תיקו שכולו הפסד

השער של בן סהר כאילו מפריע לניתוח אמיתי של המשחק. זה שמעלה סימני שאלה על אי היכולת לתקוף או לפחות ללחוץ ללא הפסקה. וגם שאלה לסהר על ווינריות. שלומי לויה מסכם ערב לא שמח ברמת גן

יום ראשון 07 ספטמבר 2008
שלומי לויה
הסכינים הושחזו, החרבות לוטשו, הגיליוטינות צוחצחו וגם עץ התלייה בכיכר העיר כבר היה מוכן. המטרה הייתה הראש של דרור קשטן, שדיבר לפני המשחק על נבחרת צעירה וחדשה, אבל אחרי 90 דקות קיבלנו את אותה נבחרת עם חוליים מהעבר שחשבנו שכבר נפטרנו מהם.  

אבל אז הגיעה הרגל המסיימת של בן סהר, שאילצה את כל מי שאוחז בעט לשכתב מחדש ולהתחיל לחשוב על להמציא טקסט חדש, או מילים אחרות מאלו שרצו במח במשך יותר מ-90 דקות. מילים קשות כמו :"ביזיון", "חרפה", "בושה", "לוזרים", ועוד מילים מאותה המשפחה, שכולן מתארות נאמנה את מה שראינו אתמול מהנבחרת שלנו על כר הדשא באצטדיון ר"ג, אלא שהגול של סהר חייב את איפסונן עד המשחק הבא של הנבחרת. גם תמונה גדולה של המאמן הלאומי ביחד עם הכיתוב המלווה "הביתה" תחכה להזדמנות אחרת. הביקורת הארסית (והמוצדקת) על הנבחרת תהיה הפעם בווליומים נמוכים יותר והטקסט יהיה רך יותר, כשפתאום אפשר גם לדבר על השורש מ.ז.ל.  

אני למשל, חשבתי לפתוח בטקסט המייאש הבא: "ונניח שדרור קשטן, המאמן המעוטר בישראל, יגיע היום למשרד של אבי לוזון וישים את המפתחות על השולחן. שלום ותודה. יש מאמן אחר בנמצא שמביא איתו את התקווה? הרי אם קשטן לא הצליח והוא בעל רזומה יפהפה באירופה ברמת הקבוצות, מה עוד אפשר לעשות חוץ מאשר להבין שהכדורגל פה לא מספיק מפותח או, עם יד על הלב, פשוט לא מספיק טוב כדי להגיע לטורנירים הגדולים. ובכלל, למה לחשוב שברמת הנבחרת הדברים ייראו אחרת, כשמי שלקחה בישראל דאבל בקלות מדהימה מושפלת מול קבוצה פולנית עלומה? אנחנו מתגאים בלגיונרים שלנו, אבל חלקם רואים את הדשא מקרוב רק באימונים ואילו לשוער הראשון של הנבחרת בכלל אין קבוצה". אז קשטן עוד לא נכשל והשחור שהיה מלווה את ההפסד התחלף לאפור. ההספדים ימתינו (בתקווה שלא יגיעו בכלל) למועד אחר. 

ככה זה כשמה שקובע הוא מבחן התוצאה ויש הבדל תהומי בין תיקו מאכזב מול נבחרת בינונית מינוס, ששמטה בשלומיאליות שלוש נקודות בטוחות, לבין הפסד שהיה מוציא מאבי את כל הלוזון.  

כך שבימים הקרובים אפשר יהיה להסתכל על חצי הכוס המלאה ולראות איך הנבחרת שלנו, באחד המשחקים היותר חלשים שלה בשנים האחרונות, מול אחת הנבחרת היותר חלשות שדרכו על כר הדשא הלאומי בשנים האחרונות, הצליחה להכניס את עצמה לקבר, אבל – וזה לא פחות חשוב - גם לחזור מהקבר, מפיגור של שני שערים שנראה בלתי אפשרי למחיקה ובסופו של דבר חילצה תיקו ביתי, שבינתיים רק השאיר אותה בחיים. 

שלא נטעה, התיקו הזה הוא תוצאה רעה מאוד עבור הנבחרת. על מנת להיות אלו שכותבים את ההיסטוריה ומוסיפים את השם שלהם למופלאים של מקסיקו 1970, שחקני נבחרת ישראל חייבים לנצח את משחקי הבית במוקדמות הטורניר ועוד קבוצה חלשה בהופעה חיוורת כפי שהפגינו השוויצים אתמול. נס התיקו בוודאות פגע בסיכויי ההעפלה של הנבחרת, אבל הוא בעל פוטנציאל הרסני הרבה פחות מאשר ההשלכות של הפסד לנבחרת של אוטמר היצפלד.
ואתה בן סהר, כן, אתה שהפחת אתמול תקווה בעם ישראל שלא הכל גמור, חייב לבצע סוויץ' ענק בחשיבה. כשיש עוד שתי דקות לשחק וכל התקפה יכולה להכריע ובייחוד כשהשוויצים נראו גמורים מאיבוד יתרון שני השערים, לא רצים לקהל לקבל תשואות על הגול ומבזבזים זמן יקר. לוקחים את הכדור במהירות האפשרית לעיגול האמצע ומחדשים את המשחק בניסיון להכריע אותו. ווינר אמיתי לא מסתפק בשוויון. אין מה להיות מרוצה מהתיקו הביתי הזה וכל עוד החשיבה והתפיסה לא תשתנה, נמשיך לדשדש ולשמוע תירוצים. תשאל, ילד, את יוסי אבוקסיס, שאסף את השחקנים שלו בכח אחרי כיבוש שער מול צ'לסי הגדולה וחידש את המשחק מהר כי הוא הרגיש שהברזל חם ואפשר להכות. וכן, זה השתלם והפועל הבקיעה שער נוסף שעשה עבורה את ההבדל במסע המופלא ההוא. לא תמיד זה ייגמר בשער, אבל חייבים לעבוד על הראש.
קשה להבין מה הייתה תוכנית המשחק של נבחרת ישראל אתמול. עם כל הכבוד ליוסי בניון, ויש הרבה כבוד, אי אפשר לבסס את תוכנית המשחק של הנבחרת על רק מבצעים של קשר ליברפול. לבודד את יוסי מול המגן ולצפות שיקרה משהו טוב, זו ממש לא תוכנית משחק, מה גם שהשוויצים הבינו מהר מאוד את הפרינציפ ועיבו את האגף במספר שחקנים שעשו לבניון חיים קשים. בניון הוא בהחלט הערך המוסף של הנבחרת, אבל אי אפשר להפיל על הכתפיים שלו את כל הקמפיין הזה. יוסי צריך להיות מעורב במשחק, מאוד מעורב, אבל אסור שהוא יהיה הכלי ההתקפי היחידי של הנבחרת.  

בכלל, בבית, עם הדחיפה של הקהל ישראל חייבת לשחק הרבה יותר התקפי מאשר המערך שהעלה אתמול דרור קשטן ובמיוחד בהתחשב בזהות היריבה. ישראל לא שיחקה נגד ברזיל או ארגנטינה או מעצמת כדורגל אחרת. בסה"כ שוויץ. לא פחות ולא יותר. הזדמנות להכות באחת היריבות המרכזיות של ישראל על הכרטיס כמו אתמול קשה להאמין שתחזור. קשטן יכול היה אתמול ליצור כח הרתעה לנבחרת. במקום זה הוא די חוזר עם הזנב בין הרגליים. 

למרות שהנבחרת פתחה חזק, לא היו לה מספיק כלים התקפיים על מנת לתרגם את הפתיחה הזו לשערים. רוברטו קולאוטי, בודד וגלמוד בחוד, פשוט הלך לאיבוד בין יער שחקני ההגנה של שוויץ ונראה די אומלל והתרומה שלו למשחק הייתה די שולית. רק בפיגור של שני שחקנים, כשהכל נראה היה גמור, קשטן שינה את המערך ושיחק עם שני חלוצים, בן סהר ואליניב ברדה ורק אז הנבחרת הצליחה להגיע למצבים ליד השער השוויצי.

קשה גם להבין מדוע לא צורף מאור בוזגלו בשלב כזה או אחר למשחק וכיצד הועדף משה אוחיון על פניו. נכון שאוחיון היה זה שבישל את שער השוויון, אבל בפיגור אליו נקלעה הנבחרת היא שיוועה לשחקן יצירתי עם יכולת אישית שמסוגל לעבור בדריבל שכונתי כמה שחקנים, ליצור מהומה ברחבה ולבלגן את המשחק המסודר של השוויצים. 

ישראל הרגיזה את הקהל שצפה בה כשבמקום להעביר את כובד המשחק לחלק המגרש של השוויצים העדיפו השחקנים עוד מסירה ועוד פס חסר תכלית בחלק המגרש שלנו גם בפיגור כאשר אין ממש הבדל בין הפסד בשני שערים להפסד בפער של שלושה. בכלל, התנועה ללא כדור כמעט של כל שחקני הנבחרת ללא יוצא מהכלל כמעט ולא הייתה קיימת. משחקים בעמידה, ידיים על המותניים. כדורגל הוא משחק של מהירות ואם עושים את הדברים לאט, קשה להפתיע. אם לא זזים, קשה לייצר מצבי הבקעה וישראל כמעט ולא סיכנה את השער השוויצי. אז היא החזיקה יותר בכדור. ביג דיל. 

בחזרה הגנרלית בהפסד לפינלנד נחשפה הבעיה הכואבת והמוכרת של הנבחרת בהתמודדות עם מצבים נייחים. ואיך ספגה ישראל אתמול את שני שעריה? נכון, מכדורים נייחים. שתי עבירות טיפשיות קרוב לשער של דודו אוואט הספיקו כדי לנקב שני חורים ברשת של אוואט. הבעיטה הראשונה של שוויץ למסגרת במחצית הראשונה מצאה את הרשת. במחצית השנייה ניצלו השוויצים כיסוי לקוי אלמנטארי בשמירה כדי להרשית בפעם השנייה. הלו, על מה בדיוק אתם עובדים שם באימונים? 

מזג האוויר אתמול הוא אחד היתרונות היחידים שיש לשחקני הנבחרת שרגילים לחום הישראלי על חלק ממקביליהם מאירופה. השוויצרים, שמכירים את האוויר של האלפים, התקשו לנשום בלחות ובחום, אבל ישראל לא ידעה לנצל את זה ונגררה למשחק איטי ושבלוני, בלי שום פעולה יצירתית. 

אם הנבחרת של אברהם גרנט הייתה משווה אתמול, היו מדברים על התחת המפורסם. לנבחרת של קשטן היה אתמול המון מזל ומשום דבר היא הצליחה לשרוד. אלא שאנחנו כבר מזמן לא חוגגים תיקו ביתי וכדי להתמודד על הקצפת – כרטיס העלייה – קשה לבנות רק על מזל. צריך גם יכולת ושיטה.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק