כולנו בולגרים, גירסת גרשון

כנגד כל הסיכויים מצליח פיני גרשון להוביל את נבחרת בולגריה ליורובאסקט. איך הוא עשה את זה? מומחי הכדורסל מנסים להסביר

יום שלישי 16 ספטמבר 2008
שלמה חסיד
 בצל הקמפיין המגומגם של נבחרת הכדורסל של ישראל, מזדקר ההישג של פיני גרשון עם נבחרת בולגריה. נכון, לבולגרים יש כמה מיני כוכבים כדימאן איבאנוב והמתאזרח איברהים ג'אבר, אבל הכוכב הגדול של הנבחרת הוא גרשון.

גרשון, מוביל את הנבחרת הבולגרית למקום השני בבית א', עם סיכויים טובים לעלות ליורובאסקט, הגם שהיא הוגרלה לבית קשה על הנייר, יחד עם סרביה ואיטליה. בולגריה צפויה לשחק מחר בחוץ מול איטליה ובשבת בבית מול סרביה. ניצחון אחד יספיק לכרטיס לאליפות.

גרשון, שלקח נבחרת חסרת יומרות וסיכויים, הפך אותה בתוך זמן קצר לנבחרת מגובשת שמשחקת כדורסל גרשוני כל הדרך ליורבאסקט ובישראל מפרגנים.

אחד מידידיו של גרשון בישראל הוא המאמן  אריאל בית הלחמי שמנסה להסביר: "אני עוקב בדריכות אחרי העבודה של פיני בנבחרת בולגריה, אני חושב שזה נדבך נוסף בשרשרת ההישגים של המאמן הזה,  שהוא גאון כדורסל ומייצג אותנו ברמות הגבוהות בצורה מעוררת כבוד. המקום הראשון לא ריאלי עבור הבולגרים, אבל הם יכולים להעפיל מהמקום השני, כאשר מצבם טוב לעומת סגניות אחרות. אם הם יהיו באליפות אירופה זה הישג אישי של פיני, שלקח נבחרת אלמונית והפך אותה לפקטור משמעותי. טביעת האצבע שלו ניכרת בנבחרת וזה יפה מאוד".

כאמור, יש לא מעט סיבות איך נבחרת בולגריה זכתה בגרשון בעוד בישראל הוא מתעקש שלא לאמן את הנבחרת. אריק קריין, סוכנו של גרשון מנסה להסביר שכן הכול זה כסף: "הייתי באתונה במסיבת העיתונאים שבה פיני הוצג בנבחרת בולגריה. היו שטענו שזה הזוי, שאין כדורסל בבולגריה, אבל הוא הכריז שיעלה לאליפות אירופה והוא יעמוד במשימה. הוא איש אשכולות, גאון מפוצץ באיי קיו ובנאדם שרוצה לעזור לזולת. הוא לא מאמן קבוצה השנה כי הוא לא לחוץ לאמן. לא מזמן הבאתי לו הצעה מסופוט, קבוצת יורוליג שרצתה לשלם לו מיליון יורו אבל הוא דחה אותם כי הוא מאוד בררן".

למה הוא לא מאמן את ישראל?

"את זה תשאל  באיגוד הכדורסל, יש שם מספיק אנשים אינטלקטואליים שייתנו לך תשובה"

ניקולה ווצ'יץ, ששיחק תחת שרביטו של פיני במכבי ת"א שיבח את גרשון: "פיני הוא מתנה לכל שחקן, אני חייב לו רבות. הוא מאמן שממצה מכל שחקן את ה-150%. לקחת את נבחרת בולגריה ליורבאסקט זה בערך כמו להוביל את מכבי ת"א לזכייה ביורוליג ופיני עשה את זה שלוש פעמים, יותר מכל מאמן אחר בהיסטוריה של מכבי".

אלדד אקוניס, הבעלים והמנג'ר של בני השרון ואחד האנשים החזקים במנהלת הליגה, מסכם את מצבו של הכדורסל הישראלי: "עוד לפני שפיני הגיע למכבי ת"א הוא כבר קנה לעצמו שם של מאמן מצליח. אני לא יודע כמה אנשים באירופה מבינים כדורסל כמו פיני גרשון. אני זוכר שרבים הרימו גבה כשלפיני הוצע לאמן את נבחרת בולגריה והיו שהימרו שהוא לא ייקח אותה אבל פיני עשה זאת והצליח בגדול. אני חושב שכרגע הם בדרך הבטוחה לאליפות אירופה ואם הם ינצחו בשני המשחקים שנותרו, הם יהיו באליפות ואם אנחנו לא נהיה שם, לפחות יהיה לנו נציג בדמותו של גרשון".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק