הזהב חזר למקומו הטבעי

הגמר האולימפי: קובי בראיינט ודווין וויד הוליכו את האמריקאים לניצחון 107:118 על ספרד באחד מהמשחקים הגדולים בשנים האחרונות והחזירו את הזהב שאבד באתונה. 27 נקודות לדווין וויד. 22 נקודות לרודי פרננדז

יום ראשון 24 אוגוסט 2008
אסף בילגורי

ארבע שנים חיכו בארה"ב לרגע הזה. לרגע בו יוכלו לסגור חשבון עם כל הנבחרות הגדולות שהשפילו את הנבחרת שלהם באולימפיאדת אתונה ובשלושה טורנירים ברציפות ולהחזיר את הזהב האולימפי, עליו חלמו מאז אולימפיאדת סידני.

הבוקר זה קרה בסיומו של אחד המשחקים האיכותיים שנראו אי פעם בו ניצחו האמריקאים אחרי הרבה מאמץ ונחישות 107:118. נבחרת ספרד יכולה להיות גאה בהופעה שלה ועל כך שהצליחה לתת פייט לאמריקאים במשך כל המשחק. גם ראשי הפורטלנד מה-נ.ב.א, שהחתימו את רודי פרננדז יכולים להיות מרוצים.

פרננדז נתן פשוט משחק ענק עם 22 נקודות והשיא היה כאשר הוא דפק דאנק על הראש של דוויט הווארד, הסנטר הכי טוב ומפלצתי בתבל. לצערם של הספרדים פרננדז יצא שתי דקות לסוף בחמש עבירות. אם לא כך, אולי הם עוד היו מצליחים לקחת את המשחק. בארה"ב בלטו שני שחקנים מעל כולם. דווין וויד ממיאמי חזר לכושר וסיים עם 27 נקודות. 21 מתוכן במחצית הראשונה. אך איש המשחק היה ללא ספק קובי בראיינט, שקלע את רוב הנקודות שלו ברגעי ההכרעה ושבר את הספרדים עם שלשות במוני טיים.

השורה התחתונה היא שארה"ב זוכה בזהב עליו חלמה מאז הביזיון שלה לפני ארבע שנים באתונה. הספרדים, שהפסידו בגמר אליפות אירופה האחרונה במגרשם הביתי לרוסיה, שוב יסתפקו בסגנות, אך הפעם זה מובן. בכל זאת קשה לנצח נבחרת שבה כריס פול עולה כמחליף.

רבע ראשון

האמריקאים פתחו חזק עם שלשה של לברון ג'יימס, אבל גאסול ענה עם חמש נקודות ברציפות והספרדים הוליכו 4:5 אחרי שתי דקות משחק. הספרדים הפתיעו עם פתיחה התקפית מצויינת. קרלוס חימנז ענה לשלשה של כרמלו אנתוני עם שלשה משלו. נבארו וריקי רוביו קלעו נקודות בחדירות והעלו את ספרד ליתרון 11:15, חמש דקות ברבע. חואן נבארו מברצלונה, שפתח בחמישיה רק בגלל הפציעה של קלדרון הוכיח שאולי היה צריך לשתף אותו הרבה יותר. 

נבארו חדר שוב ושוב לסל והיה עם שש נקודות כבר אחרי שש דקות משחק. האמריקאים נתנו את הכדור לכריס פול, שעשה שני מהלכים רצופים של סל ועבידה ושמר את ספרד צמודה. שיויון 22 אחרי שש דקות ברבע. חטיפת כדור של דווין וויד והטבעה שלו העלו את האמריקאים ליתרון 4 אבל שלשה של גרבאחוסה שוב החזירה את הספרדים לתמונה. הספרדים לא הצליחו לעצור את האמריקאים בהגנה וחטפו 33 נקודות דקה לסוף הרבע. כריס בוש וטיישון פרינס הריצו את ארה"ב ליתרון 29:35.  שתי נקודות עונשין של רוביו ושלשה נוספת של וויד הורידו את הנבחרות להפסקת הרבע עם יתרון אמריקאי 31:38.

רבע שני

הרבע השני נפתח עם עבירה ברוטאלית של דוויט הווארד על פאו גאסול שזיכתה אותו בעבירה בלתי ספורטיבית, אבל ספרד לא השכילה לעשות נקודות מהמהלך הזה וחטפה בצד השני מקובי בראיינט. הספרדים לא הצליחו לעמוד בקצב. דווין וויד, קובי בראיינט ולברון ג'יימס עם סלים נהדרים והגנה נהדרת הריצו את האמריקאים ליתרון 44:55. עוד שלשה מדאון טאון של לברון וזה כבר 14 הפרש לאמריקאים, 3.50 דקות לסיום המחצית. 

הספרדים ניסו להקטין את הפער עד סיום הרבע הזה. סלי עונשין של נומברו הורידו את הפיגור לתשע, אבל דווין וויד היה בלתי ניתן לעצירה ודפק עוד שלשה על הראש של הספרדים. רודי פרננדס ענה עם שלשה מצד שני ושוב הוריד את הפיגור לחד ספרתי.  הספרדים ניצלו שאננות של האמריקאים בסוף הרבע והצליחו להקטין עוד קצת את הפער בזכות סלי עונשין של רודי פרננדז ונבארו. 61:69 בסוף המחצית.

רבע שלישי

הספרדים הצליחו לשמור את האמריקאים בניגוד למחצית הראשונה וצימקו את הפער לשלוש הפרש בלבד, ארבע דקות בתוך הרבע בזכות משחק פנים נהדר של פליפה רייס ופאו גאסול. אחרי ארבע דקות ברבע האמריקאים קלעו שש נקודות בלבד. 71:75 בלבד לארה"ב. כרמלו אנתוני הצליח לקלוע אחרי תקופת בצורת וקבע 71:77, חמש דקות ברבע.

הספרדים הלכו שוב ושוב פנימה על האחים גאסול, שהלכו לקו ועשו את העבודה מקו העונשין. שני סלי עונשין של מארק גאסול קבעו 76:81 לאמריקאים. 3.40 לסיום הרבע השלישי. האמריקאים התחילו ללחוץ ולחטוף כדורים. טיישון פרינס עם יד רכה מחצי מרחק הצליח להעלות את ארה"ב ליתרון 10. 78:88, דקה לסוף הרבע. דאנק אדיר של גאסול צימק שוב. כרמלו אנתוני צלף שלשה מבחוץ, אך אקורד הסיום היה שייך לנבארו עם חדירה מצויינת שהורידו את הנבחרות לרבע האחרון עם פיגור חד ספרתי 82:91 לארה"ב.

רבע רביעי

הספרדים היממו את האמריקאים עם פתיחה אדירה של 0:7. האמריקנים החטיאו שלשות והספרדים ניצלו זאת. סלים של גאסול ושלשה של פרננדז קבעו 91:89 בלבד לאמריקאים אחרי שתי דקות ברבע. האמריקאים ענו עם ריצת 0:7 משלהם, אך שלשה נוספת של רודי פרננדז הבלתי נלאה קבע 99:92 לאמריקאים. חמש דקות לסיום הגיע המהלך של המשחק. רודי פרננדז עם דאנק אדיר על הראש של דוויט הווארד וגם עבירה הוריד את הפיגור ל-95:103.

ארה"ב נשלחה לקו והחטיאה. פאו גאסול ניצל זאת וקיזז עוד את הפער, אבל שלוש דקות לסוף הרבע הגיע המהלך שלמעשה סגר את המשחק. קובי בראיינט עם שלשה מדהימה ועבירה של רודי פרננדז, השלים מהלך 4 וגם הוציא את פרננדז מהמשחק עם חמש עבירות. ארה"ב שוב החטיאה וקרלוס חימנז הקטין את הפער לארבע עם שלשה מדהימה, אך מי אם לא דווין וויד ענה מהצד השני עם שלשה משלו. 104:111 לאמריקאים שתי דקות לסיום. לספרד היתה הזדמנות לחזור למשחק אחרי שנבארו החטיא קליעת עונשין והספרדים לקחו ריבאונד התקפה, אך חימנז החטיא שלשה קריטית וקובי גמר את הסיפור עם עוד סל שקבע 105:113. 47 שניות לסיום. ארה"ב רק הגדילה את ההפרש  עד לסיום ובסוף. 118:107.

צילום: רויטרס

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק