כמה הערות על הנבחרת

גם שחקני הנבחרת אמרו שהנבחרת חייבת לשחק טוב יותר בהמשך הטורניר. אבל הכי מפריע היא רשימת התירוצים הבלתי נגמרת והשימוש בקלישאות. בסופו של דבר, צריך לזכור - הניצחון על מולדובה היה פשוט בגדר חובה

יום חמישי 11 ספטמבר 2008
שלומי לויה

 פעולה מתחייבת ונדרשת. רק כך אפשר להתייחס לניצחון של נבחרת ישראל אתמול על נבחרת מולדובה. נבחרת שמדברת ברצינות על שינוי ועל עלייה למונדיאל לא יכולה להרשות לעצמה פחות משש נקודות משני המשחקים נגד מולדובה. אחרת, נמשיך לראות את המשחקים המחייבים אך ורק דרך הכורסא בלי נבחרת פעילה כחול לבן על הדשא.

על היכולת לא נרחיב את הדיבור. גם שחקני הנבחרת בעצמם אמרו שהנבחרת חייבת לשחק טוב יותר בהמשך הטורניר. זה היה מסוג המשחקים שבהן ישראל הייתה יכולה לצבור ים של ביטחון ולשפר את הפרש השערים שלה ובחלקים נרחבים של המשחק מול 10 שחקנים, אבל בסוף מה שנזכור הוא שלוש נקודות.

הדבר החשוב ביותר הוא לעלות למונדיאל. אם ישראל תעשה את זה אפילו בנבדל מכדור שיפגע בשופט ויחדור פנימה, זה הולך, העיקר שנשבור כבר את המנחוס, נעפיל לגביע העולמי ונחדול לדבר על התקוות של הטורניר הבא.

בשורות הבאות אני רוצה לרסק כמה קלישאות חבוטות, שחזרו במשחקה של הנבחרת בשני המשחקים הראשונים בטורניר, אבל הן חוזרות על עצמן הרבה גם במסגרות אחרות. 

השער בדקה הראשונה שיבש לנו את התוכניות

הכותרת הזו היא אחת הקלישאות הכי מוכרות והכי מעצבנות שיש בכדורגל. נכון, להתחיל משחק בפיגור עוד לפני שהשעון השלים סיבוב של דקה אחת זה מתסכל, מעצבן ולפעמים גם מייאש. שער כזה גם נותן יותר מוטיבציה ליריב, אבל ריבונו של עולם, שער מוקדם הוא חלק מהמשחק.

בכל דקה שבה משחקים כדורגל נכבשו ועוד ייכבשו שערים. יש דקות מיתולוגיות שכיבוש שער בהן יש בו אלמנט פסיכולוגי משמעותי כמו לקבל שער בדקה הראשונה או בדקה ה-45 לפני הירידה למחצית ואף אחד מהם הוא לא סוף העולם. המשחק עדיין לא נגמר.

גם שער בדקה הראשונה עוד לא גורם לכך שהשמיים יפלו על הראש.  יש עוד 89 דקות לשחק ולנסות לתקן. מה עדיף, לקבל שער בדקה ה-30, כשיש רק עוד 60 דקות לתקן?  

קיבלנו שער ממצב נייח

התייחסות קצת מאוחרת לאלמנט מסוים מהמשחק נגד שוויץ – מצבים נייחים. לא ברור מדוע מאמנים בוכים ומתבכיינים על שערים שהקבוצה שלהם סופגת מבעיטות עונשין, בין אם ישירות ובין אם לא ישירות. גם כאן, כמו בתירוץ השער המוקדם בפסקה הקודמת, מדובר בחלק אינטגראלי ממשחק הכדורגל.

כדורגל הוא לא מדע מדויק והביטול של המכות הנייחות טומן בחובו הנחה שבמשחק לגיטימיים רק השערים שנכבשים מהתקפות מתוכננות.

מצבים נייחים הם חלק חשוב במשחק הכדורגל. תחשבו כמה שערים כבשה האלופה הנצחית של צרפת, ליון, מבעיטות של ז'וניניו בשנים האחרונות. האם משה סיני, אורי מלמיליאן, איציק זוהר ובועטים רבים וטובים אחרים לא היה נשק קטלני לגיטימי?

אז מאמנים יקרים, נא להפנים, מכות נייחות, בעיטות עונשין, הכל חלק ממשחק הכדורגל וגם במצבים האלה נכבשים שערים. זה לא הופך את היריבה לפחות טובה או את הקבוצה שלכם ליותר טובה בגלל שספגה "רק" ממצב נייח. אז אמרתם שהיריבה לא עשתה שום דבר פרט למצבים הנייחים. לאן בדיוק קידמה אתכם האמירה הזו? שער במצב נייח לא נספר? אי אפשר לנתק מצב נייח מהמשחק.

סוגיית דווידוביץ'

ניר דווידוביץ' בינתיים סותם את הפה ולא מיישר קו עם הדיווחים בכלי התקשורת ולפיהם הוא יפרוש מנבחרת ישראל אם לא יקבל את אפודת השוער הראשון. דווידוביץ' עושה בשכל ומוטב שימתין בסבלנות להזדמנות שלו.

אם הדיווחים נכונים, מדובר בשערורייה. הנבחרת היא לא תוכנית כבקשתך. המאמן הוא זה שקובע מי יהיו השחקנים שישחקו במשחק. עליו מוטלת האחריות להרכיב את ה-11 הראשונים ובמידת הצורך את המחליפים. הוא גם זה שיצטרך לתת את הדין במקרה וההחלטות שלו יתבררו כמוטעות. התקשורת תפקידה לבקר ולהאיר נקודות. נכון שלפעמים זה קל, כי התקשורת מנתחת בדיעבד ומאמן צריך לקבל את ההחלטות בזמן אמת, אבל הביקורת היא נחלת כלי התקשורת. השחקנים נמצאים בעניין הזה מחוץ לתחום.

ברור שלכל אחד יש את הדעה הפרטית שלו וכל אחד מהם רוצה לשחק, אבל בואו נזכור שהקובע העליון וכל השחקנים, ללא יוצא מהכלל, צריכים להתיישר על פי הקו שלו הוא המאמן.

המקום היחידי שבו שחקן צריך לדבר הוא אך ורק על הדשא. לעבוד יותר חזק, יותר קשה ולהוכיח למאמן מדוע עליו להרכיב דווקא אותו על חשבון עמיתו.

ואם דרור קשטן חושב שדודו אוואט צריך לשחק למרות שהוא לא מתאמן במסגרת קבוצתית, ניר דווידוביץ', שוער ליגה מצוין ותמנון בזכות, צריך לחרוק שיניים, לקבל את ההחלטה של המאמן ולעבוד יותר קשה כדי לשנות את ההחלטה של קשטן. 

אין פה שום מקום לאולטימטומים וזה נכון לא רק לגבי עמדת השוער, אלא לגבי כל עמדה אחרת במגרש. על מנת לעלות למונדיאל ישראל צריכה את כל השחקנים הכי טובים שלה זמינים. אין פה שום מקום לאגו וגם לא לשיקולי יוקרה.

ועוד כמה מילים על שוויץ

גם אחרי התוצאה אתמול בלוקסמבורג אתם חושבים שנבחרת שוויץ היא נבחרת אירופאית מצוינת וקשה?

במקום להסתכל למציאות בפנים, לשמוח ולהודות שאחת היריבות הכי קשות של ישראל בקרב על הכרטיס למונדיאל לא דומה לכלום, פתאום יש דמון חדש - השד הלוקסמבורגי. עכשיו מתחילים להנמיך ציפיות ולהאכיל אותנו לוקשים על כך שהמשחק שם יהיה משחק קשה. כנראה שאת הקלישאות נוכל להסיר רק עם ניתוח.  

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק