הקונספציה קרסה

אין ספק שמוטי איווניר הוא מאמן בעל דימיון ואומץ לב רב. אבל הוא היה חייב להבין שבאלוטלי הוא גורם משמעותי במיוחד בנבחרת איטליה, ההגנה עדיין חשובה וגיא אסולין עוד לא כזה גדול

יום חמישי 16 אוקטובר 2008
נפתלי חזקיה

 בעידן שבו מאמנים סוגרים משחקים , ועולים עם הרכבים הגנתיים נגד קבוצות קטנות כמו לוקסמבורג ,נדיר לראות מאמן נועז שעולה לשחק,אמנם בבית , עם הרכב התקפי ומשונן שמטרתו אחת – להבקיע יותר משני שערים.

אך האשם היחיד בהפסד הנבחרת הצעירה הוא מוטי איווניר.  בואו ננסה להבין את הסיבות :

א. חוסר הכנה ראוייה ומעקב הולם  על באלוטלי  - יומיים לפני המשחק כשנשאל איווניר על ידי הכתבים הצעירים על באלוטלי שחוזר להרכב , השיב  כי לא רק הוא הכלי היחידי של איטליה ושהוא לא צפה במשחקים נוספים כי אין בכך צורך.  אבל במבחן התוצאה , באלוטלי הוא הטריגר העיקרי לניצחון החד והחלק של האיטלקים . לא ייתכן שבכדורגל המודרני הקשוח והטקטי שחקן בקנה מידה של באלוטלי יבקיע 2 שערים מחוץ לרחבה  ולא משנה שאחד מהם הובקע  בבעיטת עונשין (להיפך , כך יכולים היינו לחזות מראש כי הוא הולך לבעוט ברגל ימין את הנייחים). ועם כל הכבוד לשירן ייני הקשוח , באלוטלי ניפץ את החלום הישראלי הנעים לחתיכות קטנות ועצובות.

ב. קונספציית המיתקפה הישראלית – נכון ששמעון אבו חצירא ויובל אבידור מחוררים רשתות בליגת העל הישראלית , אך איווניר שכח שהוא הולך לשחק לא נגד הגנת הכח עמידר אלא הגנה איטלקית קשוחה, ממושמעת ובעיקר מאומנת בהשגת מטרותיה לאורך שנים רבות . גיא לוי בהישג חסר התקדים של  העליה ליורו הבין שגם כאשר הוא חוזר מצרפת עם תוצאת תיקו נהדרת, לרגע הוא לא הפך לפייבוריט,  אלא המשיך את מומנטום המיגננה,  ובכך הצליח להרדים את הצרפתים ולבסוף גם לנצח.  לוי, להבדיל ממוטי איווניר, לא שקע במחמאות העיתונאים והאופורייה הישראלית האופיינית לאחר  תוצאה טובה.  הוא ידע שבשני משחקים, העבודה לא נגמרת אלא רק לאחר 180 דקות.  ובמקרה של איווניר, חיבוק הדב של התקשורת הישראלית והקהל החם עבד לרעתו. 

ג. הפקרות הגנתית – לאחר שאיווניר הצליח להחזיר את החבורה הצעירה מחדר ההלבשה , נחושה להבקיע ולחזור למשחק , הוא שכח, שוב להזכיר להם , להשאיר שחקן או שחקן וחצי בהגנה, גם כשבועטים קרן . בכדורגל המודרני לא ייתכן ש-11 שחקנים נמצאים בקופסת ה-5 של היריבה ובעיקר לא כשאתה במומנטום . לאחר השער  השלישי לא היה ניתן לחזור למשחק באופן טוטאלי ומוחלט. ההפקרות הייתה בעוכרינו והחזירה אותנו אחורה (לא לקו ההגנה ) כמה שנים . זה נכון שכולנו רוצים לראות כדורגל יצירתי וסוחף כמו זה של מוטי איווניר הנסיך התל אביבי , אבל היום הכדורגל הוא משחק קשוח, אגרסיבי , מהיר , בנגיעה אחת, מגובה בסטטיסטיקות ובמספרים, וברגע שקו ההגנה נתפס עם המכנסיים למטה, האיטלקים לא פיספסו כמעט שום הזדמנות.

ד. גיא אסולין  - מי שצפה במשחק יותר מפעם אחת, יכול היה לראות שאסולין קיבל חופש תנועה מוחלט וחופש פעולה מוחלט.  כלומר, ככל שזה נראה איווניר אמר לו שהוא יכול להיות איפה שהוא רוצה ולעשות מה שהוא רוצה  , זה נכון שאסולין גרם לפנדל שהביא את הגול היחידי שלנו, אבל לצד זה הוא איבד המון אחזקות כדור, כידרר לשווא ולא הירבה למסור פסים מדוייקים. אסולין הוא עדיין  לא מסי, וגם מסי לא מקבל חופש פעולה טוטאלי .

מוטי איווניר הוא מאמן חכם , רהוט , נראה מצויין  ויצליח בעתיד , אך כעת בטוח שלא יתפתה לכותרות העיתונים השקריות , טפיחות השכם בקניון איילון, והצפירות מהמכוניות בדרך נמיר. בפעם הבאה שיפגוש את אחת מאריות הכדורגל המודרני , אין ספק שהוא לא יעלה עם ארבעה מטובי חלוצי הליגה הישראלית בהרכב, שבאופן סיסטמטי , רצים פחות 5 ק"מ במשחק מעמיתהם האירופאיים ומאבדים כדורים פי 4.

הכותב הינו מנהל חברת "ספורט וידאו אנלסיס" העוסקת במחקר ספורט באמצעות וידאו.

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק