באתי, ראיתי, הצחקתי וברחתי

סוף דרכו של ארקדי גאידמק בבית"ר ירושלים בפתח, האוליגרך הרוסי ניסה לשנות אותנו, אבל הוא שכח קצת להביט במראה. אייל כהן מסביר את עליתו ונפילתו של האדם שניסה לשנות

יום שישי 14 נובמבר 2008
אייל כהן

זהו זה, סוף הסאגה. הכישלון של ארקדי גאידמק בבחירות לרשות עיריית ירושלים, היה בעצם הקש ששבר את גב הגמל בסופו של עניין, אבל למרות הכל, התיאור האובייקטיבי בכל הסיפור:  הנבואה שהגשימה את עצמה.

האם אנחנו עוד נתגעגע לג'וקר שפרץ בסערה ויעלם בקול ענות חלושה מסדר היום בישראל? הזמן יגיד את שלו, אבל קומדיית הטעויות של ארקדי יחרטו בזיכרון וכל אס חדש שיצוץ לו בפאתי הכדורגל הישראלי או בכלל בעולם הפוליטיקה וההון שילטון בארץ, ראוי לו לקרוא את מירב המאמרים האקדמאיים  שיצוצו בקרוב, להבנת התופעה החברתית - ארקדי גאידמק.

קשה לציין איזו טעות הייתה הכי קשה עבור ארקדי, שנפל שולל לשרי המלחמה ושרי המס שאותם הוא החליט לגייס למען מניעיו. הטעות הגדולה אולי הייתה לקשור עצמו למירב הניגודים של החברה הישראלית: ספרדים  - אשכנזים, יהודים ערבים והפינאלה עשירים עניים. כל זאת ועוד מנעו ממנו להגיע לסקטור שממנו הוא היה צריך לשאוב את הקולות למועצה, אבל בסופו של דבר כולם הפנו אליו עורף בשעת האפס.

אותי לימדו בחיים, שכסף לא קונה אהבה, כסף לא קונה חברים ובטח לא קונה אמון בין בני האדם. אז הנה, האימרה המסורתית כל כך ביססה זאת על פני השטח, שכאשר ארקדי בנה לו "צבא" של  שכירי חרב, שבזמן שהוא באמת היה צריך אותם, הם נטשו את הספינה הטובעת. לא צריך לציין שמות, הם בהחלט מופיעים בריש גלי בכל אפשרות שניתנה בפניהם תחת הברון.

עכשיו השאלה הנשאלת: כאשר הספינה טובעת, רק הקברניט טובע או כל הצוות איתו? תלוי בעצם, ארקדי יכול תחת הנסיבות למצוא עצמו בורח ונוטש את ישראל (כפי שעשה בצרפת), כאשר אימא רוסיה תשמח לקלוט אותו חזרה לשרותיה והתוצאה מכל האנדרלמוסיה, כי בית"ר ירושלים עלולה למצוא עצמה בחובות עצומים, בנטישת כל כוכביה. מה שישאר זה רק הסמל יתום מהוריו. למרות זאת, בהפועל ירושלים כדורסל, דני קליין המלומד, כבר זיהה בשנה שנתיים האחרונות, כי מארקדי לא תצא תורה, והוא המשיך בלחפש משקיעים פוטנציאלים וכעת עם עליית ברקת לשלטון, אז השקט במלחה חזר לכנו. 

ארקדי נגח בכל מישור: מדיני, חברתי, פוליטי, ספורטיבי ומה לא. לכל דבר היה לאוליגרך ביקורת. בל נשכח את העזרה (המבורכת) של ארקדי לתושבי שדרות והצפון בזמן מלחמת לבנון השנייה, שבה הוא התבטא באופן חריף על רה"מ אולמרט: "האיש הזה (אולמרט) הוא בדיחה, והוא אינו ראוי לתגובה כבן אדם. במקום להודות לי על העזרה, הוא מותח עליי ביקורת. הוא פשוט בדיחה." מהזירה הפוליטית הוא פנה לזירה החברתית ואפילו להומואים וללסביות היה לו מה להגיד, כנראה כדי לדלות עוד מירב קולות מהזרם החרדי: "ירושלים זו קודש הקודשים של המדינה, מצעד גאווה זו החלטה שגוייה".

כל ההתנהלות ההזויה, החסרת הסבר והכל כך טירונית של ארקדי, הייתה שייכת ליועציו, שהוליכו אותו שולל וניסו תחת כל הסטריאוטיפים, הסטיגמות והמחלוקות של החברה הישראלית, לבעוט. הם ניסו לעורר את השד העדתי מספר פעמים, לנסות ולפייס בין אוהדי בית"ר לסכנין, בעונה של פרננדס, לייצר תרבות שונה והאמת תרבות בגרוש. הזליגה התקשורתית, שחיבקה וינקה מהאוליגרך בסופו של דבר ירקה לו בפנים, כשהוא מובס ללא הגנה, אלא רק מפזר הבטחות ודולרים ירוקים לכל המבקש, כמו חסיד אומות העולם מזוייף.

אבל למרות הטעויות אפשר לזכור בעיקר את גאידמק כקומיקאי מהמוצלחים שהיו בארץ בשנים האחרונות, אפילו יותר טוב מביקורו הקצרצר של ג'רי סיינפלד. מההשתלחות כל שני וחמישי בהתאחדות לכדורגל, הביקורת על אבי לוזון, מופע האימים באיצטדיון טדי, כשהקבוצה קיבלה ללא קהל בקור הירושלמי העז, עם הניפנוף בדגל שהיה לשואו של אדם אחד, בל נשכח את המאבק הלא פוסק עם המדים הכחולים, משטרת ישראל והביקורים השכיחים ביחב"ל, אל זה אנחנו וודאי עוד נתגעגע.

אין ספק כי לארקדי יש לא מעט פנים, אבל בסופו של דבר התגלו פניו האמיתיות, כאדם שרצה לשנות ולנסות להוכיח לחברה הרדודה, השיטחית והצינית בישראל, כי כשבאמת רוצים לשנות, אפשר לעשות זאת בדבר פשוט: עם אמונה. וצניעות. (ע.ע אובמה), אולם הפחד הכי גדול, כי הוא בעצם הראה לנו, באופן חסר פשרות ורגישות ובשקיפות מלאה, , מי אנחנו וכמה לנו לפעמים קשה לקבל את האחר, שהוא קצת שונה.  

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק