4

רק לחינוך יש כח השפעה

הכנס הבינלאומי של אופ"א כנגד גזענות נערך היום בפולין. ההצעות שהועלו בכנס כדי למגר את הגהענות: הדחה מטורנירים בינלאומים, הקפאה של קבוצות ונבחרות, הורדת נקודות, אבל המסקנה הראשית הייתה: חינוך

יום רביעי 04 מרץ 2009
אייל כהן
 ההתאחדות האירופאית הבינלאומית, אופ"א, התכנסה היום (רביעי) בוורשה פולין כדי שוב לדון על הסוגייה כיצד ניתן יהיה למגר את הגזענות השוררת במגרשי הכדורגל. הצעות רבות כבר הוצעו, דיונים אינספורים והרבה מסקנות נכתבו כדי לדעת כיצד למגר את מקור הבעיה ואם בכלל היא אפשרית וברת ביצוע.

ההצעה הבכירה שהוצעה  הייתה פשוט להתחיל את החינוך מגיל צעיר, עם אוהדים צעירים ודור חדש שיגיע ויחווה את חווית משחק הכדורגל נגד גזענות. "אנחנו נדרבן ונמۨיץ את ההתאחדויות לכדורגל בעולם, המועדונים בכל רחבי אירופה, כדי להלחם בתופעה הנקראית גזענות" - אמר דובר אופ"א, וויליאם גילארד והוסיף: "ישנם התאחדויות כאלה ואחרות בעולם, שסובלות יותר מהבעיה". 

הגזענות בעולם היא נגיף סרטן, מתחיל בקטן ומתפשט לכל רחבי המדינה. מסתבר, שכדי לטפל בבעיה פשוט צריך לחנך, אבל זה לא כל כך פשוט: "אנחנו יודעים כי לא נמצא פתרון קסם לתופעת הגזענות. צריך לחשוב גם מההיסטוריה וגם כיצד החברה יכולה ומומלצת לטפל בתופעה" - סיכם דובר ېופ"א את דבריו.

מי שלא דיבר בכנס "המלחמה נגד הגזענות בכדורגל", זהו מישל פלאטיני, נשיא אופ"א. בנוסף גם הועלו כל מיני ניסויים עתידיים לבוא, כיצד לפגוע בראשי קבוצות ובקבוצות עצמם אם וכאשר אכן יתגלו סימני גזענות. 
ההצעות שהועלו היו השעיה מטורנירים בינלאומיים (כולל נבחרות), הורדת נקודות, או הפסקת המשחק במידיי. קצין הביטחון של אופ"א, דייויד טיילור, התייחס להצעות ומבחינתו צריך לחפש היבט אחר: "בטווח הקצר, העונשים יהיו מוצדקים, אבל הם לא יۑיאו לכדי פיתרון. אנחנו צריכים לחשוב על חינוך, חינוך שיוביל למודעות שתשנה את התודעה של הגזענות. במידה ונצליח בזה, לדעתי התוצאות יגיעו. כמובן כל אחד והתרבות שבו הוא נמצא".

גם שחקנה לשעבר של נבחרת צרפת, ליליאן טוראם, שזכה באליפות העەלם (98) ואליפות אירופה (2000) במדי ה'טריקולור', נכח באירופה והביע את דעתו: "ענישה היא סנקציה חשובה, אבל היא לא תביע את מה שאנחנו מחפשים. לדעתי שחקנים צריכים להשפיע גם על ידי חינוך. לדוגמא: פשוט לרדת מהמשחק במידה והאוהדים מתנהגים בצורה גזעניתȬ זהו מהלך עוצמתי שאין ספק ישפיע בתודעה של כולם". 

גם בישראל מגפת הגזענות במגרשי הכדורגל לא פוסחת. לא מעט מקרים בשנה קורה שבו נתפסים ונעצרים אוהדי۝ לאחר שהתייחסו בצורה גזענית ובוטה כנגד: קהל אחר, קבוצה יריבה,  שחקן שחום עור או אף ממוצא אתני שונה. בישראל הענישה הינה בתחום הכספי, כדי לפגוע בארנק וליצור אפקט הרתעה. מסתבר שאכן כפי שצויין למעלה, עונשים מסוג אלה כלל לא עובדים ומשפיעים.

ۛדי ליצור דו קיום ופיוס על מגרש הכדורגל, צריך להתחיל ראשית כל, בחינוך. לגרום לשחקנים ובעלי הקבוצות להבין ולהשפיע עם האוהדים כדי ליצור הזדהות ולכידות קבוצתית, רק כך ניתן יהיה להגיע ולקוות כי ניתן יהיה לקבל את האחר, השונה ולא סתם להענש בעונשי סרק שרק יעצימו את הביקורת והשנאה העצמית.

תמונה: גטי אימג'.

תגובות

טלספורט בפייסבוק