מגיע להם

מבחן התוצאה חטף בריגה מכה קשה. הוא עדיין לא חיסל את הסיכויים של ישראל להעפיל, אבל בהחלט פגע בהם וחבל. משחק שישראל הייתה צריכה לנצח נזל לה מהידיים. שלומי לויה מסכם ערב עגום

יום חמישי 16 אוקטובר 2008
שלומי לויה

 מתחילת הטורניר הנוכחי נבחרת ישראל מקרטעת ולא מציגה שום בשורה משמעותית בכל מה שקשור ליופי ולאסתטיקה של המשחק.  היא לא נותנת הצגות והמשחק שלה ממש לא יפה לעין, אבל איכשהו זה הספיק כדי להישאר בתמונה או לעשות, בדוחק, את  המינימום ההכרחי.

הביקורת לא איחרה לבוא, אבל אז שלפו מסנגרי  הנבחרת את שורת המחץ – מבחן התוצאה. דיבורים על כך שהנבחרת הזו אמנם לא מבריקה, אבל היא נבחרת תכליתית, שיודעת מה היא רוצה להשיג ועומדת ביעדיה. יש תוצאה, אז מה אתם מבלבלים לנו את המח עם יכולת? תפסיקו להיות חזירים.

זוכרים את המשחק בלטביה?

השער המרגיז שספגה ישראל בדקה ה-89 גרם לאיבוד שתי נקודות יקרות במירוץ לעבר המטרה שכל כך חשובה לכדורגל הישראלי ואם חלילה, גם הפעם ישראל לא תעלה, נחזור לאותו משחק בריגה כמו שעשינו לעייפה בטורנירים אחרים, להסביר איפה כשלנו והיכן היו המקומות בהם איבדנו את הנקודות שבסיכום הכללי כה חסרות לנו. 

נבחרת ששמחה בניצחון על חבורת קונילמלים מלוקסמבורג ורואה בו קנה מידה למשהו וגם  מדברת את עצמה לדעת לפני משחק שהיא פשוט חייבת לנצח נגד קבוצה פחות טובה ממנה (גם אם המשחק בחוץ) צריכה להתחיל לחשוב עכשיו איך משפרים את היכולת ומהר. אחרת, גם הניסיון של הנבחרת הנוכחית להגיע למשהו יישאר זרוק בפח האשפה של ההיסטוריה. 

אז אם קודם לכן, מבחן התוצאה השקיט במעט את הביקורת על הדרך, הפעם כבר לא ניתן להתעטף בנימוק מבחן התוצאה ולטשטש כל דיון נוקב ואמיתי על היכולת המקצועית. היום צריך לספק הסברים על הדרך, על הסגנון, או יותר נכון על היעדר הדרך ועל היעדר הסגנון. צריך להעמיד במרכז את השאלה למה הנבחרת מעדיפה להתבסס על משחק הגנתי שמרני במקום לייבש את הכלים ההתקפיים שיש לה. ושוב, מדובר במשחק נגד נבחרת נחותה מישראל שבו בהחלט יש מקום להעיז ולשחק יותר הרפתקני. 

חצי בניון ועוד 10

המשחק נגד הלטבים שוב הדגים את התלות האדירה של הנבחרת ביוסי בניון. גם כשהוא פצוע ועל פי הדיווחים מסכן את הקריירה שלו לטובת הנבחרת, בניון היה נקודת האור ההתקפית היחידה בנבחרת ישראל. כשהכדור היה ברגליים שלו קרו, לרוב, דברים טובים לנבחרת. שאר השחקנים בחלק הקדמי לא גילו את היצירתיות, המעוף, התעוזה והדמיון במשחק של הקפטן מליברפול. גם על רגל אחת בניון הוא המוציא לפועל של הנבחרת.

קצת עצוב לכתוב את המשפט האחרון שמהווה תעודת עניות לחלק גדול משחקני הנבחרת, אבל משאר השחקנים שלא ענו לשם בניון (למעט גל אלברמן) לא ממש ראינו משהו שראוי לדבר או לכתוב עליו בכל מה שקשור להתקפה.

בניון שיווע לעזרה והיה מקום לתת יותר דקות ונפח למאור בוזגלו. הוא בדיוק מסוג השחקנים שישראל הייתה צריכה אתמול. מחזיק כדור, עושה מהומות ובלגאן בהגנה של היריבה ויכול לסחוט עבירות שיובילו לכדורי עונשין מסוכנים. גם את בן סהר לטעמי היה מקום להכניס הרבה יותר מוקדם ולטעמי דווקא במקום אליניב ברדה. חלקים נרחבים של המשחק מצאו את ברדה באגף, אבל הוא כמעט ולא ניסה משם שום דבר יצירתי. במקום לנצל את המהירות שלו לאחד על אחד, ברדה בחר להגביה  שוב ושוב כדורים צפויים, שלא הובילו לשום דבר טוב עבור הנבחרת.

משחק המסירות המשעמם בהגנה
 
בדקות האחרונות לטביה שלחה יותר שחקנים קדימה כדי לנסות להשוות כשכבר לא היה לה מה להפסיד. זה היה הזמן לעקוץ במתפרצות מהירות, כשהחלק האחורי של הלטבים יותר חשוף, אבל ישראל ירדה אחורה ויתרה כמעט לחלוטין על ההתקפה וקיבלה את העונש שלה אחרי דקות בהן לטביה תפסה פיקוד והייתה יותר דומיננטית על המגרש.

אחרי שער היתרון של בניון, ישראל הייתה חייבת לשחק כדורגל יותר מהיר ועם הצטרפות של יותר שחקנים לחלק הקדמי. אבל היא העדיפה את משחק המסירות המגעיל והמשעמם בחלק האחורי. בן דיין לקינן, לבן-חיים, לקלימי סבן, לבן-חיים וחוזר חלילה עד שמגיע שחקן לטבי לאזור ואז הכדור מועף בלי שום מחשבה קדימה בתקווה שמישהו משחקני ההתקפה של ישראל יעשה משהו. לא מומלץ להראות לילדים.

וחזרה למבחן התוצאה

ולא היה חסר הרבה ששוב נשמע את אותן הקלישאות ואותם הדיבורים החבוטים על מבחן התוצאה. אם הכדור של אליניב ברדה היה יורד חמישה ס"מ נמוך יותר ופוגש את הרשת, ככל הנראה היינו שומעים שוב את אותן הזמירות. מ-2-0 קשה להאמין שהנבחרת הלטבית הבינונית הייתה חוזרת. אבל הכדור של ברדה פגש את המשקוף, ישראל נסוגה לאחור והפעם שילמה מחיר יקר על השמרנות ועל ההסתפקות ב-0-1 הקטן.

אז מבחן התוצאה חטף בריגה מכה קשה. הוא עדיין לא חיסל את הסיכויים של ישראל להעפיל, אבל בהחלט פגע בהם וחבל. משחק שישראל הייתה צריכה לנצח נזל לה מהידיים. הוא גם השאיר את הלטבים עדיין במירוץ, שכן הפסד היה מוציא אותם מהתמונה ומנער אותם מהגב של  ישראל.

מעניין לאן יקדם התיקו הזה את ישראל בדירוג פיפ"א.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק