געגועים לשום ?

היכולת המביכה של בית"ר ירושלים מעלה אצל שלומי לויה שוב את סימן השאלה: האם היה נכון לפטר מאמן שזכה בדאבל ונכשל בסך הכל במשחק אחד ?

יום שני 20 אוקטובר 2008
שלומי לויה

התיקו הביתי אתמול בטדי נגד הפועל פ"ת, במשחק שההימור היחידי בו לפני שהתחיל היה רק כמה הולכת לחטוף היריבה ממלאבס, תקע את בית"ר ירושלים באמצע הטבלה (רחוק מאוד מהעליונות הברורה של השנתיים האחרונות) והוסיף עוד קורטוב של לחץ לאחד המועדונים הכי לחוצים בישראל.

עד כה תחת הנהגתו של ראובן עטר, בית"ר ירושלים לא מצליחה להתרומם ועטר הוא הראשון שמודה בכך.

ב-3 בספטמבר 2008 עבדה הגיליוטינה של ארקדי גאידמק פעם נוספת, כשהפעם נערף הראש של מביא הדאבל ההיסטורי, יצחק שום. הפיטורים של שום עברו בצורה די חלקה, בלי יותר מדי שאלות ובלי יותר מדי תהיות תחת רושם חרפת קראקוב, אבל בעיקר נוכח האמונה כי בעל המאה הוא בעל הדעה וזכותו להחליט אילו עובדים הוא רוצה במערכת שלו. אמנם שום ייזכר תמיד כמי שהצליח להכניס את בית"ר למועדון האקסקלוסיבי של הדאבליסטיות בכדורגל הישראלי, אבל זה לא ממש נתן לו יותר מדי קרדיט בירושלים אחרי המפולת באירופה. השומי עשה את שלו, השומי יכול ללכת.

הדברים האלה נכתבים במנותק מקצב צבירת הנקודות הדל והיכולת הלא משכנעת של בית"ר ירושלים ובהתעלם כרגע מזהות המחליף, ראובן עטר, ובאים לבחון רק מדוע החליטה בית"ר ירושלים והעומד בראשה לסלק מהדרך את שום. 

הרי ברור לכל שאם עטר יצליח לחבר שני ניצחונות, בליגה המאוד שוויונית שיש לנו השנה, שבה אף קבוצה לא מגלה יכולת יוצאת דופן או עליונות בניגוד לחמש השנים האחרונות (מכבי חיפה ובית"ר ירושלים) הוא יכול למצוא את עצמו מהר מאוד בצמרת הגבוהה וגם נאבק על האליפות. שום דבר עוד לא גמור ושום דבר עוד לא סגור. ובכל זאת, מדוע שום קיבל הודעת פיטורין? יש כאלה שסבורים שלא צריך לחפש היגיון בשיגעון, אבל אנחנו בכל זאת ננסה.

לכאורה, ההסבר מאוד פשוט והגיוני. למרות ההישג הנפלא בישראל, שום הובא לירושלים כדי להפוך אותה לקבוצה הישראלית השלישית שבמשחקיה יישמע המנון הצ'מפיונס ליג. עם התקציב שמעמיד גאידמק בירושלים ובהיעדר תחרות אמיתית, זכייה בתואר אליפות בישראל היא מאסט הכרחי. המבחן האמיתי הוא המשחקים בקיץ עוד לפני שמתחילה העונה בארץ הקודש.

ושם שום התרסק. החמישייה שספגה בית"ר בקראקוב תיכנס לספר השחור של הכדורגל הישראלי. בית"ר ביזתה את עצמה בחו"ל ועם הכסף שגאידמק השקיע (אבראו, החזרת יצחקי ועוד) בית"ר הייתה חייבת לפחות לתת פייט לפולנים. מכיוון שירושלים לא עברה אפילו את המינימום ההכרחי ועוד נראתה זוועה, ארקדי היה חייב לבצע מעשה ועשה לבושה סוף.

והכל נכון, אלא שסיפור אירופה לא נעצר במשחק נגד הפולנים ולהציג את שום כמי שכשל באירופה לא יגיד דברים לא נכונים, אבל מדובר בסופו של דבר באמת חלקית מאוד. על מנת לרענן את הזיכרון אציין כי אם ירושלים הייתה עוברת את הויסלה, הייתה ממתינה לה משוכה כמעט בלתי עבירה בדמות ברצלונה. 

הסיכוי של בית"ר להגיע השנה לליגת האלופות היה מזערי ואפילו אפסי בהתחשב בזהות היריבה (ואני ממש לא מבטל את הסיכוי להפתעה, אלא מציג פן יותר ריאלי של הדברים), כך שלמרות ההתבזות בפולין, סביר מאוד להניח שגם השנה בית"ר לא הייתה משתחלת לשלב הבתים והבעלים שלה היה צריך להמתין לשנה אחרת על מנת לסמן וי בכל מה שקשור לשלב הבתים. נכון, ירושלים אולי הייתה ממשיכה לאופ"א, אבל קשה להאמין שזה מה שהיה מרצה את הבוס.

האם זה באמת משנה באיזה שלב ירושלים הייתה נושרת מאירופה, כאשר היעד המוצהר היה הגעה לליגת האלופות ? משחק אחד, ארור ככל שיהיה, ושום שכח לאמן ?

האם שום לא היה ראוי, אחרי שהשיג הישג ששום מאמן אחר שדרך בירושלים לא השיג לפניו כולל דרור קשטן הגדול, לקצת יותר קרדיט ואורך רוח ? מה בער שם ליועצים והלוחשים על אוזנו של הבוס או מי שזה לא יהיה לשפוך רעל נגד שום ולקטוע את העבודה שלו בבית"ר ? יש בליגה שלנו הרבה מאמנים עם ניסיון מוכח ויותר מזה עם רקורד אירופאי כמו שום, שאפשר בהינף החלטה להעיף אותו כאילו מעולם לא עבד בבית וגן ?

מה הפריע להם, החיוך של שום ? הנטייה שלו לספר לפעמים אנקדוטות מהימים שלו כשחקן ? יש הרבה מאמנים שמתהדרים ברקורד של שום השחקן ? או אולי מה שהציק היא העובדה שהוא מסתכל לכדורגל בעיניים ולא לוקח אותו ברצינות תהומית שהיא מעבר לנדרש ובירושלים מחפשים מאמנים חמורי סבר שרק רושפים ומעלים גיצים כל היום ?

שמענו דיבורים על כך שחלק מהשחקנים לא אהבו אותו. אולי הדברים נכונים ואולי הם הודלפו וטופטפו כדי לעמעמם ביקורת על ההחלטה להיפרד מהמאמן, אבל גם אם הם נכונים, זה ממש לא נורא. גם האוהדים של בית"ר לא ממש אהבו את השחקנים שלהם אחרי מה שהם בישלו להם בפולין. הם גם לא ממש אהבו אותם אתמול כשהדאבליסטית שלנו חילצה תיקו ביתי מהעולה החדשה, הפועל פ"ת. מעניין מה עובר היום בראש של יצחק שום ומתי ישחרר את מה שבטח יושב לו על החזה על הימים האחרונים בהם עוד נמנה על רשימת העובדים של ארקדי.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק