גזענות על הפודיום

באולימפיאדת שטוקהולם 1912 הדהים האינדיאני-אמריקאי ג'ים טורפ בהישגים בקרב-עשר. אך מה לעשות וזהו אחד הסיפורים הטראגיים הגדולים בכל 112 תולדות האולימפיאדות בזמן החדש

יום חמישי 21 אוגוסט 2008
אשר גולדברג
 מלך שבדיה, גוסטב החמישי, העניק באולימפיאדת שטוקהולם 1912 את מדליית הזהב למנצח בקרב-עשר לאמריקאי-אינדיאני, ג'ים טורפ.

המלך הנערץ על עמו, שהיה חובב ספורט, השתחווה לפני טורפ ואמר לו: "אתה אתלט מושלם, ספורטאי משובח ומלך האתלטים בעולם". מאז אמירה זו של מלך שבדיה, נוהגים עד היום לכנות את מנצח קרב-עשר בתואר "מלך האתלטים".

אלא שמה לעשות וסוף הסיפור הוא טראגי במיוחד. טורפ נודע במוצאו - אביו היה אינדיאני ואימו צרפתיה אינדיאנית. בגיל צעיר התייתם מהוריו ונשלח למוסד חינוך לאינדיאנים. טורפ בלט בכישוריו הספורטיביים ובשנת 1909 נשלח ללמוד במכללת קארלייל. פירסומו ברחבי ארה"ב הגיע כשזכה עבור מכללת קארלייל ביום תחרויות בודד ב-11 מקצועות באתלטיקה.

ג'ים טורפ ניצח בקלות בקרב חמש, אבל השיא היה האירוע בקרב העשר. טורפ, שהפך לדמות נערצת בשטוקהולם, הקדים את מתחריו בצורה מכרעת תוך שהוא עושה זאת בסגנון מושלם. טורפ, האתלט המושלם, חזר באוניה לפנסילבניה כשהצאר הרוסי ניקולאי, שהושפע מהישגיו, העניק לו דגם של ספינת ויקינגים מכסף וזהב.

הכל התנהל תחת ימי התהילה של טורפ, כששה חודשים לאחר האולימפיאדה פרצה הסערה. גורמים בספורט האמריקאי גילו שבשנת 1908 קיבל טורפ סכומי כסף קטנים כשחקן בייסבול בקבוצה מקצוענית. הוועד האולימפי בראשותו של הברון פייר דה-קוברטן דן בשנת 1913 במקרה של טורפ. הועד האולימפי טען שמדובר במעשה בניגוד לחוקת החובבנות שהייתה נהוגה באותם ימים. הכוונה אז הייתה להגן על הסוציאליזים מהקפיטליזים.

טורפ נפסל וכל מדליות הזהב נלקחו ממנו שמו ושיאיו נמחקו לעולמים מרשימת המנצחים האולימפיים. רבים טענו ב-1913,  כמו היום,  שמוצאו האינדיאני של טורפ היווה את העלילה לפסילתו על ידי הרוזן הצרפתי פייר דה-קוברטן, הנחשב למחייה המשחקים האולימפיים של העידן החדש. 

המדליות מזהב היו אמורות להימסר לנורבגי פרדיננד ביי ולשבדי הוגו וויסלנדר בהתאמה. השניים סרבו לקבל את המדליות בטענה שהמנצח היה טורפ ולא הם. המדליות הופקדו בארון מיוחד בעיר לוזאן בשוויץ. טורפ הפך בהמשך, עד לסוף שנות ה-20, לשחקן מקצועני בבייסבול ובפוטבול.

בשנת 1951 הוא הונצח בסרט הוליוודי "סיפורו של ג'ים טורפ". בשנת 1952, במהלך אולימפיאדת הלסינקי, במשאל שנערך בארה"ב זכה ג'ים טורפ בתואר "הספורטאי הגדול ביותר בעולם".

לאחר מותו של ג'ים טורפ בשנת 1954, חנן הועד האולימפי את טורפ והחזיר את המדליות מזהב שבהם זכה ב-1912 למשפחתו. הישגו של טורפ באותה תקופה היה מזהיר מבחינה ספורטיבית.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק