אגדה בוסנית

וודד איביסביץ', חלוצה של מוליכת הטבלה המפתיעה של הבונדסליגה הופנהיים ומלך השערים הזמני של הליגה, עבר תחנות לא שגרתיות בדרך מהמדינה הבלקנית הקטנה לתהילה בליגה האטרקטיבית באירופה

יום חמישי 20 נובמבר 2008
אור בס

בליגה משופעת בשערים כמו הבונדסליגה, כשחלוצים אימתניים כמו מירוסלב קלוזה, רוי מקאיי,מריו גומז ואחרים מעטרים את חודן של הקבוצות הגדולות, קצת מפתיע לראות חלוץ אלמוני כמו וודד איביסביץ', עומד בראש רשימת הכובשים העונה עם 14 שערים עד כה. אך זהו אינו הדבר המפתיע היחידי בנוגע אליו.

איביסביץ' הוא חלוצה של הופנהיים, הקבוצה הקטנה שאט אט הופכת למכונת כדורגל אכזרית שמאיימת לדרוס את הבונדסליגה ולזכות באליפות ראשונה היסטורית בעונתה הראשונה בליגה, על חשבון ענקיות כמו באיירן מינכן, שאלקה, שטוטגרט,לברקוזן ו-דורטמונד.

אם זה אכן יקרה,תהיה זאת סנסציה בינלאומית שוות ערך לזכייתה המפתיעה של
קייזרסלאוטרן הקטנה באליפות בעונת 1998-1999, שלבטח תהפוך את איביסביץ' מעוד שחקן,לכוכב ששווה מיליונים.

ההתחלה: מלחמה

הרפובליקה לשעבר של יוגוסלביה הצמיחה ספורטאים ענקיים לאורך השנים. בסרביה,קרואטיה,בוסניה ומקדוניה חולים על ספורט, במיוחד על כדורסל וכדורגל.

הסכסוכים שפקדו את הבלקן לאורך השנים, לא פגעו, אלא אף העצימו את תשוקותיהן של האומות הצעירות להצלחות ספורטיביות ולכוכבי ספורט נערצים משלהם, כסמל עממי לגאווה לאומית שניעורה זה עתה מתרדמתה.
 
ברשימת השמות האינסופית של כוכבי הכדורגל שיצאו בשני העשורים האחרונים מהאזור כמו בובאן וסוקר,מיאטוביץ' ומיכאלוביץ' ובוליץ' וסאליהמידצ'יץ', לא היה כמעט ספק ששחקן כמו איביסביץ' לא יהווה בה שם בולט.

איביסביץ' בן ה-24 נולד בולסניצ'ה, עיירה קטנה במזרח בוסניה-הרצגובינה, שאז עוד שכנה בתחומיה של יוגוסלביה ההיסטורית,כעשור טרם מלחמת האזרחים שקרעה אותה לגזרים והותירה את הבלקן ואת עמי האיזור פצועים אנושות.

בניגוד לסיפורים רבים על שחקנים יוגוסלביים לשעבר שנסו מאימת המלחמה ומרצח העם השיטתי שביצעו הסרבים בבוסנים, בני משפחת איביסביץ' לא הפכו לפליטים אלא נותרו לחיות במדינה הקטנה וחזו בתקומתה בשנת 1992 ולמעשה, נותרו  בבוסניה עד שנת 2000. וודד, אז שחקן כדורגל מוכשר בראשית דרכו, קיבל הצעה לחתום במחלקת הנוער של קבוצת הפאר השוויצרית פ.צ באזל והוריו, מירסאדה וסבן, הצטרפו אליו.

וודד סומן בבאזל כפוטנציאל של מחלקת הנוער.נתוניו הפיזיים המרשימים (1.89מ'), בצירוף כישוריו הטכניים, גרמו למאמניו לראות בו כחלוץ מטרה קלאסי, שעשוי עד מהרה לעלות לקבוצה הבוגרת ולסייע לה.

אך וודד ומשפחתו לא השתלבו בשוויץ ועד מהרה, לאחר 10 חודשים בלבד, עברו לארה"ב והשתקעו בסנט לואיס, העיר בה נפגשים נהרות המיזורי והמיסיסיפי. כאן התרחש המפנה בחייו של וודד הצעיר.דווקא בעיר כמו סיינט לואיס, בה הבייסבול והפוטבול שולטים ודווקא במדינה כמו ארה"ב, בה כדורגל נתפס כמשחק של מהגרים או נשים,דווקא שם החל וודד לפרוח.

החלום האמריקני

הוא החל ללמוד ולשחק בתיכון על שם נשיא ארה"ב המיתולוגי "רוזוולט", ומיד הפך לכוכב של נבחרת הכדורגל של ביה"ס. בואו של וודד לתיכון הביא לתוצאות מרחיקות לכת מבחינתה של נבחרת ביה"ס, כשוודד מככב ומוביל את חבריו לזכיות בטורנירים אזוריים שונים מול נבחרות בית ספריות חזקות. הישגים אלה הובילו את המגזין Soccer America  לבחור בו כאחד מ-25 השחקים המובילים בגילו במדינה.

ב-2002, עוד בשנת לימודיו האחרונה בתיכון, איביסביץ' כבר "נחטף" על-ידי המכללה המקומית של סיינט לואיס, שנחשבה למעצמת כדורגל בליגת המכללות. כשם שעשה בעונתו הראשונה בתיכון, גם במכללה, הפך איביסביץ' עד מהרה לכוכב הקבוצה, כשהוא מבקיע 18 שערים ב-22 משחקים ומוביל את ה-"ביליקנס" לשלבים המתקדמים של טורניר המכללות הארצי, ה-NCAA. עונת הפתיחה החלומית הזאת, זיכתה את איביסביץ' בתואר "שחקן השנה" במכללות.

ההצלחה הגדולה לה זכה איביסביץ' הצעיר, לא נעלמה מעיניו של מאמן הנבחרת הצעירה של בוסניה, שזימן אותו לראשונה ב-2004,לייצג את מולדתו.

למזלו,באחד מאימוני הנבחרת, צפה מאמנה דאז של פריז סן ז'רמן, הבוסני ואהיד חלילהודזיץ', שזיהה בו את הפוטניאל העצום ומיהר להחתימו על חוזה לעונה אחת.

הייתה זו הגשמת חלום עבור איביסביץ', שהצליח להגיע לקבוצת צמרת בליגה אירופית בכירה, אך לאחר שזכה לדקות משחק מועטות, החליטו הפריזאים להשאיל אותו לדיז'ון מהליגה השנייה, על מנת שיצבור ניסיון ויתפתח.

בעונתו היחידה בדיז'ון הוא שיחק ב-33 משחקים וכבש 10 שערים, עד שבעונת 2006-2007, הוא חתם על חוזה לשלוש שנים בקבוצת הבונדסליגה הקטנה, אלמיניה אאכן.

אאכן נאבקה כנגד הירידה ואיביסביץ' תרם למאבק זה שישה שערים ב-24 הופעות, אך לא הצליח להושיע אותה ואאכן, כצפוי, ירדה בבושת פנים לליגה השנייה לאחר עונה אחת בליגה הבכירה. למרות העונה המאכזבת, הוא חתם בהופנהיים מהליגה השנייה, צעד ששינה את חייו.

עיירה קטנה, קבוצה גדולה

הופנהיים הקטנה, המייצגת עיירה בשם סישנהיים בת 3,300 תושבים בדרום-מערב גרמניה, הפכה להפתעת העונה בליגה השנייה של עונת 2007-2008.

לאחר שנקנתה על ידי מיליונר ההיי טק המקומי ואוהד הקבוצה, דיטמר הופ,בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת, עברה הופנהיים שדרוג משמעותי.תוך שמונה שנים היא הפכה מקבוצה חובבנית ששיחקה בליגה החמישית לקבוצה מקצוענית ושאפתנית בליגה השנייה.

הופ החל להשקיע סכומי עתק בקבוצה והחתים מאמן מנוסה בדמות ראלף ראנגניק.הופ ראה בחזונו את הופנהיים כקבוצת בונדסליגה לגיטימית, שתשחק כדורגל התקפי ויפה לעין, עם חיבור לקהילה הקטנה ממנה היא באה. בהתאם לחזון זה, נבנה איצטדיון חדש לקבוצה והובאו שחקנים רבים, חלקם ותיקים בעלי ניסיון בבונדסליגה וחלקם צעירים מוכשרים אך אלמוניים, החתמתו של איביסביץ' הייתה מהלך שתאם למגמה זו.

איביסביץ' הבקיע 19 שערים ב-43 משחקים בעונת 2007-2008, והופנהיים עשתה את הבלתי ייאמן והעפילה לראשונה בתולדותיה לליגה הבכירה, כשהיא מסיימת כסגנית למינשנגלדבאך.

הבליץ הכחול

כבר במשחקה הראשון של הופנהיים בבונדסליגה העונה, הצהיר איביסביץ' על כוונותיו כשהוא כובש צמד בניצחון 0-3 על קוטבוס. מאז הוא לא מפסיק לכבוש והופנהיים כמעט ולא מפסיקה לנצח.

הכדורגל שהופנהיים משחקת נחשבת להתקפי במיוחד.סגנון המשחק של ראנגניק כבר הוגדר על ידי מגזין הכדורגל הנודע KICKER כ-"התקפי ופראי".בפורומים העוסקים בכדורגל גרמני, מתוארת הופנהיים כ-"קבוצה שמשחקת עם עשרה חלוצים".

כמות ההבקעות כמו גם הבישולים שכבר צבר העונה (שישה בישולים - מקום שני בטבלת הבישולים), מעידים על תפקודו של איביסביץ' במגרש כחלוץ מטרה קלאסי. מבנה גופו הגבוה והחסון, מאפשרים לו לשחק עם הגב לשער, לשמור על הכדור ולספק מסירות לחבריו להתקפה שהצטרפו מאחור.

משחק הראש המשובח שלו, הטכניקה והמהירות, הסיבוב והסיומת האדירה, הופכים אותו לאימת ההגנות בבונדסליגה.שיתוף הפעולה המצוין שלו עם חבריו להתקפה, דמבה בה הסנגלי המהיר וצ'ינדו אוגבוקה הניגרי הלהטוטן, הניב כבר 34 שערים העונה, יותר מכל קבוצה אחרת בליגה.

וודד,ילד שלי מוצלח

הצלחתו המטאורית של איביסביץ', הפכה את שמו לשגור בכל פה בבוסניה. בפורומים של אוהדי כדורגל בוסניים, מתנהלים דיונים רבים, על השחקן הצעיר שעד לפני שנה עוד נחשב לאלמוני יחסית בארץ מולדתו.

בנבחרת שמרבית שחקניה משחקים מחוץ למדינה ומתגאה במספר כוכבים מועט כמו זבזדן מיסימוביץ' מוולפסבורג, הפך איביסביץ' לכוכב ענק למרות  שהספיק לכבוש רק שער אחד בעשר הופעות.

בכלל נראה כאילו האופטימיות סביב הנבחרת הבוסנית חוגגת ואוהדיה טיפחו ציפיות מעט מוגזמות באשר ליכולתה להעפיל לגביע העולם הקרוב.אבל כל זה לא משנה להם ממש.

השמועות על מעברו של איביסביץ' לקבוצות פאר כמו מנצ'סטר יונייטד תמורת 8 מיליון יורו ואף יותר, כבר פשטו ברחבי אירופה. אולי השמועות נכונות ואולי לא, אולי זה איביסביץ' בעצמו, שטוען כי הוא מכור לאינטרנט ולצ'אטים, שמנסה להעלות את ערכו בשוק הכדורגל.

בכל מקרה, נראה כי  לא מדובר רק בספורטאי מוכשר, אלא גם בבחור רציני ואינטליגנטי, שנמצא במערכת יחסים רצינית כבר זמן רב (בחורה בשם זרינה מסרייבו), ויודע לדבר בוסנית, אנגלית, צרפתית וגרמנית בצורה רהוטה ושוטפת.

אולם השאלה המתבקשת שעולה היא: האם מדובר בדבר הגדול הבא בכדורגל העולמי?
על כך, רק הזמן יעיד, הזמן, ומספר השערים שאיביסביץ' יכבוש בדרך לאליפות של הופנהיים. בדרך לכיבוש עולם הכדורגל.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק