a

כחול לבן שווה צהוב

במכבי תל אביב בנו השנה קבוצה ישראלית שמלהיבה את היציעים ועושה פלאשבקים מימים עברו. האם ߞדובר במדיניות מכוונת של המועדון או ברירת מחדל? הדיעות חלוקות אבל כולם מרוצים. כנראה חוץ מהזרים

יום חמישי 15 ינואר 2009
שלמה חסיד

 במכבי ת"א בולטת השנה תופעה שלא הייתה מזמן בקבוצה: חזרה למקורות, כלומר לכדורסל ישראלי, דבר שבהחלט מעורר את היציעים בהיכל נוקיה, שנזכרים בערגה בימים שלהטטו בהיכל צמדים כמו מיקי ומוטי, או קטשפר. האם מדובר במדיניות חדשה של המועדון או לא? ועד כמה הנוסחה הזאת יכולה להוביל את מכבי קדימה? מתברר שבין שחקני העבר הגדלים של מכבי הדיעות על כך חלוקות.

את מכבי מובילים בשבועות האחרונים עומרי כספי וליאור אליהו. טל בורשטיין מתאושש מהפציעה וגם әניב גרין זוכה לדקות לא מעטות, אבל עודד קטש שאימן את מכבי בתחילת העונה שעברה, חושב שמוקדם עוד לעשות חגיגות: "אני לא בטוח שאפשר לבשר על מגמה במכבי של שילוב צעירים ישראלים. צריך להסתכל היטב מה קרה כאן. מכבי פתחה לא טוב את העונה  ושӕב, כמו בשנה שעברה, החליפה מאמן. פיני הגיע, ומטבע הדברים הוא עבר לשלב של ניסויים. בגלל שליאור אליהו ועמרי כספי הוכיחו את עצמם, הם המשיכו לקבל אשראי, ובינתיים הם מושכים את מכבי קדימה ומדליקים את היציעים. אבל כל זה בינתיים, והכול עוד יכול להשתנות במהלך העונה הזאת. יכול להיות שזו ברירת מחדל כי חלק מהזרים שהגיעו לא הצדיקו את ההשקעה אז חזרו למקורות, לישראלים".

למעשה מאז ימי מיקי מוטי היו מעט מאוד שחקנים ישראלים במכבי, שכיכבו במכבי תל אביב, אלא אם כן הם היו סופר סטארים. אחד מאלה שלא הפך לכוכב בצהוב הוא  מוטי דניאל שבשלב מסוים התייאש ועבר להפועל ירושלים. דניאל חושב אחרת לגמרי מקטש: "קטש אומר שזה ברירת מחדל? אולי בגלל שהוא כמאמן מכבי לא העניק הזדמנות לישראלים והלך על הזרים. אני חושב אחרת לחלוטין ממנו. אם נסתכל על המשחק האחרון מול אולימפיאקוס, אז לא רק כספי ואליהו פתחו בחמישיה אלא גם יניב גרין. שלושה מבין חמישה ישראלים, זו בהחלט מגמה של מועדון, משהו חדש שלא היה כבר הרבה זמן".

אז יש עידן חדש במכבי?

"אני לא בטוח שזה יימשך לߐורך זמן. כי כספי ואליהו כבר הכריזו שהמטרה שלהם היא לצאת לאן..בי.איי, והשנה הם מסיימים את החוזה שלהם. אם תהיה להם הזדמנות הם ילכו, ככה שצריך לקחת הכול בעירבון מוגבל ואני לא יודע אם אפשר לבנות עליהם. להלפרין היה חוזה והוא עזב. היום הכסף מדבר, מי שטוב ויש לו ביקוש קם והולך. בינתיים האוהדים יכולים להנות, אבל אי אפשר לדעת מה יהיה מחר".

הכוכב הישראלי הכי גדול בכל הזמנים של  מכבי תל אביב הוא מיקי ברקוביץ' שחושב כמו דניאל: "תמיד אמרתי שצריך לתת קרדיט לשחקנים ישראלים, שקבוצות שישקיעו בישראלים יגיעו להישגים, לא משנה אם זה במכבי או בקבוצות אחרות. לשמחתי זה קורה השנה במכבי עם כספי ואליהו, שמקבלים קרדיט ומוכיחים את עצמם. היה כיף לראות אותם ביום חמישי שעבר בהיכל נוקיה. ישבתי עם מוטי ארואסטי ושנינו נהנינו. יחד עם זאת, אם במכבי רוציםȠלייסד שושלת חדשה על טהרת הכחול-לבן הם צריכים לתת לשחקנים האלה הרבה יותר זמן, ולא חודשיים שלושה, ואת זה אני לא בטוח שמכבי תעשה".

אם יש דוגמא למאמן ישראלי שלא האמין בישראלים והחליט להתמקד בזרים הוא מומחה הזרים מספר 1 בישראל, דיוויד בלאטȼ/strong>, שמסכם: "לא רק הקהל בנוקיה מאוהב בשחקנים מקומיים, זה בכל העולם ככה, בכל הענפים. לשחקן ישראלי הרבה יותר קל לשחק במכבי. כל פעולה חיובית שלו גורמת לאוהדים לאהוב אותו יותר. הקהל בנוקיה הוא פקטור חשוב. הרבה נקבע לפי הטעם שלו".

אבל לא תמיד זה היה כך

"לאורך השנים מכבי השתדלה לתת הזדמנות לשחקנים כחול לבן אבל לא כולם לקחו את הצ'אנס. כספי ואליהו כן עושים את זה. אני רואה אותם משחקים ונהנה, וכמוני אוהדים רבים של מכבי. השאלה הגדולה היא אם זה יימשך. אם מכבי תיתן Ӝהם הזדמנות במשך מספר שנים, היא תרוויח שני שחקנים דומיננטיים שיגרמו לקהל להיות מחובר לקבוצה גם כשפחות הולך ויש ימים כאלה בספורט".

צילום:MACCABIFANS.CO.IL

    

תגובות

טלספורט בפייסבוק