עבודה בעיניים

איך יסביר רן בן שמעון לאלכס שניידר את היכולת העלובה של הקבוצה שבה השקיע כספים בהיקפים שלא זכורים בכל עידן לוני הרציקוביץ'. שלומי לויה פסימי מאוד לגבי העתיד של הצהובים

יום שני 06 אוקטובר 2008
שלומי לויה

 מעניין מה עבר בראש של רן בן שמעון, כאשר הטיל של ביבאן פרנסמן חרך את הרשת של יבריץ' בדרך להפסד הליגה הראשון העונה של מכבי ת"א. האם התאים האפורים התחילו לעבוד על מה הוא צריך להגיד לתקשורת ששוב תדקור אותו על המערך הזהיר ועל העובדה שהקבוצה שלו לא מצליחה להמריא? אולי דווקא שקע בהרהורים על מה עושים עם איליה יבוריאן ומאור בוזגלו שהגיעו בקול תרועה רמה ובינתיים פשוט לא פוגעים (והם לא היחידים)? יכול להיות שתרגל איך אפשר להמשיך לגונן על טומאסיץ', שממשחק למשחק הופך לפלופ עוד יותר גדול? או שעם כל הכבוד לכלי התקשורת ולשאר העולם, אולי הראש שלו היה טרוד בשאלה הכי חשובה - מה אומרים לבוס הגדול, אלכס שניידר, שמעבר למילים היפות ולחיוך יבקש הסברים על היכולת העלובה של הקבוצה שבה השקיע כספים בהיקפים שלא זכורים בכל עידן לוני הרציקוביץ', אבל התוצאות די עלובות.

מביך היה לשמוע אתמול את המאמן הצהוב מדבר על כך שחסרים לו מגנים. נכון, יובל שפונגין ואורי שטרית לא עמדו אתמול לרשותו, אבל האם הם העוגן של מכבי ת"א? האם כשהשניים שיחקו לצהובים לא הייתה בעיה קשה בהגנה, אותה איתרו וזיהו כבר בכל הליגה? טוב שלא שמענו תואנות על כך שהמשחק היה בר"ג ולא בבלומפילד. מה הבעיה להתייצב מול המצלמות ולהגיד את האמת: הדברים לא מתחברים, נקודה. הרי כולם רואים את אותם הדברים, אז למה לייצר מציאות מדומה ולהרגיז סתם את האוהדים? עליהם הרי אי אפשר לעבוד, אותם אי אפשר למרוח. לא, זה לא סוף העולם ויש עוד מספיק זמן לתקן בטח ובטח ברמת הליגה עד כה, אבל הצורה היא שמעלה את החשש. מתחילת העונה מכבי ת"א לא סיפקה אפילו 90 דקות של כדורגל ראוי ולמרות הרכש המאסיבי היא לא מזכירה בכלל קבוצת כדורגל.  

שלוש דקות בלבד הפרידו בין בן-שמעון לבין נקודה במשחק שצריך פשוט לזרוק לפח האשפה. להעלים בלי להשאיר עקבות, למעט השער שעשה את ההבדל בין שתי הקבוצות. מעניין אילו הסברים מלומדים היה מספק המאמן האינטליגנט (בלי ציניות) על משחק חלש ומשעמם, שרובו ככולו התנהל בעמידה ובאיטיות מעצבנת. שום דבר שקשור לכדורגל שמח, ליצירתיות ולרגעים קסומים, שגרם מפח נפש עצום לקהל הגדול ששוב הביע אמון בכדורגל הישראלי ופעם נוספת קיבל סטירת לחי ותמונת ראי לאיך נראה הכדורגל שלנו. וזה עוד במשחק בין שתי קבוצות צמרת, שאחת מהן מוליכה היום את ליגת העל. יום אחד קודם לכן שיחקו גם בספרד שתי קבוצות צמרת, ברצלונה ואתלטיקו מדריד. יחי ההבדל הקטן.

הטאבו של יבוריאן

זה גם הזמן לנסות לקבל מהמאמן הסברים על הטאבו שיש לשחקנים מסוימים בהרכב של בן-שמעון. איליה יבוריאן, למשל, הוא חלוץ טוב מאוד, שעוד ייתן את המנה שלו, אבל בינתיים הוא רחוק מרמתו הרגילה. מדוע יבוריאן מחוסן מפני חילוף, גם במצב שבו הוא בכלל לא מורגש? דווקא ליאניק קמאנן עם המהירות היה אתמול סיכוי טוב יותר לעשות משהו מול ההגנה של נתניה מאשר ליבוריאן ולמרות זאת הוא מצא את עצמו על הספסל. 

רודי חדד היה חילוף טוב, אבל לא במקום אחד החלוצים, אלא בנוסף להם. מדוע לא להגביר את הלחץ ההתקפי על נתניה ועוד במשחק ביתי? שוב אותה זהירות ואותה בקרה שלא החזיקו מעמד במבחן התוצאה וקיבלו את העונש המיידי בשער מרהיב. אם קרית שמונה (זוכר, רן?) משחקת בבית עם שלושה חלוצים נגד הדאבליסטית (וקוצרת את הפירות), מכבי ת"א לא יכולה להרשות לעצמה לשחק יותר התקפי בבית נגד מכבי נתניה? 

למשחק אתמול הייתה חשיבות מיוחדת מבחינת מגמות. ניצחון של מכבי ת"א היה מסמן אותה כקבוצה לגיטימית שקוראת תיגר על הכתר, אבל היא נכשלה במבחן אופי חשוב למגינת ליבם של האוהדים שחשבו שהשנה הדברים יהיו שונים, אבל הם חוזרים על עצמם באופן מדאיג. ההפסד הפנה את הזרקור לקבוצה שהכניעה אסי גלבוע. 

בונקריסט?

בן שמעון כורה לעצמו העונה בור מסוים תדמיתי ומסמן את עצמו כמאמן זהיר והגנתי שלא נותן לקבוצה שלו להשתחרר מספיק על הדשא. תן להם לרוץ, רן, לעשות את מה שהם יודעים ושעבורו משלמים להם. אל תעצור אותם ואל תשים להם משקלות על הרגליים. אתה רק תיהנה מזה. בינתיים, מכבי ת"א נעדרת חדוות משחק ויצירתיות דווקא כשבסגל שלה שחקנים סופר יצירתיים. בינתיים הברק של בוזגלו לא נוצץ, שבחון לא ממש מורגש וישראלביץ' רץ בשביל כולם, אבל לא יותר מזה. ההגנה הפכה לתחנת רכבת, שבה בכל פעם מאלתרים משהו חדש ושמות חדשים נכנסים לרוטציה, בלי למצוא את הנוסחה הנכונה. 

יכול מאוד להיות שמכבי ת"א נראית כמו שהיא נראית בגלל חולשת ההגנה שלה, שמקרינה על כל המערך ועל שיטת המשחק. בתוך תוכו, או כשהוא מסתכל במראה, גם בן שמעון יודע שההגנה של מכבי ת"א חלשה וחדירה ולכן הוא מבקש משאר מערכי הקבוצה לעבוד יותר חזק בהגנה ולשחק באופן מבוקר יותר. לעשות מה שאפשר כדי שהיריב לא יעמיד את ההגנה בניסיון, כי זה ייגמר ברע. הקישור וההתקפה משקיעים הרבה בסגירות ובירידה אחורה כי הם לא ממש סומכים על ההגנה ואז נפגע החלק ההתקפי, שאמור היה העונה להיות הצד החזק של הצהובים. מכבי ת"א העונה שווה לפחות שער או שניים בכל משחק. גם אם ההגנה תקלקל, יש לקבוצה מספיק כלים כדי להחטיף ולהחזיר יותר, אלא שחולשת ההגנה מקרינה על ההתקפה והשחקנים חוששים לצאת קדימה במסות כדי לא להעמיד את ההגנה במבחן.

המלצה חמה בעניין טומאסיץ'

מותר להודות בטעויות. לפעמים יוצאים מחוזקים מהן. איגור טומאסיץ' הוא לא הבעיה היחידה של מכבי ת"א, אבל צריך גם בעניין שלו להגיד את הדברים באופן ברור: הוא משחק בלי ביטחון, הוא איטי וחדיר והיריבות חשות את הפחד ואת החולשה ועטות עליו. טומאסיץ' ביצע אתמול את העבירה שכמעט השאירה את מכבי ת"א בעשרה שחקנים ושממנה נולד שער הניצחון של מכבי נתניה. לא מדובר בהחלטה חפוזה. עבר מספיק זמן וניתנו מספיק הזדמנויות כדי שמכבי ת"א תיפרד מהבלם ותביא לכאן שחקן שייצב את החלק החלש ביותר שלה העונה. למי שחושש משינוי בתחילת העונה אזכיר, שבשנה שעברה הגיע לכאן באמצע העונה ג'ו ביזארה שייצב את החוליה האחורית של הקבוצה ונתן שקט בהגנה. לא חסרים בלמים שניתן להביא גם היום. כבר עם הבחירה בו בקיץ וברוח התקופה האחרונה חייבת להישאל השאלה הנוקבת הבאה: פאצ'ימו טומאסיץ'?

ירוק בעיניים

אף אחד לא ממש ספר את מכבי חיפה בתחילת העונה. אלא ששוב מסתבר עד כמה ממולח יעקב שחר, שמוצא את המקום שלו גם בעידן האוליגרכים. שחר נתן אמון במאמן החדש שלו, אלישע לוי וזה בנה יופי של קבוצה עם שילוב מצוין בין צעירים (גולסה, כיאל) לוותיקים (כשלא מדברים על המשכורת השמנה של יניב קטן, זה סימן טוב) שמשחקת כדורגל שמח. בינתיים חיפה מצליחה לשחוט כבשים שחורות (מי אמר מכבי פ"ת?) ובשני משחקי החוץ הקשים נגד יריבות לצמרת, הפועל ת"א ובית"ר ירושלים היא לא הפסידה. אלישע לוי לא משחק משחקים ופשוט עובד בדיוק כמו שעשה כל השנים. בינתיים זה נראה טוב מאוד. חיפה חזק מאוד בתמונת האליפות.  

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק