגובה מצד הבעלים. זה הזמן להיכנס לכוננות ספיגה.  

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק