גם היריבים מקווים לטוב

חוסר הוודאות בבית"ר ירושלים מטריד לא רק את ראשי הקבוצה, אלא גם את היריבים המושבעים של ארקדי גאידמק. נציגי הקבוצות הגדולות ואפילו אחד ממפוטרי הקבוצה, מקווים לנס

יום ראשון 19 אפריל 2009
שלמה חסיד

מה יקרה בקיץ הקרוב עם בית"ר ירושלים? זו השאלה ששואלים את עצמם לא רק אנשי בית"ר, אלא כל אנשי הכדורגל בארץ. הקבוצה ששלטה ביד רמה בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות נמצאת בדרך הבטוחה להתרסקות פיננסית וקיומית, כשרק נס אמיתי יציל את המועדון המפואר מציפורניו המחודדות של מלאך המוות. רגע לפני שהגוויה מתכסה בתכריכים, שאלנו מספר מביני עניין בתחום - איך אפשר להציל את הקבוצה?

אביב בושינסקי, יו"ר מכבי ת"א, היה מאילו שקישרו בעונה שעברה בין אלכס שניידר למכבי תל אביב. בושינסקי טוען ש"קשה לי לדמיין מצב שבו בית"ר נמחקת. שני דברים יצילו אותה גם הפעם, וזו העובדה שבשביל יהודי בחו"ל לשלוט בקבוצה שהפכה למותג, כשהשם ירושלים מתנוסס עליה, זה משהו שאין לזלזל בו. חוץ מזה לבית"ר יש קהל גדול, שבטח קורץ לכל איש עסקים. לדעתי גם עכשיו בית"ר היא הקבוצה הטובה בליגה, גם כשהיא קצת רחוקה מהמאבק על האליפות, ויהיה חבל מאוד אם היא לא תצליח לצאת מהמצב הזה".

אחת המרוויחות הגדולות שעשויות להיות מפירוקה של בית"ר היא מכבי חיפה שצפויה לחזור ולשפוט כלכלית בכדורגל הישראלי.  יעקב שחר, נשיא מכבי חיפה, ביקש שלא תהתייחס לנושא: "הבעיות של בית"ר לא מענߙינות אותי. אני מתעסק רק במכבי חיפה, ולא עונה על מצבים היפותטים כמו אם בית"ר תמצא קונה או לא".

מנכ"ל חיפה, איתמר צ'יזיק, עמד בשנים האחרונות מהצד וראה איך גאידמק מפזר כספים. צ'יזיק פחות אופטימי מבושינסקי: "צריך לۧוות שראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שהוא איש עסקים מצליח ונרתם למען הקבוצה, יצליח למצוא פיתרון. המצב קשה אבל לא אבוד. אם בית"ר לא תעמוד על רגליה זה יהיה נזק גדול לכל הכדורגל. גם ככה מצב הענף איננו מזהיר, האוהדים לא באים, והרייטינג של השידורים לא גבוה. בӜי בית"ר, עם כל האוהדים שלה, הצבע, המסורת וכו' זה מצב בלתי אפשרי. לא נראה לי שאפשר למחוק מותג כזה ביום אחד ואני מאחל לבית"ר עוד הרבה שנים בצמרת הכדורגל שלנו".

אחת הטענות הקשות בהתנהלותו של גאידמק היה הבזבוז המשווע במינויים לא נכונים, מינויים שהביאו גם לפיטורים שעוררו תמיהה. אחד ששילם בתפקידו הוא שמוליק לוי, בעבר קפטן ואיש השיווק של בית"ר. לוי יודע ש"מצב הקבוצה נראה אבוד̮ כלום לא יעזור, הם הולכים למפרק, מצב שייצור מינוס תשע נקודות בתחילת העונה בגלל התקנון. אחרי חצי שנה בפירוק, כשיגיעו להסדר עם כל הנושים, אפשר יהיה למכור את הקבוצה במחיר ריאלי ואז אני מתאר לעצמי שיהיה אפשר למצוא קונה, ולאט לאט המועדון יחזור למעמדו".&nbųp;

כיצד יגיבו האוהדים?
"אוהדי בית"ר מבינים כבר שמה שהיה לא יחזור, וגם השחקנים כבר הבינו שתם עידן הכסף הגדול. ניחוש שלי? בית"ר תמשיך לחיות, ולהיות קבוצה גדולה, אבל ייקח לה זמן להתאושש".

ואולי ےאידמק יפתיע וישקיע. יוסי מלמן, עיתונאי בהארץ, שמכיר את שוק האוליגרכים סבור שלא. מלמן: "המצב נראה די אבוד. אני מעיף מבט חטוף לטבלת הפורבס שמדרגת את העשירים, ואני לא רואה מי שקופץ לתוך ההרפתקה הזו. כל מי שקנה את בית"ר בעבר, כמו גד זאבי או גאידמק, שעשה זאת מתוך אינטרס. אלא שעכשיו יש משבר עולמי גלובלי, כולם מצמצמים השקעות ואני לא רואה מי מוכן להפסיד כסף על כדורגל".    

תגובות

טלספורט בפייסבוק