האיש שגרם להיטלר לברוח

באולימפיאדת ברלין 1936 נוצרה האגדה על ג'סי אוונס, האיש שניפץ להיטלר את תאוריית הגזע הארי. השחור שזכה לעיני הצמרת הנאצית במדליות זהב

יום שני 18 אוגוסט 2008
אשר גולדברג
 אוסין בולט מג'מייקה הוכתר בשבת כאיש המהיר ביותר בעולם. שיאו באולימפיאדת בייג'ין לפני מספר ימים, הטיסה למרחק 100 מטר בזמן דימיוני של 9.69 שניות היא כנראה המחסום האחרון לקצה גבול היכולת של האדם. הריצה של בולט הרעידה רבים, ריגשה מיליארדים והייתה כנראה המהפך המושלם לרעידת אדמה מסוג אחר.

לפני 72 שנים רעש וגעש עולם הספורט כשבאולימפיאדת ברלין 1936, לעיני 100 אלף צופים, שבר האמריקאי שחום העור, ג'סי אוונס, את שיא העולם והשיא האולימפי והעמידו על 10.3 שניות.

אנחנו יכולים רק להרחיק לעולם הדימיון והטכנולוגיה כדי ליצור את ג'סי אוונס מודל 2008 ולהציבו להתחרות מול אוסין בולט, הסילון האנושי. מי היה מנצח? אין לי ספק שדור המומחים של שנות ה-30 שבמאה שעברה היה מהמר על האמריקאי שחום העור.

באולימפיאדת ברלין 1936 ריתק סיפורו של אוונס את העולם, סיפור שכמעט כולם גדלו עליו. על השחור שניפץ ביום אחד באיצטדיון האולימפי של ברלין, לאדולף היטלר את תיאוריית עליונות הגזע הארי.

הוא נולד ב-12 בספטמבר 1913 באלבמה בשם גובר קליבלנד אוונס. כשנשאל לשמו בבית הספר, ענה הילד J.C אוונס, ששובש בהמשך לג'סי אוונס האיש והאגדה. אוונס למד במכללת אוהיו ובתחרות המכללות השנתי שבר בתוך 95 דקות, חמישה שיאים אמריקאים.

מאמנו האגדי, לארי סניידר, ריכז אותו באתלטיקה תוך שהוא גורם לו לזנוח את הכדורסל, הבייסבול והפוטבול.

ג'סי אוונס הגיע לאולימפיאדת ברלין שאירגנו הנאצים תחת שילטונו של אדולף היטלר.  זו הייתה האולימפיאדה המפוארת ביותר עד לאותם ימים, כשהפיהרר היטלר שהגיע לאיצטדיון, הוא  הורה להכניס לתאו את הזוכים במדליות הזהב. האיצטדיון על 100 אלף הצופים רעם ורעד כשהגרמני הנס וולק ניצח וזכה במדלית זהב בכדור ברזל.

היטלר ועוזריו נראו מרוצים ובמצב רוח מצוין לקראת ריצת הגמר למרחק 100 מטרים. אוונס סיים ראשון בזמן של 10.3 שניות, שיא עולמי מדהים. לפתע הרמקול באיצטדיון הכריז שהיטלר נאלץ לעזוב בגלל ענני גשם - מדלית זהב ראשונה לאואנס.

המירוץ למרחק 200 מטר זכה להיכנס להיסטוריה "כיום שלישי השחור". 100 אלף צופים בברלין, ראו מירוץ על מסלול רטוב. אוונס סיים ראשון בזמן של 20.7 שניות, כששני היה האמריקאי רובינסון, ושוב ניצבו 2 שחורים על הפודיום- מדלית זהב שנייה לארה"ב. 

כעבור שעה, הדרמה הגדולה היתה בקפיצה למרחק. בגמר התחרה אוונס בקופץ הגרמני הנפלא לוץ לונג שהפסיד לידידו האמריקאי.

בקפיצה האחרונה קבע אוונס 8.06 מטר והקדים את לונג שניתר למרחק 7.86. לונג היה הראשון שניגש אל אוונס וחיבק אותו. היטלר כבר לא היה באיצטדיון. התיאוריות בדבר עליונות הגזע הארי נופצו - מדליית זהב שלישית לאוונס . אוונס זכה במדלית זהב רביעית בזכות המרוץ למרחק של 4 כפול 100  מטרים יחד עם מטקלף, דרייפר וויקוץ, בשיא עולמי של 39.8 שניות.
אגב, בתכנון המקורי היו אמורים לרוץ שמואל סטולר ומרטי גולדמן היהודים, והשינוי נעשה כנראה כדי שלא להרגיז את הגרמנים. 

סופו של סיפור- כששב אואנס לארה"ב, הוא  קיבל הצעות כספיות דימיוניות והופיע בתחרויות ראווה ברחבי העולם. הוא התחרה בסוסי מרוץ, כלבים וארנבות. אלא שהשקעות כספיות כושלות השאירו אותו מחוסר פרוטה ורק עם 4 מדליות זהב.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק