השיא שלא נשבר

בעונת 1954-5 זכה ניסם אלמליח חלוץ ביתר ת"א, בתואר "מלך השערים" 30 שערים ב-23 משחקים לעונה. שיא לעונה שלא נשבר במשך 53 שנים

יום שישי 29 אוגוסט 2008
אשר גולדברג

בעונת 1954-5, זכתה בתואר האליפות קבוצת הפועל פ"ת שרשמה היסטוריה. היא הייתה הקבוצה הראשונה שהעבירה את ההגמוניה ממכבי והפועל ת"א לאם המושבות.

 מבט אל הליגה של 1954-5, מגלה קבוצות שלא מוכרות לחובבי הכדורגל, כמו הפועל בלפוריה ומכבי רחובת.

במקום החמישי באותו עונה סיימה בית"ר ת"א, זו המוכרת לנו היום כבית"ר שמשון ת"א.
מלך השערים באותה עונה היה חלוץ בית"ר ת"א, ניסים אלמליח,  שכבש 30 שערים. שיא שקיים כבר 53 שנים, שיא שנראה קשה יותר לשבירה משיאיו של אוסיין בולט למרחקים של 100 ו- 200 מטרים.

בשנים האחרונות מתקיימים לפחות 33 מחזורים בליגה העל, אבל שיאו של אלמליח שנקבע במהלך 23 משחקים, שריר וקיים.

חלוקת השערים של אלמליח הייתה כזו:
ב-7 משחקים כבש שער אחד
ב-8 משחקים כבש לפחות שני שערים ומעלה
ב-8 משחקים לא כבש בכלל
מתוך 30 שערים 4 שערים  היו בבעיטות עונשין מ-11 מטרים.

במשחק אחד, הניצחון על הפועל בלפוריה,1-8 כבש אלמליח 6 שערים לרשתו של השוער רוטשילד. באותה עונה כבשה בית"ר ת"א 64 שערים, כך שהכמות של אלמליח היא מדהימה, כמעט מחצית מהשערים.

באותה עונה סיים נחום סטלמך, חלוץ הפועל פ"ת כסגן מלך השערים עם 28 כיבושים. במקום השלישי (25 שערים) היה חלוץ מכבי ת"א שייע גלזר. לניסים אלמליח ששיחק בבית"ר ת"א עד שנת 1958, רשומים 73 שערים בליגה לאומית (ליגת-העל).

אלמליח שיחק בהמשך בבית"ר רמלה. בנבחרת ישראל הופיע פעמיים. במסעות מכבי ת"א באירופה היה אלמליח שחקן אורח. 

הוא  נולד בת"א בשנת 1928 ולכדורגל בא מבית דתי. כבר בגיל 17,  בשנות ה-40 שיחק בקבוצה הראשונה של בית"ר ת"א לצידם של שמות ענקיים כמו בנימין מזרחי, לוניה דבורין, נתן פנץ, יצחק שניאור וארנסט ורמש.

אלמליח שיחק בבית"ר ת"א אחרי קום המדינה בשנות ה-50 שהיו ימי הזוהר של המועדון. חלוץ גבה קומה, נראה כבד גוף, אבל מאוד טכני,  בעל רגל שמאלית אימתנית. קבוצות מכבי ת"א, הפועל ת"א ומכבי פ"ת הציעו לו להצטרף לשורותיהם, הצעות מפתות שאלמליח דחה בנימוס. 

האם מישהו ישבור את שיאו העונה? אז זהו, שכמעט בטוח שלא.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק