ממש לא אלטרנטיבה

חשבנו שאחרי הנפילה של בית"ר, תהפוך מכבי תל אביב למועמדת לזכייה בתואר ולקבוצה של רן בן שמעון הייתה הזדמנות מצוינת לבנות במסגרת גביע הטוטו כח הרתעה. הצ'אנס הזה בוזבז. שלומי לויה מאוכזב

יום שני 25 אוגוסט 2008
שלומי לויה

ההפסד של בית"ר ירושלים בגביע הטוטו למכבי נתניה, שהוסיף לרעש ולמתח שקיים אצל הדאבליסטית מאז חרפת קרקוב נתן פתח של תקווה לליגה הישראלית, לפיה העונה הזו תהיה אחרת והשנה המרוץ לאליפות לא יהיה שידור חוזר של השנתיים האחרונות.

במקום מצב בו קבוצה אחת בלבד תשאיר רק עשן בדרך לאליפות סלולה ותהפוך את העונה מהר מאוד לגרבג' טיים לקראת המשחקים שלה על המאני טיים (הניסיון להשתחל לשלב הבתים של ליגת האלופות) בחודש יולי, החודש השחור שעובר על ירושלים סימל תקווה לשאר הליגה כי ליגת העל שנפתחת בשבת תהיה הפעם קצת יותר מגוונת ויותר שוויונית. בית"ר ירושלים אנושית, בית"ר ירושלים מקיזה דם והבלתי אפשרי נראה פתאום בחודש האחרון הרבה יותר קל.

24 שעות מאוחר יותר קיבלה התקווה הזו סטירת לחי משמעותית כאשר מכבי ת"א, מי שמסומנת כאחת היריבות הפוטנציאליות הבכירות במאבק האליפות, נחלצה בעור שיניה מהפסד מביך להרכב טלאים של הכח ר"ג. אם זו היריבה של בית"ר ירושלים בקרב האליפות, בבית וגן יכולים להמשיך לישון בשקט.

רן בן שמעון זכה, אחרי שנים רבות של צנע כלכלי ויד קפוצה, לגב פיננסי די רחב, שבאמצעותו הוא אמור לבנות את האלטרנטיבה המשמעותית ביותר לקבוצה של גאידמק. בינתיים זה הולך מאוד צולע וגם בן שמעון, אדם מאוד אינטליגנטי, יודע שעם יכולת כמו שהציגה הקבוצה שלו אתמול, הוא לא יגיע רחוק. בן שמעון יכול לתת גב לשחקנים שלו ולהעביר את הלחץ והביקורת אליו (בתוך תוכו הוא יודע שזה לא היה משחק משובח של הקבוצה שלו, בלשון המעטה), אבל אי אפשר לעבוד על כולם ואם השינוי ביכולת לא יהיה קיצוני ומהיר, גם הוא יתקשה לעצור את הצונאמי.  
מכבי ת"א מקרטעת והליקויים אצלה נחשפים מדי משחק באופן די מביך. בשביל לחלץ תיקו מול 10 שחקנים עייפים של הכח לא צריך את אלכס שניידר. חמור מכך, ההגנה של הקבוצה חדירה בצורה מבהילה. הבעיה בהגנה לא התגלתה אתמול. מה עשו שם כל הקיץ כדי לתקן את הליקויים? בכל רחבי הגלובוס לא ניתן לאתר מגן שמאלי? ברנשטיין, מגרשווילי ודנין הם כל מה שאפשר למצוא?

גם ההתקפה, מקור הגאווה הצהוב, עוד לא ממש מנפקת מהלכי כדורגל מבריקים. תוסיפו לכל אלה את הלחץ של הקהל, ששבע מכישלונות וברגע אחד יכול להמיר את קריאות העידוד בשריקות בוז מחרישות אוזניים ומרסקות ביטחון ותקבלו קבוצה במצב מאוד שברירי שלא יכולה להרשות לעצמה להפסיד וזה עוד לפני שנשרקה שריקת הפתיחה של עונת המשחקים 2010-2009. נכון שמדובר רק בגביע הטוטו ועדיף לאבד נקודות במפעל הזה ולא בליגה, אבל תחשבו על האינתיפאדה שהייתה מנת חלקה של הקבוצה ושל בן שמעון בפרט אם הכח הייתה לוקחת אתמול שלוש נקודות, שהגיעו לה.

מעבר לזה, לקבוצה של רן בן שמעון הייתה הזדמנות מצוינת לבנות במסגרת גביע הטוטו כח הרתעה שיהיה כ"כ חשוב עבור הצהובים להמשך הליגה. הצ'אנס הזה בוזבז.

על הנייר, גביע הטוטו זימן לתל אביבים הגרלה מצוינת: מכבי פ"ת, מ.ס אשדוד והכח ר"ג. מבלי לזלזל, אלו הקבוצות שמכבי ת"א הייתה צריכה לייחל לקבל כדי ליצור לה את ההרתעה. זה התחיל טוב בשלישייה נגד מכבי פ"ת, אבל מאז חלה נסיגה גדולה והמומנטום נעצר. במקום כותרות שמבשרות על הקבוצה הרעבה מקרית שלום, על הכדורגל השמח מקרית שלום, הרי שאחרי שתי התוצאות האחרונות נגד אשדוד והכח, שוב עולים הדיבורים על החלפת טומאסיץ' (כאילו שלמכבי ת"א יש מגנים או קישור אחורי מספיק אגרסיבי שמנקה ומחסל התקפות כבר באמצע המגרש וטומאסיץ' הבעיה היחידה של הקבוצה) ועל הישיבות הליליות בקרית שלום שבהן נדרשים בעלי המקצוע לספק הסברים. בשלב הבא כבר יגיעו שריפות הפחים.
הרתעה בטח ובטח שאין פה. במקום זאת, קיבלנו אקסיומה שהיום כל הליגה מכירה – למכבי ת"א אין הגנה. עם התודעה הזו אצל היריבות מתחילה מכבי ת"א את העונה. ואם באשדוד ובהכח הצליחו לפרק ולפורר את החלק האחורי של מכבי ת"א בלי הרבה בעיה, זה יהיה הרבה יותר כואב מול מכבי חיפה, הלהקה של גוטמן, והדאבליסטית שמחפשת נקמה על ההשפלה בפולין ותשמח לעשות לצהובים היכרות עם עובדות החיים במחזור השני בטדי.

מכבי ת"א תקום או תיפול השנה על פתיחת העונה שלה. אם היא תחזור על המסורת השלילית של השנים האחרונות, שבהם היא מתחילה כבר במחזור החמישי לחשוב על העונה הבאה, תהיינה כמה רעידות אדמה במתחם קרית שלום. אם לעומת זאת, גם בכדורגל לא גדול, הקבוצה תצליח לצבור נקודות, השמיים הם הגבול כי מבחינה התקפית למכבי ת"א יש ארסנל קטלני ויש לה נשק לא פחות קטלני - הקהל שידחוף אותה קדימה. 

על מנת להפעיל את הארסנל הזה צריך ביטחון, כי כשמשחקים בלחץ הרגליים רועדות ושום דבר לא הולך. הקהל של מכבי ת"א רעב וצמא להצלחות. הוא לא יקבל בשלוות נפש עוד עונה שחונה ובזבוזי זמן ללא תועלת. התחלה טובה של הליגה היא קריטית לחבורה הצעירה שנבנתה השנה בקרית שלום. אחרת, הלחץ המובנה במועדון המעוטר ביותר בכדורגל הישראלי ישאב את כולם פנימה כמו אל תוך חור שחור.

כמו שהצהובים נראים היום, מכבי חיפה, הפועל ת"א וגם מכבי נתניה נראות כאלטרנטיבות הרבה יותר ראויות מול בית"ר ירושלים.

תנו למאור לבעוט

רן בן שמעון, כך קראנו, לא אהב את ההצהרות של מאור בוזגלו על אליפות לפני היציאה למחנה האימונים. במגרש, לעומת זאת, הוא נותן לכישרון הצעיר שהגיע מבני סכנין את כל הקרדיט. אתמול, למרות שתי החמצות גדולות (קורה) של בוזגלו מול השער של הכח ר"ג, נתן המאמן לקשר שלו סוכריה משמעותית שהבהירה לשאר השחקנים עם מי בן שמעון מוכן לצאת לקרב. החזרה של מכבי ת"א למשחק התאפשרה בעקבות ההרחקה שהשאירה את הכח עם 10 שחקנים ובעיקר בזכות רודי חדד, שנכנס במחליף, ושבמספר כדרורים הכניס אלמנט של יצירתיות למשחק השבלוני של הצהובים.

חדד היה האיש הכי חם על המגרש. ואז, בפיגור של שער נפסקה בעיטת עונשין לזכות הצהובים. חדד היה חדור ביטחון ורצה לבעוט. הוא לא נתן לאף אחד להתקרב לכדור, גם לא לבוזגלו שרצה מאוד גם הוא לבעוט את כדור העונשין.

בן שמעון הכריע מהר מאוד את הויכוח: "מאור בועט" הייתה ההוראה הברורה של המאמן. חדד השפיל ראש וזז הצידה. בוזגלו בעט את הכדור לחומה, אבל זה ממש לא משנה. בן שמעון אותת לשחקנים שלו מי האיש המרכזי שלו השנה במכבי ת"א.


תגובות

b

טלספורט בפייסבוק