מזלו של הפחדן

מכבי תל אביב לא הייתה צריכה לסיים 90 דקות שבהם השאירה את הרושם שגם היום בית"ר קבוצה טובה ממנה . לפחות היא לא הפסידה כפי שהורגלנו בעבר. שלומי לויה מסכם את המשחק המרכזי של המחזור השני

יום שני 15 ספטמבר 2008
שלומי לויה

 דרגוסלאב יבריץ', הקורה והמזל מנעו אתמול שלוש נקודות מוצדקות מבית"ר ירושלים ובאופן מסוים נתנו פרס של נקודה יקרה שלא הגיעה לרן בן שמעון. את הפחד ששידר אתמול מאמן מכבי ת"א בצורת המשחק ובעיקר בחילוף האחרון שלו הריח כל מי שישב בטדי וגם מי שחזה במשחק בטלוויזיה. המאמן התל-אביבי בחר בטקטיקת משחק סופר הגנתית וזהירה לא השאיר לקבוצה שלו סיכוי של ממש לחזור מירושלים עם שלוש נקודות, שהיה בהן כדי לשדר מסר לליגה ואולי לרמוז בצורה עבה כבר בתחילת העונה על כך שהעונה יותר מתמיד יש סיכוי אמיתי לחילופי שלטון. במקום זאת מכבי ת"א נתנה לבית"ר ירושלים הרבה מאוד כבוד, השאירה לה את היצירה ובכלל לא חשבה על משחק התקפה. להוציא נקודה, הייתה המטרה ואחריי המבול. 

וכרגיל במחוזותינו, התיקו שחילצה מכבי ת"א בטדי יסיט את הדיון לשער החוקי שנפסל לגיז'רמו ישראלביץ' (האנרג'ייזר של מכבי ת"א) ועל יכולת השיפוט של שופטי ישראל לאור הטעויות הרבות במחזור האחרון, במקום להתעכב ולעסוק בפחדנות ובשמרנות של מאמן מכבי ת"א, שיכול היה להעביר מסר ברור לליגה, אבל בסופו של דבר רק הצליח לשרוד משחק חוץ קשה מאד. לא, נקודה בטדי נגד בית"ר ירושלים היא לא תוצאה רעה, במיוחד לא אחרי חילופי הגברי שנערכו אצל הדאבליסטית ומשב הרוח המרענן שבדרך כלל מביא איתו מאמן חדש לקבוצה. מה שמפריע זו הדרך שבה הושגה אותה נקודה והעובדה שמכבי ת"א לא ניצלה שום דבר מהרפרטואר ההתקפי שלה כדי להביך את בית"ר והיו לה את כל הכלים לעשות את זה. מכבי ת"א יכלה להתמודד מול ירושלים בכדורגל נטו. היא לא הייתה צריכה לסיים 90 דקות שבהם השאירה את הרושם שגם היום בית"ר קבוצה טובה ממנה למרות שבן שמעון צדק כשאמר שבית"ר משחקת יחד שלוש שנים והקבוצה שלו רק שלושה חודשים.  

מכבי ת"א חיזקה את עצמה העונה בשחקני התקפה מצוינים לליגה שלנו. החלק הקדמי של הצהובים לא נופל מזה של אף קבוצה בליגה, אבל אתמול לא הייתה כל אפשרות להתרשם מהחוליה הקדמית, כי מכבי ת"א ויתרה על ההתקפה. הכל היה בסלואו מושן, איטי להחריד ובלי שום אפשרות אמיתית להפתיע. הקבוצה שיחקה לרוחב במקום לעומק וקאלה לא נגע בכלל בכדור. כמה פעמים הגיעה בכלל מכבי ת"א לרחבה של בית"ר? כמה פעמים סיכנה את השער? קרוב ליוק. 

בשיטת ה-1-5-4 עם החלוץ הבודד בחוד, בלי הצטרפות של שחקנים מאחור, ליבוריאן אין כמעט מה לעשות והוא באמת לא ממש הורגש אתמול בטדי. 

מה שחשוב אצל הצהובים (אתמול הכחולים) היה לחזור לעמדות המוצא, לנטרל את החלק הקדמי של ירושלים והכי חשוב – לא לספוג. יצירתיות? הצטרפות מאסיבית של שחקנים לתוך הרחבה של קאלה? מצטערים, לא היום. 

הקרבה, לחימה, לב, קשיחות ושאפתנות ללא פשרות. על כל אחד מהרכיבים האלה אפשר לסמן וי גדול. כדורגל טוב? כדורגל שמח? לתת לבית"ר פייט של ממש על המגרש ולברוח כבר אחרי שני מחזורים לפער של 7 נקודות מבית"ר ולהכניס את המערכת הירושלמית שגם כך לחוצה בטירוף לסחרור אמיתי? עזבו שטויות. לא הפסדנו בטדי.    

בית"ר ירושלים עוברת ימים קשים מאז פורקה לחתיכות בקראקוב גם מבחינה מקצועית וגם מבחינה ניהולית. הזרמים מתחת לפני הקרקע וגם על הקרקע חזקים מאוד וכבר גרמו לשינויים פרסונאליים משמעותיים במועדון בצד הניהולי ובצד המקצועי. גם סוגיית הערבויות לא הוסיפה שקט לבית"ר. אחרי המשחק החלש בפתיחת העונה נגד סכנין, החזירה ירושלים אתמול לעצמה כח הרתעה מסוים, שקצת אבד לה. הטוענת לכתר הגיעה לטדי ובמשחק לא גדול ירושלים ביטלה אותה בלי הרבה מאמץ והייתה שווה שלוש נקודות. נכון, ירושלים אחרי 180 דקות בלי שער זכות אחד, אבל ההחמצות של טוטו תמוז, דרק בואטנג והקורה של ברוכיאן ייכנסו במשחקים אחרים ואז הדברים ייראו אחרת. בית"ר יזמה, בית"ר תקפה ובית"ר הגיעה למצבים. היא באה לשחק כדורגל ושלטה הרבה בזכותם של שניים – פרננדז (שחקן נהדר) והקוסם הירושלמי אבירם ברוכיאן שכל פעולה יצירתית שלו היא תאווה לעיניים. 

אז אפשר להבין פתיחה יותר זהירה מצד תל אביב, שמבקשת לנטרל את ההתלהבות ההתחלתית של בית"ר במטרה למשוך כמה שיותר שחקנים של ירושלים קדימה כדי לנסות להבקיע ואז לעקוץ במתפרצת, אבל אי אפשר לקבל זהירות כתבנית משחק ולא משנה מה קורה בו. אחרי שבית"ר לא הצליחה לכבוש והמשחק התקדם, היה מקום לנסות להיות קצת יותר התקפיים. אפשר להבין את החילוף של ליאור ז'אן (הפתעה נעימה כממלא חור באגף ימין) באבי יחיאל וגם את ההחלפה של רודי חדד (שהיה אתמול חלש מאד) ביוסי שבחון. מה שאי אפשר לקבל זה את החילוף של ישראליביץ' בדן רומן ולא כי יש לי חלילה משהו נגד רומן. החילוף האחרון של מכבי ת"א היה צריך להזניק למגרש את יאניק קאמנן. רק חילוף כזה היה יכול לנסות לעורר לחיים את ההתקפה של מכבי ת"א ולספק עוד קצת עזרה ליבוריאן האומלל. חוץ מזה מול ההגנה האיטית יחסית של ירושלים קמאנן היה יכול להוות מטרד של ממש, אבל בן שמעון העדיף לייבש את החלוץ הצרפתי על הספסל, מה שלבטח הוסיף עוד מנות של תסכול לחלוץ, שמדי פעם מדווח בכלי התקשורת על כך שמכבי ת"א רוצה למכור אותו.

למרות כל הדברים שנכתבו בשורות הקודמות והביקורת על הזהירות היתרה לטעמי של מכבי ת"א בירושלים, יש גם משהו מנחם אחד עבור אוהדי מכבי ת"א: התוצאות. בעבר מכבי הייתה מפסידה נקודות במשחקים האלה, ואחר כך אותן נקודות היו חסרות לה כדי להגיע למשהו. חוזק של קבוצה נמדד גם ביכולת להשיג נקודות במשחקים לא טובים, במשחקים קשים שיוצרים מומנטום חיובי. לקבוצה של רב"ש יש פוטנציאל גבוה מאוד וברגע שהיא תתחבר היא מסוגלת לנפק הצגות לאוהדים הרעבים שלה, שגם אתמול נתנו הצגה בטדי. כל החוכמה היא לא לאבד נקודות יקרות עד אותה התחברות ובינתיים ביעד הזה הקבוצה מקרית שלום עומדת.
סיכומון קצר: אחרי שני מחזורים השיגה מכבי ת"א ניצחון בשניות האחרונות על בני-יהודה (גם שם היו חילופים הגנתיים מובהקים שכמעט עלו לקבוצה ביוקר) וניצלה בעור שיניה מהפסד לבית"ר ירושלים. עוד כמה תוצאות בדרך הזו ואפשר יהיה להתחיל לדבר על התחת של רן.   

צילום: רונן כרם

 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק