חזרה לימי ימקא

ספינת הדגל של בית"ר, האחת ששרדה את החיבור לזאב ז'בוטינסקי ויוסף טרומפלדור, שוקעת. אימפריית ארקדי גאידמק נהרסת, ומחורבותיה תקום בית"ר י-ם חדשה, נוסח זו של ימק"א

יום שלישי 02 דצמבר 2008
אשר גולדברג
 השנתיים האחרונות, ימי האליפויות של בית"ר ירושלים, העלו לגג עולם הכדורגל הישראלי את המועדון הירושלמי. המועדון ששמו מתחבר אל יודפת, מצדה וביתר. 

חוסנו של ארקדי גאידמק, נראה היה כאיתן ובלתי שביר. צילו של האוליגרך, כיסה את קומתם הזקופה של יעקב שחר, סמי סגול ולוני הרציקוביץ'.

אבל אימפריות שמנוהלות ביהירות ובהתנשאות, אימפריות המבוססות על שכירי חרב וכסף ממקור הזוי ולא נודע, סופן שישמידו ויחריבו את עצמן ויבלעו לתוכן את הגולם שיצרו.

לא ברור מדוע החליט ארקדי גאידמק (האזרח הפרטי) לעלות לירושלים ביום כל כך קר. מדוע נראה כל כך עצוב ונפחד במרומי היציע, מופשט ומנוכר מעדת הטפילים והיועצים שליוו ומצצו את לשדו בלי רחמים. גאידמק יכול לצעוק, להאשים ולחפש מילים יצירתיות בעברית, ל- "פאצ'ימוי גרשון" המפורסם.

ממלכת בית"ר ירושלים נקרעת מגאידמק חלקים חלקים. הקבוצה הבית"רית הכמעט אחרונה, ששמם של זאב ז'בוטינסקי ויוסף טרומפלדור, מלכד סביבה המונים, מתקצרת ומתגמדת.

השמות הגדולים, נסיכי השלטון ומנהיגי העם (אולמרט, מרידור, נתניהו, ריבלין וכו') , מדירים עצמם ממשחקי הקבוצה ומחיבור אליה.

בעבר הייתה בית"ר ירושלים, האחות הקטנה של בית"ר ת"א. השם בית"ר היה מעוז בכל עיר ואם בישראל. קבוצות כמו בית"ר נתניה, בית"ר רמלה, בית"ר ב"ש , בית"ר ק"ש וכו', היו הגאווה של מפלגת "חירות" והצד הימני של המפה הפוליטית הישראלית.

אבל התקווה של גאידמק נופצה ורוסקה. המשחק בטדי והתיקו המאופס נגד בני סכנין, הפכו למשחק בו האימפריה מפרקת עצמה, לפיסות פיסות. בדיוק כמו ברית המועצות ויוגוסלביה.

בשבועות הבאים ועד סיום העונה, יעלמו מתוך הקבוצה, מרבית שחקניה. אלו שההמונים הלכו אחריהם. העידן החדש יחזיר את בית"ר ירושלים להיות הקבוצה והנערצת של מגרש ימק"א והמגדל שלו.

בית"ר ירושלים תהפוך לקבוצה ירושלמית אהודה ומוכרת בעיר הקדושה, ולא עוד ליגיון זרים, שבועטים בכדור בגלל בצע כסף. האוהדים הירושלמים אינם זקוקים לתגבורות מפ"ת, נתניה, חדרה ושאר ערי ישראל.

בית"ר ירושלים של אבירם ברוכיאן, עמית בן שושן, חן עזריאל, אוריאל הרוש, שמואל קוזוקין ותוצר מקומי אחר. בית"ר אינה זקוקה לגיבורי התהילה נוסח תמוז, גרשון, יצחקי, בואטנג, זנדברג וכו'.

אולי עדיף שגיבורי תרבות ירושלמיים כמו דני נוימן, אורי מלמיליאן ואלי אוחנה יצמחו בתוך המועדון, ולא , נחזה ברכבי השחקנים של בית"ר ירושלים עוזבים בדהירה מטורפת את טדי לכיוון מרכז הארץ, אחרי שמשחק בטדי מסתיים.

כמו כן, האמירה שרובם המכריע של הצופים בטדי, באה מחוץ לירושלים, בהחלט מקוממת. קשה לראות אוהדים של ליברפול, ברצלונה, ריאל מדריד, מנצ'סטר יונייטד ושאר המועדונים הגדולים, שבסיסם אינו בתוך העיר שאת שמה הם נושאים.

נ.ב- איזה כיף לקרוא את אמירותו של עוזב הפועל ת"א, שחר בן עמי, שהודיע בשמחה כי אחרי שסיים את דרכו עם ה-"אדומים", הוא ומוני הראל ישארו ידידים.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק