פשוט תפסנו יום משוגע

רק קבוצה ישראלית אחת בגביעי אירופה הצליחה להפוך הפסד ביתי לכרטיס לשלב הבא במשחקים. אנשי מכבי פתח תקווה נזכרים בסנסציה בבלגרד וגיא לוזון והשחקנים מעניקים המלצות לאדומים

יום חמישי 02 אוקטובר 2008
שלמה חסיד

זה קרה לפני שלוש שנים בדיוק. מכבי פתח תקווה יצאה למשחק חוץ מול פרטיזן בלגרד בניסיון לעשות סנסציה ולהעפיל לשלב הבתים של גביע אופ"א.  אחרי הפסד ביתי 0:2 איש לא נתן לחניכים של גיא לוזון סיכוי. אבל משחק שיא של הפתח תקוואים ויש אומרים, הטוב בקריירה של עומר גולן הביא לדרמת ענק. פתח תקווה אומנם ספגה צמד שערים גם בגומלין, אבל כבשה לא פחות מחמישה שערים בדרך לשלב הבתים של גביע אופ"א.

אחרי 16 שנה של משחקים באירופה, מכבי פתח תקווה היא הקבוצה הישראלית היחידה אי פעם שהעפילה לשלב הבא אחרי הפסד במשחק הראשון בבית. נכון היו קבוצות שניצחו בחוץ, אחרי הפסד ביתי (מכבי חיפה לפארמה, הפועל חיפה לאיאקס), אבל זה לא הספיק להן לכרטיס לשלב הבא, זה או אחר במפעלים השונים. רק מכבי פתח תקווה הצליחה במשימה, הדי נדירה.

משום מה יש לא מעט אדומים אופטימיים לקראת המשחק הערב מול סנט.אטיין. אולי זו רבע השעה האחרונה בבלומפילד, אבל רבים מאנשי הפעל תל אביב מאמינים שגם הפועל יכולה לחזור מהפסד ביתי בדרך לניצחון .

כאמור, את מכבי פתח תקווה הדריך אז  גיא לוזון שמנסה להעניק מספר עצות: "קודם כל הפועל תל אביב צריכה להאמין בעצמה. אם היא לא תאמין בעצמה היא לא תנצח. עצם העובדה ששחקנים מאמינים שהם מסוגלים לצאת עם ניצחון, יש בה כדי לדחוף את הקבוצה להשיג את המטרה. היא צריכה להסיק את המסקנות מהמשחק הראשון. היא מכירה כבר את סנט.אטיין, היא צריכה לפצח את ההגנה החזקה שלה".

איך אתה מסביר את הניצחון הענק ההוא?

"מה שהביא לנו את הניצחון על בלגרד זו הכנה הטאקטית והאמונה שאשפר לעשות את זה. אם הפועל תהיה מוכנה בשני האלמנטים היא יכולה לעשות את זה. צריך לזכור שסנט.אטיין שאננה בעקבות ניצחון החוץ ולכן היא פגיעה. צריך לזכור גם שהמסורת באירופה היא הרבה יותר לטובת הפועל תל אביב מאשר סנט.אטיין".

כפיר אדרי אחד מכוכבי המשחק בבלגרד כבש גם את השער האחרון במשחק ההוא: "מה שקרה באותו משחק, הוא שתפסנו יום משוגע. בלי יום משוגע, היא לא תעבור את סנט.אטיין. הצרפתים קבוצה עדיפה בשתי רמות מעל הליגה הישראלית. הם היו צריכים לתת להפועל תל אביב עוד שני שערים. סנט.אטיין קבוצה ביתית ששמה לעצמה כמטרה את ליגת האלופות".

השוער אוהד כהן שעמד בפני לחץ אדיר בסיום המשחק בבלגרד: "הפועל תל אביב צריכה להיות מוכנה באופן מושלם למשחק. השחקנים שלה חייבים לדעת כבר הכול על סנט.אטיין.  שחקני הפועל צריכים לעוף על המגרש וצריכים גם הרבה מזל. סנט.אטיין קבוצה עדיפה, הפועל אנדרדוג ואולי הם ינצלו את הזלזול של הצרפתים וזה יעזור".

ויש כמובן גם גורם מקשר. סלים טועמה, אז קשר מכבי פתח תקווה,  שיחק בשתי הקבוצות ויצא לו גם לשחק במגרשה של סנט.אטיין. טועמה לא אופטימי:  שיחקתי בסטנדארד ליאז' מגרש של הצרפתים. אני חושב שזה אחד המגרשים הכי קשים באירופה. יש שם 40 אלף איש שיוביל לך על הראש. האמת שאין להפועל תל אביב סיכוי. זו תהיה הפתעה מרעישה. הפועל צריכה לתקוף, שווה אולי לאלי גוטמן לשחק עם בלם אחד פחות, ולהפתיע עם משחק התקפי שלא אופייני להפועל תל אביב. אבל הפעם אין לאדומים מה להפסיד".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק