מה זה יורוליג?

בספרד מתעניינים הרבה יותר בתוצאות הליגה המקומית מאשר ביורוߜיג. איך זה קרה והאם דבר כזה יכול לקרות גם אצלנו? התשובות בפנים

יום חמישי 12 פברואר 2009
שלמה חסיד

מכבי תל אביב שיחקה השבוע מול ריאל מדריד במשחק חשוב במיוחד עבורה, אבל מתברר שאת אוהדי ריאל מדריד יש משחק שעניין יותר, זה שנערך בשבת בליגה מול האלופה טאו ויטוריה.

כך זנ בספרד. ברביעי במאי בשנה שעברה אירחה מדריד את גמר היורוליג בין מכבי תל-אביב לצסק"א מוסקבה. את המקומיים הארוע לא עניין בכלל, כי באותו היום בכיכר סול המרכזית בעיר, חגגה ריאל מדריד את האליפות בכדורגל.

אוהדי מכבי תל-אביב שנהרו ברכבת התחתית לגמר לא האמינו ߢד כמה המשחק שלהם זניח. ככה זה בספרד, היורוליג הוא טורניר נחמד בין קבוצות באירופה אולם הדבר האמיתי הוא הליגה הספרדית בכדורגל והחיקוי הוא ליגת הכדורסל הספרדית. 

יורוליג? ללא ספק טורניר נחמד ולא מזיק אבל הוא בטח לא מה שעושים ממנו במדינות אחרות כמו בישראל. יו"ר מנהלת ליגת העל בישראל, אבנר קופל, שהיה במדריד בפיינל פור האחרון מספר: "אין ספק, הספרדים מתעניינים בעיקר בעצמם ובאירופה זה בשבילם משהו נחמד אבל הליגה הספרדית מעל הכל. בליגה הספרדית יש המון כסף וקהל וזה מתחיל מߖה שספרד היא מדינה שיש בה שלו, בניגוד אלינו, והממשלה מפנה משאבים בשביל ספורט ומקימה מתקנים מפוארים. בעלי הקבוצות מרוויחים מהקבוצות בעזרת הקהל והעסק מזין את עצמו כאשר הליגה הספרדית תוססת ומעניינת. ביורוליג מה שמעניין אותם הוא מי הקבוצה הספרית שתצליח יותר&quůt;.

נבן ספאחיה, אלוף ספרד (עם טאו ויטוריה), מאמנה לשעבר של מכבי ת"א ומאמן ולנסיה בהווה אמר ל-TELESPORT: "הליגה הספרדית חשובה יותר למקומיים מאשר היורוליג כי מבחינת החוקים כאן אפשר לשתף רק שני זרים ואין הרבה שחקנים שחומי עור.  זה מקשה עליהם להצליח ביורוליג. חוץ מזה הליגה משווקת נהדר, הקהל שמגיע למשחקים נהנה מאין ספור אטרקציות ותמורה מלאה לכספו. כשאנשים נהנים הם מצביעים ברגליים, ממשיכים להגיע, דבקים באהדתם לקבוצה וזה משהו שפחות קורה ביורוליג".

גיא גודס, מאמן הפועל ירושלים: "אין ספק שהליגה הספרדית היא החזקה ביותר באירופה. היא ליגה יותר חזקה מהיורוליג. מבחינת המקומיים זכיה בליגה הספרדית חשובה יותר מהיורוליג, הכדורסל בספרד משוחק במקומות קטנים שאין להם תקציבים להשקיע בקבוצת כדורגל̠גדולה אז הם מטפחים כדורסל, ולכל מקום יש גאווה משלו ורצון לנצח את היריב המתחרה וכך כל ספרד נכנסת לטירוף. משחקי ליגה חשובים נערכים יומיים אחרי משחק יורוליג וברור לכולם מה המשחק החשוב באמת- הליגה הספרדית".

גם הסקאוט של מכבי תל אביב ۓני גוט מודה ש"יש יריבות דתית בין המועדונים ואני מתאר לעצמי שלבאסקים מטאו יותר חשוב לנצח את הקטאלונים מברצלונה מאשר איזו קבוצה גרמנית. אבל זה לא אומר שהיורוליג לא חשוב, לדעתי הוא לא פחות חשוב".

ריאל תעדיף זכייה ӑיורוליג או אליפות ספרד

"אין ספק שהדבר האמיתי מבחינתם הוא לזכות באליפות הליגה הספרדית, שם יש קהל גדול בכל משחק, התעניינות עצומה, סיקור תקשורתי וכסף גדול".

העיתונאי אלי סהר מסכם: "הליגה הספרדית מעניינת מאוד מבחינת העומק שלה, היא מושכת הרבה קהל ומייצרת הרבה כסף. יש לליגה חוקים ברורים ואין ספק שזאת הליגה הטובה ביותר באירופה המביאה עשרת אלפים צופים לכל משחק, מה הפלא שכאשר יש לך ליגה כ"כ מעניינת לעיתים רבות היא מעניינת את המקומיים יותר מהיורוליג".

צילומים: GETTY IMAGE

תגובות

c

טלספורט בפייסבוק