f

פרשנים מתוסכלים

התגובה של כמה פרשני ספורט אחרי הניצחון של ישראל על שבדיה, מוכיחה, יש כאלה שפשוט סובלים מהצלחות, אחרת אי אפשר להסביר את התסכול הרב בכתיבה של חלק מהם ורון קופמן בראשם

יום שני 09 מרץ 2009
דורון ברגר

לפני מספר שנים כשאברהם גרנט אימן את נבחרת ישראל, העליתי סברה לפיה אם הנבחרת של אברהם גרנט תעפיל למונדיאל ושם תביס בשלב הבתים של איטליה, ארגנטינה וסין, תקרע בשמינית הגמר את צרפת, תעלה לחצי גמר בפנדלים אחרי ניצחון על קרואטיה, ולגמר יעפילו יוסי בניון וחבורתו, אחרי שינצחו שוב את ארגנטינה 0:3, גם אז, ערב הגמר, ימשיך ויטען שלמה שרף כי העובדה שישראל בגמר המונדיאל היא רק בזכות העובדה  שכל כדורגלני תבל חלשים. ופחות מזכייה באליפות העולם לא Ȼתיחשב ודאי בעיני שרף  - ככה זה עם  אינטרסנטים מתוסכלים.

הבוקר בנסיעתי ברכבת ישראל, שפשפתי את עיניי ולא האמנתי. חלק מפרשני הספורט, ובראשם רון קופמן ב"ישראל היום", פשוט מלגלגלים על ההישג של הראל לוי וחבריו. קופמן ולא רק הוא,  מכנה את המשחק של השבדים כ"פרטיה" וטוען שהעפלה של ישראל היא מזל נטו. באחד מאתרי הספורט המובילים כותב הפרשן כי הוא "לא קם עם זיקפה", מביך.

הטענה שישראל קיבלה הגרלה בהזמנה היא נכונה, חלקית,  אבל יסלחו פרשנינו,Ġהאם שבדיה לא קיבלה נבחרת בהזמנה. ומי זו בדיוק רומניה שרוסיה עברה אותה? מעצמת טניס עולמית? מיהם בדיוק תותחי העל שמיכאל יוז'ני נאלץ  להתמודד מולם בדרך לרבע הגמר?

 האמת היא בדיוק הפוכה ממה שקופמן וחבריו המתוסכלים כותבים. שבדיה קיבӜה מתנה בדמות ההגרלה הכי נוחה שהיא יכלה לחלום עליה, ויתרה מכך, ישראל הגיעה פצועה וחבולה למשחק.

למי ששכח, ישראל היא בדרך כלל ה-באנקר במשחק הזוגות, אבל פציעתו של יוני ארליך גרמה לאובדן נקודה כמעט בטוחה. נקודה שנהנות ממנה רק מספר מועט של נבחרות (ӑינהן: ארצות הברית, צרפת וישראל). יתרה מכך, ישראל הגיעה ללא נועם אוקון, אחד הטניסאים המנוסים בסבב הדייויס ושחקן שכמעט ולא הפסיד משחק דייויס בשנים האחרונות.

ללא שניים משחקניה הבולטים, הגיעה ישראל לעיר שהיא כמעט מוסלמית, בצפון אירופה, מול אߗת הנבחרות המנוסות והמצליחות בדייויס, אותה מאמן אחד משחקני העבר המובילים בעולם.  נכון, גם לשבדיה יש פצועים, אבל אלה של ישראל היו משמעותיים לא פחות.

על פי הלוגיקה של קופמן (הכל-כך קלה לחזותה מראש), גם ניצחון ביתי על רוסיה יהיה דבר שבשגרה, הרי בזוגות ברור שאנחנו צריכים לנצח וביחידים, דודי סלע צריך לפרק כל טניסאי בדרג של 30 בעולם, לבטח כזה של 50 בעולם. תירוץ גיבוי הוא העובדה שדויודנקו כנראה לא יגיע, זה בטח ישחק לטובת ישראל.

אם ננצח את רוסיה, הקהל הישӨאלי הוא קהל מכוער וצריך לפטר את יו"ר איגוד הטניס כי לא הבסנו אותם 0:5. אחרי שסלע יפרוש, הרי יטענו קופמן וחבורתו, לא יהיה כאן טניס 10 שנים לפחות, בעצם, למה לא להגזים, אולי אפילו 20.

מה לעשות שהעובדות לא כל כך מסתדרות עם הטענות. נבחרת הדייەיס של ישראל הפסידה משחק אחד בשלוש השנים האחרונות וגם הוא הוכרע רק במשחק החמישי. בנבחרת ישראל יש חבורה של ווינרים, נכון עם טניסאי אחד שמן, אבל טוב שמן אחד ברבע הגמר מאשר שמן עצבני על הנייר ברכבת ישראל.

תגובות

טלספורט בפייסבוק