מבחן (אבא של) בוזגלו

צריך לראות איך מאור בוזגלו מגביה קרנות כדי להבין עד כמה הוא בבעיה. מה שבטוח הוא שהפטפוטים של אבא יעקב לא יעזרו לו. שלומי לויה פסימי לגבי העתיד של הכישרון

יום שלישי 02 דצמבר 2008
שלומי לויה

 על שתי עובדות נדמה שאין מחלוקת: 1) מאור בוזגלו הוא אחד הכישרונות הכי גדולים שצמחו בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות. 2) קמצוץ מהכישרון הזה טרם בא לידי ביטוי במשך 12 המחזורים הראשונים של העונה במכבי ת"א. 

בוזגלו היה היהלום שבכתר בתחילת השנה, השחקן שכל הליגה רצתה. ארקדי גאידמק גישש, גם במכבי חיפה בדקו אופציות, אבל מכבי ת"א אחרי השנים הרזות והקשות מבחינה כלכלית ורצופת הכישלונות, הייתה הרצינית מכולן והלכה על מאור בכל הכח.

מחפשים שעיר לעזאזל?

בינתיים סיפור האגדה נתקל בקשיים עצומים. בוזגלו נראה מנותק, לא מחובר, לא מצליח בפעולות הכי פשוטות וגם שמחת החיים נעלמה מהפנים שלו. אם בשנה שעברה הוא לא ספר אף אחד ממטר והיה הסיוט הנורא של כל מגן, העונה גם לעבור עמוד נראית משימה קשה. צריך לראות איך הוא מגביה היום כדורי קרן (לא מחזה נעים לעין) כדי להבין עד כמה המשבר עמוק.
אי אפשר להפיל את תיק הכישלון המדהד של מכבי ת"א רק על בוגזלו. הוא לא האחראי לכך שמכבי ת"א נמצאת במרחק של שש נקודות מהמקום האחרון בטבלה. אי אפשר לצפות מהילד הזה לקחת את מכבי ת"א על הכתפיים שלו לבד כבר בשנה הראשונה במועדון ועוד בשנה שבה חלק מהשחקנים פשוט זרים לענף. מכבי ת"א לא נבנתה נכון וגם שחקנים אחרים שחשבו שהם מניה בטוחה לא מזכירים את הצל של עצמם וברור שאם היו מראים קצת יותר יכולת, גם בוזגלו היה נראה יותר טוב.

בבקשה לא לקשקש באמצעי התקשורת

עובדתית, בוזגלו נמצא בתקופה מקצועית קשה. מה שהוא צריך לעשות, למרות הביקורת שנשמעת מכל עבר, זה להמשיך לעבוד קשה ולהשקיע באימונים. אין לזה תחליף ואין קיצורי דרך. רק באמצעות חזרה לבסיסים המוכרים וליסודות הוא יוכל לחזור להיות מי שכונה: "יוסי בניון הבא". 

מה שהוא ממש לא צריך זה פטפוטים מיותרים בתקשורת מצד בני המשפחה שלו, שרק מקשים על החזרה שלו לפסים הנכונים.  

יכול להיות שאבא יעקב מבין עד כמה בנו שרוי במצוקה ואולי הוא סבור שהתכשיט לא בנוי בשלב הזה לעמוד בלחצים האדירים שמגיעים אליו מכל כיוון וכמו כל אב טוב יעשה הכל על מנת שלבן שלו יהיה יותר טוב. ייתכן שזו הסיבה שהחליט לעשות מעשה ולהעמיד את עצמו שוב בפרונט אחרי תקופה של שתיקה וזאת כדי לנקז אליו את הלחץ ואת הביקורת ולהוריד אותם מהבן שלו.

אלא שהדיבורים האלה יכולים לחזור למשפחת בוזגלו בבומרנג. כשאתה לא טוב, תוריד את הראש ותן לסערה לחלוף. אמירות מסוג אלו שהשמיע אבא יעקב לא עושות טוב לבן שלו ורק מציגות את המשפחה כמנותקת מהמציאות וכמי שאיננה יודעת לקבל ביקורת אמיתית. ליושבים מהצד זה נראה ששוב קפץ לו הבוזגלו. 

מדובר גם בכפיות טובה כלפי מכבי ת"א, שכן במכבי ת"א נוהגים בבוזגלו כמו בצמר גפן. נותנים לו צ'אנס אחרי צ'אנס למרות שיש כאלו שחושבים שזעזוע של ירידה לספסל הייתה עוזרת לטאלנט הצעיר. אז גם ללטף, גם לנהוג בכפפות של משי, לא לקבל תמורה ועוד לחטוף את ההגיגים של מר בוזגלו? מה עם קצת ביקורת עצמית?   

השקעה מניבה?

מכבי ת"א השקיעה בבוזגלו סכומים לא הגיוניים לכדורגל הישראלי, הרבה מעבר למה שמקובל עבור שחקן ישראלי, מוכשר ככל שיהיה. על שחקנים זרים עם יכולת מוכחת באירופה לא נהוג להוציא כאלה סכומים, אבל מכבי החליטה שמאור שווה את ההשקעה. מכבי פתחה את הכיס של אלכס שניידר ביד רחבה מאד על מנת שהתגלית של העונה שעברה, הגיבור הגדול של סכנין ילבש את הצהוב-כחול ויצעיד את המועדון שוב לעונה של הישגים ומאבק על תארים, אחרי שנים שמכבי ת"א לא הייתה בכלל פונקציה בהקשר של הצמרת הגבוהה. הכוונה הייתה שת"א תהיה התחנה הישראלית האחרונה של הילד לפני מעבר בטוח לקריירה מבטיחה באירופה.

ל – ח – ץ

הלחץ על בוזגלו עצום. על הכתפיים הצנומות של הילד הזה יש מטען של הר ציפיות. קודם כל, עבור מאות אלפי אוהדי מכבי ת"א הוא התקווה ליציאה לדרך חדשה שתשכיח את השנים הרעות. סוף סוף שחקן יצירתי, שיודע להביך ולשגע הגנות, ממזר אמיתי שסביבו בונים קבוצה.

שנית, תג המחיר עושה את שלו ומיליוני הדולרים שעטפו את ההעברה של בוזגלו לקרית שלום כולל המאבקים המשפטיים שסבבו סביב כרטיס השחקן שלו לא הושקעו לחינם. בוזגלו אמור היה להיות הערך המוסף, התוספת שתופסת, היהלום שבקצפת, זה שמביא את אוהדי מכבי ת"א לאורגזמות של הנאה מכדורגל.

שלישית, בוזגלו היה צריך העונה לעשות שינוי מקצועי ומנטאלי אדירים. השנה היא העונה שבה מאור היה צריך לבצע את קפיצת המדרגה משחקן מוביל של קבוצה בינונית ללא ציפיות אמיתיות לשחקן מוביל בקבוצה שהשם האמצעי שלה הוא לחץ. קבוצה שבה יש אוקיאנוס של ציפיות, ששבעה מכישלונות ושהביאה אותך על מנת שתהיה התרופה לחוליים ארוכי השנים שלה.

קבוצה, שבה בוחנים כל פעולה שלך בזכוכית מגדלת, שכבר לעסה והקיאה שחקנים גדולים שלא יכלו לשאת את הזרקור התמידי שמלווה כל התעטשות שלהם. התקשורת יושבת על הווריד, הסיקור צמוד הרבה יותר ואין הרבה מקום לטעויות וגם פתיל הסבלנות הרבה יותר קצר, בטח של הקהל.

שחקן מוביל של קבוצה קטנה בלבד?

הרבה מאוד שחקנים טובים ומוכשרים הבינו על בשרם ולפעמים לא בצורה נעימה שיש הבדל תהומי בין מצב שבו אתה מוביל קבוצה בינונית למצב שבו אתה אמור לעשות את זה בקבוצה גדולה תחת סיר לחץ תובעני. במקום העבודה הקודם שלך קיבלת שבחים על משחק טוב. במקום העבודה החדש אתה ננזף מדוע לא הצגת את היכולת הטובה שלך. וההבדל הוא ענקי. 
המציאות, כאמור, תקעה טריז בציפיות ובחלומות. מתחילת העונה בוזגלו פשוט לא פוגע בכדור וממש לא מזכיר את השחקן שהלהיב בשנה שעברה עם כדורגל מבריק ואטרקטיבי בסכנין.
הדברים עדיין הפיכים ובוזגלו יכול בהחלט לתקן את הרושם העגום שהותיר אחרי קצת יותר מסיבוב משחקים. יש לו את זה ברגליים ויש גם תקופות בכדורגל שבהן פחות הולך. 

יותר עבודה באימונים ופחות קשקושים באמצעי התקשורת מצד בני המשפחה יעשו לאיש, שרק לפי מספר חודשים הלהיב במבצעי כדורגל פנטסטיים, רק טוב. 

 

 

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק