לרגע היה נדמה ש...

ביום ראשון בערב כשמכבי חיפה הובילה 0:3 היו לא מעט מאוהדי מכבי תל אביב שכבר ראו שחזור של ההפסד המיתולוגי 0:5, לפני 14 שנה. גם הצהובים שהיו מעורבים באותו משחק, הרגישו שהחמישיה הייתה באוויר

יום רביעי 29 אוקטובר 2008
שלמה חסיד, אביחי קרבצ'יק

בשנת 1993/94 נאבקו מכבי ת"א ומכבי חיפה על תואר האליפות, אפשר לומר שמאותה שנה החלה למעשה היריבות הגדולה בין שני המועדונים היותר מפוארים בארץ. במחזור ה-25 של אותה עונה בלתי נשכחת, הגיעה מכבי ת"א לקריית אליעזר וחטפה חמישה שערים, שכל אחד מהם חרוט אצל כל מכביסט בראש.

 בסביבות הדקה ה-50 למשחק, שלשום (שני) בקריית אליעזר, הייתה לדולי ג'ונסון הזדמנות מצוינת לצמק את התוצאה ל-1:2 אלא שאז יצאה חיפה להתקפה מתפרצת, בה יניב קטן היטל בהגנת הצהובים ושלח לפאנטיני כדור גדול, שתורגם לשער השלישי של חיפה במשחק.

באותה שנייה החלו לטפטף בראשי האוהדים הצהובים והירוקים תחושות של "דה ז'וו" מאותו משחק מיתולוגי, אי שם בעונת 2003/4.

בעוד קריית אליעזר מתפוצץ עוד שנייה מרוב השמחה של השער השלישי, האוהדים הצהובים הסתכלו אחד על השני ופשוט לא האמינו למראה עיניהם. בשעה שהקהל הירוק לא ידע את נפשו מרוב שמחה, בראשם של רוב האוהדים הצהובים עבר התסריט המפורסם מלפני 14 שנה בה הם חטפו חמישה שערים מאלון מזרחי (צמד), ברקוביץ', עטר, גצקו וגלאם.

המגן השמאלי של מכבי תל אביב בשנת 1994 היה יעקב הילל שאומר: "אנשים שמדברים על ה-5:0 שקיבלנו ממכבי חיפה לא זוכרים כנראה שבאותו השבוע בגביע המדינה ניצחנו אותם בקריית-אליעזר. אני חושב שהקבוצה שלנו אז הייתה הרבה יותר טובה ממכבי של היום".

הרגשת ששוב יגמר 0:5?

"כן, חיפה בקלות יכלו לתת להם 0:5  כי בחיפה בפורמה טובה יותר ומשחקת בבית, ובמצב של 0:3 בקלות יכלו לתת את הרביעי ואת החמישי, כי למכבי אין הגנה"

 חלוץ העבר מאיר מליקה: "מי שמשווה בין הקבוצה של היום לקבוצה שקיבלה אז 0:5 לא מבין בכדורגל. הקבוצה של אז הייתה מצוינת, חילקה חמישיות ותבוסות לכל הליגה. אז נכון שקיבלנו גם 0:5 מחיפה, אבל זה קורה". 

מה אתה אומר על הקבוצה של היום?

"הקבוצה של היום הרבה פחות טובה ויכלה לקבל 0:5 במשחק הזה. אני חושב שמי שנמצא היום במכבי צריך לעשות חשבון נפש ובטח שלא לעשות השוואות עם קבוצות גדולות מהעבר המפואר של מכבי"

 אחד המכביסטים, שלא יכל לשכוח את אותה מפלה מאותו משחק מפורסם, כתב באחד משיריו : "חזרנו מחיפה עם הפנים בין הידיים, האויב אינו מפחיד הוא רק זקוק לרחמיים". כן היה זה מילות השיר של יובל בנאי, אותן מילים שעברו בראשי הרטוב, כאשר הקבוצה מהכרמל כבשה את השער השלישי, שיכל להוביל לאותו סרט ישן וכואב.

הקשר והכוכב הגדול של מכבי באמצע שנות התשעים, איציק זוהר, מסכם: " הבעיות במכבי רבות ובן שמעון יודע בדיוק על מה אני מדבר. ברור שכשחיפה מובילה 0:3, לעשות 0:5 זה עניין שיכול לקרות. אני חושב שכל ההשוואה עם המקרה שלנו, הוא מקרי בהחלט כי מכבי תל-אביב של ה-0:5 היתה אחת הקבוצות הטובות של מכבי בשנים האחרונות והיתה טובה מהקבוצה של היום"

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק