איפה אפי?

ממאמן בעל שליטה, בירנבוים הפך במכבי תל אביב למאמן נשלט. למרות המצב העגום, אייל כהן בטוח כי האופטימיות והאסרטיביות של השועל הותיק, תעמוד לצידו גם ברגעים הקשים

יום שישי 21 נובמבר 2008
אייל כהן

 קשה להסביר זאת במילים, זה יותר בהרגשה הפנימית. מהצד זה נראה כאילו אפי בירנבוים התחפש, אפי בירנבוים הפך לאדם שהוא פשוט לא אפי בירנבוים.

למה אני מתכוון? מי שמכיר את אפי, ועוקב אחריו במרבית השנים, יודע כי אפי הוא אדם שלא עושה חשבון לאיש, אדם סנטימנטלי בעל טמפרמנט קצר. אך הנה, כאשר אתה מגיע לטופ, אתה מרגיש שכאן בוחנים אותך, שכאן אתה בעצם שקוף.

לאורך כל השנים אפי בירנבוים ניסה לקטוף את התואר ממכבי תל אביב, כל כך הרבה אנרגיות
הושקעו במהלך שנותיו כמאמן, כדי בעצם להפיל את המלוכה והשליטה האבסלוטית של השליטים מיד אליהו.

אפי עבר שלל קבוצות ישראליות, טיפח שחקנים משכמם ומעלה וידע תמיד להיות בשליטה. הדגש הוא על השליטה, כאן ביד אליהו, אפי פשוט מנוטרל, כאן הוא בעצם מריונטה, הוא נטע זר, הוא לא אחד ממכבי.

אפי היה אנטי מכבי, היה אנטי ממסדי וכמובן זוכרים לו בעיקר את פרשת "שתיקת הכבשים" המפורסמת, שבו הוא היחיד שהעז בצורה ריאקציונית לצאת נגד הדומיננטיות השלטת. האם זה עזר? זה בהחלט פתח אפשרות כזו, כפי שראינו בהפועל חולון בעונה שעברה.

בל נשכח גם את פיני גרשון, שדיי דומה לדרך שאפי הגיע למכבי. גרשון, שהיה במכבי ראשון לציון בזמנו, הייתה לו תקופה שהוא רצה לבנות קבוצה חדשה, שהמטרה שלה התמודדות מול מכבי תל אביב, אבל המשפט הקדום "אם אתה לא יכול לנצח אותם, תצטרף אליהם", שירת את גרשון, שכזכור הפך את מכבי תל אביב ללוס אנג'לס לייקרס של אירופה בתחילת המילניום.

ממאמן פורח ואופטימי, אפי נראה אמש במלחה מנוכר ומיוסר. שמחת החיים נעלמה בין רגע, אולם כאשר יש לך אשת חיל כמו דבורה, אז לבטח אפי יחזור לעצמו, השאלה האם לפדרמן ושות' יש את הסבלנות לכך? בספק רב. כפי שראינו בעונה שעברה, עודד קטש החסר ניסיון, הגיע למכבי בקול תרועה ונשר דיי מהר, עבור צביקה שרף המלוטש והבקי.

אבל למרות כל זה, אפי הוא אדם כריזמטי, פרפקציוניסט, שיודע גם להודות בטעויות. בירנבוים הפך להיות אדם רוחני בשנים האחרונות עם התקרבותו ליהדות ולמידת מידות מסוימות ובעיקר דרך הצניעות. אפי אוהב אתגרים והוא לא מפחד מהם, אולי בסופו של דבר ההנהלה תתקפל לנוכח הלחץ התקשורתי, אבל תאמינו שאפי לא ייתן להם בכזו קלות להפרד ממנו, לשועל הותיק יש עוד מה להוכיח, הוא נמצא בטופ והוא לא יוותר על כס המלכות במהירות שכזו.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק