הוא יודע מה הוא עושה

מוביל טבלת ליגת העל, לותר מתיאוס, כועס כששואלים אותו על חופשותיו בחו"ל בימים בהם מתקיימים אימוני מכבי נתניה. אנשי מקצוע ישראלים שגם שיחקו בחו"ל מתקשים להסביר. כנראה שהם שכחו איך זה עובד באמת

יום רביעי 12 נובמבר 2008
שלמה חסיד
 הרבה אנשי מקצוע בישראל הרימו גבה כשלותר מתיאוס הגיע למכבי נתניה. רבים ניבאו לו שהוא לא יחזיק מעמד הרבה זמן במשרה ושהוא בא לפה רק כדי להעביר את הזמן.

אולם בינתיים מתיאוס משתיק את כולם. הקבוצה שלו מוליכה את הטבלה ונראית טוב, אבל למרות ההצלחה, מתיאוס סופג ביקורות בעקבות הביקורים התכופים שלו בחו"ל.

לשיא הגיעו הדברים בשבוע שלפני משחק העונה מול מכבי חיפה. החל מיום ראשון שעבר ולמשך ארבעה ימים, מתיאוס שהה בגרמניה.

אנשי הכדורגל בישראל מתקשים להבין את התופעה. אלי אוחנה, ששיחק גם מחוץ לישראל בפורטוגל ובבלגיה אמר: "בהחלט אפשר להרים גבה על התופעה הזו. בא לפה מאמן מחו"ל, מדבר כל הזמן על מקצוענות ואז הוא לא מגיע לאימונים. אני לא חושב שזו מקצוענות לא להגיע לאימונים. לא נתקלתי בזה כששיחקתי באירופה ואני לא יודע איפה זה נהוג". 

ובכל זאת, הוא מצליח

"מבלי לגרוע מעצם ההישג של מתיאוס עד עכשיו, אני חושב שבהחלט זה מוכיח שהוא מאמן טוב שראוי למשרה שלו, אבל זה יכול רק להוסיף למסגרת אם הוא יהיה בכל אימון ויידע בדיוק מה המצב של השחקנים, אחרת הוא לעולם לא יוכל לדעת מה יהיה בקבוצה שלו ולא משנה מה יגידו לו".

מאמן בכיר בכדורגל הישראלי חושב אחרת: "המאמנים הישראלים מדברים כולם מתוך קנאה. כשאברם גרנט אימן בצ'לסי הוא לא הגיע לישראל פעם בשבועיים לסידורים אישיים? צ'לסי מועדון פחות מסודר מנתניה? אם הוא פעם בכמה שבועות, הוא  נעדר לכמה ימים, אז לא קרה כלום. הוא משאיר תוכנית אימונים והעוזר שלו מספיק בהחלט. הוא חזר חמישה ימים לפני המשחק בחיפה וזה בהחלט זמן להכין קבוצה למשחק". 

אוחנה שיחק בבלגיה לפני 20 שנה. אליניב ברדה משחק שם היום. ברדה טוען שאצלו גם אם המאמן ירצה להיעדר, זה למעשה דבר בלתי אפשרי. ברדה:  "אצלינו זה לא העניין של האימונים. אתה בא בבוקר והולך בערב, כל הזמן כולם נמצאים במתחם, כולם מתאמנים פעמיים ביום, אתה נתון כל הזמן להשגחה. כל הזמן כל היום, כולם במתחם". 

אז גם לך נראה מוזר שמאמן עוזב לכמה ימים? הרי זה לא יכול לקרות בבלגיה

"אני לא יודע מה קורה בנתניה, אבל אם מביאים מאמן על כמו מתיאוס אני מתאר לעצמי שהוא יודע מה הוא עושה".

מתיאוס טען בימים האחרונים שצריך להפסיק לבקר אותו בגלל הביקורים שלו בחו"ל. אולם משיחות שערכנו עם אנשי מקצוע ישראלים ששיחקו בחו"ל נדמה שהשיטה של מתיאוס די ייחודית לו. ויקי פרץ,  ששיחק בצרפת הרבה שנים אמר: "אני לא חושב שיש מקום שבו המאמן לא נמצא באימונים. אולי יש מנג'ר מקצועי שנותן למאמן להעביר את האימונים, אבל הוא צריך להיות במקום וגם מתיאום יודע את זה. אבל מתברר שזה לא מפריע לו להצליח עם נתניה לפחות בינתיים ואפשר לתת לו מחמאות על הדרך ועל המצב בה הקבוצה נמצאת". 

הוא כועס כששואלים אותו על החופשות שלו

"למרות ההצלחה אפשר לשאול למה הוא לא נמצא באימונים וזו שאלה לגיטימית"

אבי כהן התל אביבי מוסיף את חוות דעתו: "שיחקתי בליברפול ובסקוטלנד, אצלנו לא היה דבר כזה שמאמן לא מגיע לאימונים. לא יכול להגיד לך על כל מקום אבל ברור שעדיף שהמאמן יהיה בכל האימונים".

הוא טוען שזה לא מפריע לו

"אני חושב שגם מתיאוס יודע את זה שזה מפריע. לא יודע מה גרם לו לעזוב את הארץ, אבל עדיף שבאימונים הבאים הוא כן יהיה. הוא בטח לא רצה שזה יפגע בקבוצה שלו".

צילום רויטרס

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק