בלי קהל. כמעט בלי תקווה

הכדורגל הלטבי זכה להזדמנות גדולה למקפצה, אבל הקהל מביע אי אמון, הקבוצות נכשלות והנבחרת סופגת הפסדים מביכים

יום רביעי 15 אוקטובר 2008
מערכת TELESPORT

 בשנת 2004 שיחקה נבחרת לטביה במשחקי היורו. טובי פרשני הכדורגל לא יכלו לחזות את ההצלחה המדהימה של הנבחרת שנחשבה עד אז, ולמעשה גם היום, לנבחרת מהדרג הרביעי או החמישי באירופה. למעשה, לטביה היא כנראה הנבחרת החלשה ביותר שהעפילה למשחקי היורו מאז ומעולם ושהצליחה לסיים משחקי מוקדמות אירופאים עם כרטיס לשלב הבא.

מה שהוביל אז להישג האדיר היה ניצחון נהדר 1:0 בחוץ מול שבדיה ותיקו 2:2 דרמטי בחוץ בשלב ההצלבה מול טורקיה. על היכולת של לטביה באליפות חבל להרחיב את הדיבור, אך נציין רק כי לטביה הבקיעה שער אחד, אותו כבש מריס ורפסקובסקיס. אגב, לטביה השיגה נקודה ביורו מול גרמניה, אבל הפסידה ב-2 המשחקים האחרים.

ולמרות זאת, לא ניתן לציין היום אף גורם בכדורגל הלטבי שאמור להוות סכנה ממשית על ישראל. למעט אותו קמפיין הירואי, הקהל הלטבי לא ממש מתעניין בכדורגל והשחקנים הלטבים לא הצליחו להפוך לשם דבר ושום דבר בעל משמעות בליגות באירופה.

די לציין שהיום השחקן הטוב ביותר של הלטבים משחק בליגה השנייה בספרד, ורפסקובסקביס בסלטה ויגו. השאר מככבים בדינמו בוקרשט, דרבי קאונטי וקווינס פארק ריינג'רס.

נכון שכמה אלפים אמורים להגיע היום לריגה, אבל משחק ליגה טוב בלטביה, לא יגרום ליותר מ-2,000 אוהדים, אולי 3,000 לטבים לצפות בו. מרבית המשחקים נערכים לעיני כ-1,000 צופים בלבד. מכבי פתח-תקווה יכלה להיות שם אימפריה. בלטביה מסבירים שעניין הקור מהווה שיקול גדול בעיני הקהל, שמעדיף אנשי ספורט שנערכים באולם, בעיקר הוקי וכדורסל. חוסר העניין מצד התקשורת הטיל אימה על ההתאחדות הלטבית שמצויה על סף קריסה. 

הכדורגל הלטבי רשם כמה תוצאות בינוניות לאורך השנים, אבל גם כמה תוצאות מביכות במיוחד. אחת מהן  במוקדמות המונדיאל ב-2002, שלטביה סיימה בתיקו 1:1 מול סן מרינו, אחת הנבחרות החלשות באירופה. לשיא השפל הגיעו הלטבים במוקדמות 2006, כשהפסידו 0:1 לליכטנשטיין הקטנה. 

אלכסנדר סטרקופ, המאמן הלטבי, הוא זה שלמעשה מנהל את הנבחרת לאורך השנים האחרונות. הוא שוחרר לקראת מוקדמות 2006 אבל חזר לעבודה בהתאחדות לאחר ההפסד לליכטנשטיין. הוא לא יכול להנות גם מהצלחות של הקבוצות באירופה. להבדיל מישראל, קבוצה לטבית מעולם לא העפילה אל משחקי ליגת האלופות וגם לא הייתה קרובה לכך. המאמן סובל ממחסור חמור במגרשי אימונים ומשחקנים ותיקים מדי, חלקם לקראת גיל ה-40 כמו ויטלי אסטפבס.

את הקמפיין הנוכחי סימן המאמן ככזה שהנבחרת מסוגלת לסיים בו באחד מ-2 המקומות הראשונים. בדיוק כמו ישראל, גם הלטבים היו מרוצים מאוד מההגרלה וסטרקופ ציין: "המשחק מול ישראל הוא החשוב ביותר בקמפיין הנוכחי. פשוט צריך לנצח בו"

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק