מה בין יענקל'ה ויעקב?

יעקב בוזגלו לקח השבוע את הקרב האין סופי מול ראשי מכבי חיפה לקרב על הגזענות. את עצמו הוא דווקא מעדיף לצייר כמסכן. מסכן עם מבחר מסכי פלמזה ונברשת יוקרה בסלון

יום חמישי 30 אוקטובר 2008
אור בס

 סיפורי הסינדרלה של פלה ומראדונה, שתי אגדות הכדורגל,שהגיעו מחוסרי כל ממשכנות העוני של ריו ובואנוס איירס, ידועים כמעט לכל אוהד כדורגל.פלה  שחום העור ,סימן עידן חדש במדינה הדרום אמריקאית, שעד אז נהגו שחקניה צאצאי העבדים שהביאו עמם הכובשים הפורטוגזיים לצבוע את פניהם באבקת אורז, כיוון שחל איסור על שחקנים שחורים לשחק בליגת הכדורגל המקומית, ומראדונה,שהפציע וזרח ככוכב שביט על המגרש על אף כינויי הגנאי שהדביקו לו אוהדי הקבוצות היריבות בשל מוצאו האינדיאני.

מאז ועד היום, חולמים נערים במדינות המתפתחות ברחבי העולם,להתגלות על ידי סקאוטים של קבוצות אירופאיות גדולות, להרוויח סכומי עתק ובכך להוציא את עצמם ואת משפחתם ממעגל העוני לעד.

יעקב בוזגלו, שחקן עבר נודע בכדורגל הישראלי ואביו של שחקן ההווה והעתיד של מכבי תל אביב ונבחרת ישראל-מאור בוזגלו, צוטט בעיתון ידיעות אחרונות כמי שהביע קורת רוח על העובדה שבעליה ומנהליה של מכבי חיפה, ובראשם איל ההון יענקל'ה שחר, הם "ויצ'ים" כהגדרתו, והם אלה אשר מנעו מבנו לשחק בשורותיה העונה. אך בוזגלו לא הסתפק בכך ואף תלה את הצלחתם העסקית והכלכלית במוצאם העדתי בלבד, ושאינם רואים בעין יפה את הצלחתם של "הבוזגלואים".

במידה והדברים אכן נאמרו, אין הם בחזקת ידיעה מרעישה.  בוזגלו רק התאים עצמו להלך הרוח שפוקד את החברה הישראלית בשנים האחרונות.מה-"כוזרים" של אבי ביטר ועד ה-"פרידמנים המתים" של עינב ויוסי בובליל/ התקשורת הישראלית עמוסה לעייפה בדמויות ממוצא מזרחי, אשר בתהליך דה לגיטימציה מובהק, הן מציגות עצמן כקורבן של אכזריותם, התנשאותם ונוקשות ליבם של האשכנזים. אנו כבני אדם, הנוטים להזדהות עם דמויות ה-"אנדר-דוג"' נוטים לקבל בחמלה והבנה את דבריהם ואת דרך הצגתם. אנו נוטים לייחס להם את העממיות המוחצנת, אותה מילה שהפכה ליקרת ערך במרוצת השנים,לעומת הסנוביזם האינטלקטואלי שמאפיין את יוצאי אירופה ומתלווה לרוב לחשבונות בנק שופעים וחווילות מטופחות בשכונות יוקרה.

גם יעקב בוזגלו שיתף לא פעם את קהל אוהדי הכדורגל בקשיו הכלכליים ,שעה שנאלץ לגדל את ילדיו ולטפח את כישוריהם על המגרש . הוא מובטל, אך להגדרתו,הוא עוסק " בליטוש יהלומים", כלומר, בקידום ילדיו.

בכלל, סיפורו נשמע דומה להפליא לזה של ריצ'רד ווילאמס ,אביהן של צמד הטניסאיות, וונוס וסרינה,שמגיל צעיר,ייעד אותן להיות שחקניות טניס מובילות בכדי שיוכלו להימנע מהמציאות קשת היום שוררת בשכונות העוני של האפרו-אמריקאים, והכל במגרשי הטניס,שמכונה גם "הספורט הלבן" ,בו נהגו להתחרות בני האריסטוקרטיה האנגלו-סכסית הלבנה.

אך בעידן הקפיטליסטי בו אנו חיים כיום, שחקני הכדורגל בישראל הם ידוענים לכל דבר.הם עשירים, יפים, מתרועעים במסיבות הנחשבות עם דוגמניות צמרות יפיפיות,נוהגים במכוניות פאר ומופיעים על גבי אוספי מדבקות ,מהם הם מרווחים תמלוגים נאים. מציאות זו עומדת בדיסוננס מוחלט עם סיפוריהם של ותיקי הכדורגלנים בישראל,דוגמת זכריה רצאבי ז"ל,חלוצה האגדי של הפועל פ"ת,שנישאר בקבוצה תמורת...מקרר "אמקור" ומניה ב-"דן" או גדול כדורגלני ישראל,מוטל'ה שפיגלר, שגדל בצריף בנתניה להורים ניצולי שואה ונהג להתאמן עם סנדלים וכדור סחבות.

מר בוזגלו היקר ,בוא לא ניתמם. בכתבה הנ"ל סופר על ביתך, השופע במסכי פלזמה ו- LCD ואף הופיע תצלום שלך בחדר האורחים המהודר, כשנברשת הבדולח יורדת מן התקרה.

אני סמוך ובטוח כי אתה אדם אשר מחובר לשורשיו, כי כך ראוי להיות, אך אנא ממך, תן לנו, האוהדים, לתת לך את הכבוד המגיע לך ולבנך ואל תתלה באמירות שאינן הולמות את מעמדך ואת הזמנים הללו.

חלומך הוגשם, גידלת ילדים לתפארת ושחקני כדורגל מוכשרים,שעוד יביאו לבית אביהם ממון וכבוד רב.למה לך להתלכלך ולהתבזות בצורה כזאת? אתה הרי אדם מוכשר ומכובד,שהצליח למרות ואף על פי הקשיים שניצבו בדרכו,אתה לא קורבן,אתה ווינר אמיתי,אז אל תנסה לגרום לנו לחשוב אחרת ולו לרגע. 

הטור הינו טור דיעה

 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק