גם לנו אלוף

הכירו את ז'אק לוי, מתאגרף ישראלי שהחל ככדורגלן, ומתעמל. לוי הפך לגיבורה של ת"א וגם שימש כשופט אגרוף ופיזיותראפיסט. ז'אק כבר חצה מזמן את שנת ה-90 לחייו ועדיין נשמע ונראה צעיר

שבת 30 דצמבר 2006
אשר גולדברג

אחרי שעסקנו לא מעט במיקי עטיה, אושרי לוי ויחיאל צגאי, כדאי גם לדעת שפעם היו כאן כמה ספורטאים למופת (והלוואי שהתברר שהשלושה שהזכרנו הם העילוי בספורטאי ישראל). פעם אפילו היה לנו מתאגרף יהודי ברמה עולמית.

ז'אק לוי עלה עם משפחתו מבולגריה והצטרף למכבי ת"א בשנות ה-20 של המאה הקודמת, בתחילה ככדורגלן, מתעמל ובהמשך, באמצע שנות ה-30, כמתאגרף. לוי כבר חצה מזמן את שנת ה-90 לחייו ונראה ונשמע כנער צעיר.

פגשנו השבוע את מי שבשנות ה-30 וה-40 של מאה הקודמת עשה חייל. אז התקיימו בארץ ישראל מאות קרבות אגרוף שמשכו אלפי צופים - יהודים, ערבים ואנגלים ולא במסגרת משחק השלום.

לוי היה גיבורה של ת"א וארץ ישראל. הוא היכה עשרות מתאגרפים בריטים שהגיעו להתמודד מולו ממצרים, לבנון ועירק. ז'אק כונה ע"י הבריטים "מיסטר נוק אאוט". הוא זכה לתארים רבים כמו: אלוף המזרח הקרוב, אלוף ארץ ישראל, מחזיק כוכב האימפריה, אלוף הצבא הבריטי.

לשיא מרגש היה שותף לוי ב-1936 במסע מכבי ת"א לארה"ב. לוי נפגש עם ג'ק דמפסי, אלוף העולם בשנים 1919-1926, מי שנחשב לאחד מגדולי המתאגרפים בכל הזמנים והפך לידידו.

כאשר פרצה מלמת העולם השנייה, התגייס ז'אק לוי לבריגאדה היהודית ונלחם עם בנות הברית נגד הגרמנים באיטליה. הוא זכה באותות הצטיינות של האימפריה הבריטית, כשבין השאר מילא איצטדיונים בעשרות אלפי חיילי בנות הברית שבאו לצפות בו מתאגרף ומנצח אלופים מפורסמים בעיקר אמריקאים, אנגלים וצרפתים.

בשנות ה-50 לוי הפך לשופט איגרוף בינלאומי שניהל קרבות רבים בארץ וברחבי אירופה. בנוסף, לוי שימש כפיזיותרפיסט של נבחרת ישראל ב-1956 במסע לרוסיה והוא נזכר ש"פעם קראו לזה מעסה. אני עוד זוכר את שייע גלזר בתור ילד"..

לוי מסכם ש"הייתי חייל בבריגאדה היהודית. הייתי מול מתחרה מול 10,000 איש. ניצחתי את אלוף טקסס. על פי האהדה יכולנו לראות מי יהודי ומי לא. היום זה לא מה שהיה. היום זה הכסף. אז לא היה מצב שאדם עובר ככה מהפועל למכבי. איש לא היה מעז לעשות את זה".

לצפייה בראיון עם לוי לחצו PLAY מתחת לתמונה
צילום ועריכה: רוני דלמאי

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק