אלישע הביא אידאולוגיה

ההפסד לנתניה לא הוציא את הירוקים מהמירוץ, אלא הוכיח בעיקר כי אלישע לוי, מאמן שהפך את מכבי חיפה לקבוצה לוחמנית, מאמינה בעצמה, אסרטיבית ועדיין מועמדת לאליפות

יום שני 10 נובמבר 2008
אייל כהן

מי שצפה בטלויזיה או נכח ביציעי קרית אליעזר, באמת זיהה שינוי מהותי במכבי חיפה. נכון, הירוקים הפסידו במשחק עונה אמיתי, שלא נראה בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות, אולם למרות זאת לבחורים בירוק יש הרבה מה להציע בעקבות השינוי בעמדת המאמן.

מרוני לוי המנוכר וחסר הרגשות, צפינו במאמן שקודם כל נותן את הבמה לשחקנים. תקראו לזה אולי צניעות, אבל מדובר באידאולוגיה של ממש, מאמן שנותן ומעניק ביטחון שמוקרן על השחקנים. במצב של 1:3  לנתניה במחצית, מה הסבירות שחיפה הייתה חוזרת בעונה שעברה? אפסי.

השינוי המנטאלי הכל כך נדרש בקבוצות כדורגל ובכלל בכל קבוצת אנשים, מדובר על לכידות קבוצתית. עדיין, אין ספק שהבנייה הסתיימה, היא עוד חיה ובועטת, אבל אלישע יודע שאם יענק'לה שחר ממרומי היציעים יעניק את הסבלנות, אז כולם יהנו מהתוצאה הסופית.

מחצית שנייה יוצאת מהכלל של מכבי חיפה, שיצעה מלוע של תותח וישבה 45 דקות על השער של נתניה, שרק במזל לא ספגה את השלישי ואז משחק העונה היה נחתם כמשחק סופר עונתי, אבל למרות זאת שבסופו של דבר הכדורגל הישראלי הרוויח ואבי לוזון פורע את השטרות.

אלישע שיתף כל כך הרבה צעירים, שבאמת יכולים השנה לפרוץ קדימה, כמו גדיר, שבאגף ימין עשה לא מעט כאב ראש לדדי בן דיין. אייל גולאסה, שאומנם נעלם לפרקים, אך עדיין העניק תמריץ איכותי בתור שחקן חופשי, כמובן שגם רפאלוב עשה את שלו ואפילו מסיללה, שעדיין בחיתוליו, הרבה לתמוך בהתקפה.

אז מהיכן שאבו השחקנים את רוח המפרשים של המחצית השנייה? אך ורק מאלישע לוי, הצניעות והאמונה שהמאמן השקט העניק לשחקניו בחדר ההלבשה, תורגמה היטב על כר הדשא. ראינו זאת בעונה שעברה עם בני סכנין, שהגיעה עד לאירופה, אפילו בהפועל כפר סבא אלישע עשה נפלאות ממועדון ממוצע, וכעת הוא בבמה הגדולה, ויש לו מה להראות.

אולי בימים הגדולים של תחילת המיליניום מכבי חיפה עוד יכלה לחזור ולנצח, אבל בקבוצה כל כך צעירה עם פוטנציאל אדיר ושינוי מבני, צריך זמן, וכמו שזה נראה לאלישע יש את כל הזמן שבעולם וההפסד לנתניה לא אומר כלום על סיום המאבק לאליפות, יש טעם של עוד, טעם של כדורגל איכותי נטול אגו, שיוביל להצלחות בהמשך העונה.

רוני לוי לא העביר באופן רשמי את כס המלכות לבא אחריו, אלישע נתקל בקבוצה כמעט מרוסקת, שאיבדה את חדוות המשחק שלה בשנתיים האחרונות עם עזיבתם של לא מעט כוכבים. אלישע ידע שהוא לוקח קבוצה פצועה, קבוצה שעברה דיי הרבה וגם נראתה שבעה והפך אותה בתוך מספר חודשים, לקבוצה לוחמנית, אסרטיבית ובעלת אחריות למעשיה, אז אל תספידו את הירוקים גם לאחר ההפסד הצורב.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק