קללת אליעזר

שבוע חלומי הסתיים לאוהדי הפועל ת"א: הצהובים מקבלים בראש בכל הזדמנות. בדיוק כשהאדומים של גוטמן מתחילים לצבור ביטחון, היעד הבא שלהם: "קללת אליעזר"

יום שני 01 דצמבר 2008
ליאור מיוחס

האוהדים האדומים של ת"א קיבלו שבוע חלומי: זה התחיל עם הדאנקים על הראש של הצהובים במלחה, לאחר מכן, מכבי, עם נמני על הקווים, חזרה הביתה בבושת פנים אחרי עוד דרבי אדום, זה המשיך עם כיבוי האורות על פסטיבל  "פיני (נולדתי במכבי) חזר", בהפסד הביתי לסגל החסר של מלאגה. בשבת, שלישיה קלילה מול הכח ובנוסף, שלישיה תוך 35 דקות לרשת מכבי בעוד הפסד משפיל... הרי לכם שבוע אדום ומושלם.
 
הפועל ת"א עברה בהצלחה את בחינת המגן שלה וכעת עומדת החבורה של אלי גוטמן בפני בחינת הבגרות - ניצחון ביום שני הבא, מול חיפה בקרית אליעזר.

אז נכון, הליגה עוד ארוכה, אבל יכולת של קבוצה, כלשהי, נבנית מביטחון, שנבנה ממומנטום, והאדומים נמצאים היום במומנטום שחייב להניב עוד 3 נקודות במגרש חוץ מול יריבה מהצמרת. בד"כ זה יהיה בשביל להגדיל את הפער בצמרת ולברוח מהיריבות, הפעם, נוכח איבוד הנקודות מול קבוצות נחותות לכאורה, הניצחון יבסס את מעמדה של הקבוצה, יגדיל את הפער מקבוצות מרכז הטבלה, יגדיל את כושר ההרתעה ויחזק את הביטחון העצמי של השחקנים כקבוצה.

היום שאחרי
 
בכדי להבין את משמעות המשחק ותוצאתו להפועל ת"א, הכי פשוט יהיה ליצור תסריט ליום שאחרי ניצחון אדום בקרית-אליעזר: לאלה זומן לנבחרת, גוטמן חתם לעוד עונה, יבואה מלך השערים, טביב הופך את הבלטות ומחתים את טועמה ובלילי, הפועל מציעה למכירה מיני-מיני מנוי שנחטף בכמויות (לשם שינוי).

לגבי תסריט אחר, קצת יותר ריאלי, ניצחון של אלישע וחבורתו, כל ההגיגים המתוארים מעלה פשוט לא יתרחשו (לאלה לא יזומן, גוטמן לא יחתום, יבואה לא יהיה מלך שערים, טביב לא ירים בלטה, בלילי יתאסלם, טועמה יחתום במכבי פ"ת, שוב לא יקנו מיני מנויים), וחיפה תמשיך לצבור עוד ביטחון ותמשיך להגדיל את כושר ההרתעה שלה בדרך לאליפות ירוקה אחרי שנתיים אנמיות.

ההחלטות של גוטמן
 
גוטמן, שכבר ראה איך העונה הולכת לאיבוד ואיתה גם סיום הרומן שלו עם האדומים, היה חייב להפיק זעזוע בקבוצה בעקבות יכולת רעה במיוחד מול מכבי פ"ת ובעיקר מול סכנין. אחרי שצעק, יבב והזדעזע, ניצל המאמן את הקלף האחרון ולקח הימורים, אמנם חלקם הותנעו עקב אילוצים, אך הימור זה הימור. גוטמן החזיר להרכב את וואליד באדיר, אחרי שהאחרון כבר סידר לעצמו כרית ושמיכה בקצה הספסל האדום. למרבה הפלא, באדיר פשוט משחק טוב, כמעט ולא טועה, להבדיל מפתיחת העונה ובעיקר משרה אווירה של ביטחון על שחקני ההגנה והקישור, לפחות לבינתיים.
 
גוטמן הוריד לספסל את שי אבוטבול שהקשר היחידי בינו לבין הקישור האחורי היה הקרחת. אבוטבול היה חלש בצורה עקבית ורק אחרי מספר משחקים בהם שותף רק כמחליף, נראה שהקשר חוזר לעצמו (או מגדיר את עצמו), ומציג יכולת טובה וביטחון, כובש וגם מבשל.
 
בוולפסון גם גילו לאחרונה עמדה חדשה על המגרש, עמדה ממנה אפשר לתקוף, לחתוך למרכז ולתת ספרינט על הקו – עמדת המגן הימני. אז נכון, עמרי קנדה, דני בונדר ועוד צעירים טובים ומבטיחים כבר עשו את התפקיד בצורה לא רעה, אבל היום יושב על המשבצת דגלאס דה-סילבה. ההברקה של גוטמן, אחרי שתיפקד את דה-סילבה כבלם וכקשר אחורי פשוט מושלמת.  כמגן, המהירות של הברזילאי יחד עם לקיחת יוזמה ודיוק במסירות והנה הדני אלבס של אלי גוטמן.

השינויים האחרונים של גוטמן בקבוצה, הופכים את האדומים לקבוצה שמאוד קשה לכבוש מולה, אבל מה זו הגנה בלי התקפה? סמואל יבואה שומע את חיכוח הידיים של טביב בכל פעם שהוא כובש. החלוץ הגנאי נמצא בכל מקום על המגרש, חוטף, מחלץ, מגביה, נוגח ובועט... ובדרך כלל גם כובש.

הקללה

 שתי נקודות מפתח לניצחון סנסציוני של אדום על ירוק בקרית אליעזר:
 
אין לאדומים שום סיכוי לנצח אם יבוצע שינוי יזום בהרכב. בדרבי ומול הכח רמת גן, פתח גוטמן עם אותו ההרכב, לא ספג וכבש 5 פעמים. קנדה וטלקיסקי (שנותן בממוצע רק 20 דקות טובות, ולכן צריך לתת לו לשחק רק 20 דקות), כרגע יכולים להיות אפקטיבים מאוד מהספסל.
 
נקודה שנייה היא לחץ בחלק הקדמי ושיבוש משחק הקישור האחורי של חיפה שכבר הפסידה בביתה לקבוצה הגנתית ולוחצת. לאלה, מהיר, בעל כושר טוב והרבה מוטיבציה (להבדיל מטלקיסקי), יאפשר לחץ בחלק הקדמי על המגינים והבלמים של חיפה שמרבים לצאת קדימה ולהתחיל התקפות. הפועל חייבת ללחוץ מן הפתיחה בלי להפסיק גם אם תעלה ליתרון, שלא כמו מול הכח, כשבמצב של 2-0, הפועל הורידה הילוך ולא הייתה רחוק מלספוג שער שהיה מכניס הרבה לחץ.

"קללת אליעזר", כך מכונה אצטדיונה של מכבי חיפה בפי אוהדי הפועל ת"א ולא לחינם. מגרשם הביתי של הירוקים טומן בחובו סטטיסטיקה לא שגרתיות בכל הקשור ליריבות בין שתי הקבוצות: מאז 1995, מתוך 19 טיולים של התל-אביבים לכרמל, רק פעמיים חזרו האדומים עם 3 נקודות.
 
אלי גוטמן צריך לקחת בחשבון שמאז 1995, ב-37 מפגשים בין מכבי חיפה להפועל ת"א, הוכרעה ההתמודדות בניצחון קבוצת החוץ רק 7 פעמים.

הפועל ת"א ניצחה לראשונה זה 9 שנים באוקטובר 2006, 1-0 משער של וואליד באדיר, מאז ניצחה חיפה את כל 3 המפגשים 2-0, 4-0 ו-3-2. בלומפילד אירח את שני המפגשים האחרונים בין הקבוצות, משחקים שהסתיימו בלא הכרעה (0-0, 1-1).
 
עם המטען הסטטיסטי ועם זיכרונות הקילומטרים הארוכים של חזרה הביתה בלי נקודות, תצא הפועל ת"א לחיפה בידיעה שהדרך למעלה עוברת בקרית אליעזר ובלי 3 נקודות, קשה להאמין, ולו רק מוראלית, שהאדומים מסוגלים להפתיע ולקחת השנה את כל הקופה.
 

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק