מוצארט של החלוצים

באוסטריה, מדינה שחולה על ספורט חורף, ריקודים סלוניים ודפיקת שניצלים, צמח מי שמאיים להפוך למכונת השערים האולטימטיבית של אירופה: מרק ינקו. מה זה אומר על האוסטרים, ינקו ועלינו?

יום שישי 05 דצמבר 2008
אור בס

 לרובינו, אוסטריה לגרמניה היא מה שבלגיה להולנד. מעין מדינת הבת הקטנה והמשעממת, עם כדורגל הרבה פחות מוצלח ( אבל עם אוכל הרבה יותר טוב...).

הנחיתות הכלכלית מול הליגות הגדולות, הצלחתו של ספורט החורף וכישלונות הנבחרת הלאומית והליגה המקומית המקרטעת, הובילו את אוהדי הכדורגל האוסטריים לתסכול עמוק, אם לא להדחקה ואדישות.

אבל האמת היא שעד לא לפני זמן רב, הכדורגל האוסטרי היה במצב טוב בהרבה. קשישים רבים בוינה, ישמחו לספר לכם על כוס תה ושטרודל תפוחים (כמובן) את מעלליה של נבחרת הפלא האוסטרית של שנות ה-30, ועל הנבחרות המצוינות של שנות השבעים, השמונים ותחילת התשעים ( גם שלמה שרף יכול לזרוק מילה בעניין הזה... ), שהיו משתתפות קבועות בטורנירי גביע העולם של אותן השנים.

מי יכול לשכוח את טוני פולסטר, הסקורר המשופם או את מיודעינו, אנדי הרצוג , הקשר ההתקפי המבריק , שהתעקש לקלקל לאוהדי נבחרת ישראל את החגיגות פעם אחר פעם ( נימני כבר למד לסגור את הרגליים מאז אותו התיקו שובר הלבבות  ב-99'?)

גם הקבוצות האוסטריות רשמו הישגים נאים באירופה באותן השנים. מי לא זוכר את ראפיד וינה, שב-1996, הגיעה לגמר גביע המחזיקות והפסידה לפ.ס.ז' ? את שטורם גראץ או טירול אינסברוק וקזינו זלצבורג ( יש כמה שחקנים בישראל שעדיין מעדיפים לשכוח...).

כרוניקה של כשלונות

עם החלת חוק בוסמן בשלהי 1995, ששינה לחלוטין את מציאות הכדורגל באירופה, החלה גם הנפילה התלולה של הכדורגל האוסטרי. 

שחקנים זרים טובים נהו אחר הכסף הגדול בגרמניה ואיתם גם הכשרונות המקומיים, שהותירו את הליגה המקומית עם שחקנים אפריקאים מדרגים נמוכים ושחקנים אוסטריים בינוניים.

גם אוהדי נבחרת הלאומית , שהעפילה לגביע העולם האחרון שלה בצרפת 98' והודחה ממנו בשלב הבתים, החלו להתרגל למציאות המדכדכת של נבחרת מבוגרת, עייפה ושבעה, שחוטפת  תשיעיות בספרד וחמישיות מישראל.

לכולם היה ברור שזוהי תחילתו של חורף ארוך וקשה, מטאפורה לתקופת מעבר וחילופי דורות, שהשפעתה תהיה מכרעת על עתיד הכדורגל האוסטרי בשנים הקרובות. אבל תוך זמן קצר, החלו בוינה להבין שאין זה עוד חורף קשה, אלא עידן קרח חדש, שעשוי לפגוע אנושות בענף.

הליגה המקומית הפכה עד מהרה ללא אטרקטיבית וענייה ( הצופים המעטים במשחקים אז, התקשו לזהות את קבוצתם האהודה, עקב ריבוי הפרסומות שהן עטו על מדיהן בציפייה לתמורה כספית צנועה ).

 כתוצאה מכך, הקבוצות האוסטריות כשלו פעם אחר פעם מלהעפיל לליגת האלופות ולשלבי הבתים של גביע אופ"א (השער של קייסי בדקה ה-90 בתיקו 3:3 נגד שטורם גראץ, עדיין עושה צרבת לאוהדים ב-"ארנולד שוורצנגר סטדיום").

אך חמור מכל, הנבחרת הלאומית התרוששה מכל נכסיה והפכה לנבחרת בינונית ולא הישגית, ללא שחקנים מובילים דוגמת פולסטר והרצוג שפרשו, והותירו אותה עם "איביצה ואסטיצ'ים" למיניהם (חלוץ סביר, אבל בינינו, הוא בכלל היה קרואטי ).

 קיבלו כנפיים

אז נכון, המצב עדיין לא משהו. הנבחרת הלאומית האוסטרית אמנם שיחקה  ביורו האחרון ( רק כי היא אירחה אותו), אבל המועדונים האוסטריים עדיין כושלים באירופה, כשבדרך קבוצות מבלארוס וקפריסין עוקפות אותם ועושות חייל.

אולם זיק של תקווה ניתן למצוא דווקא בליגה, ששבה להיות מרתקת בזכות שחקן אחד, שמשגע את אוסטריה ואירופה כולה: מרק ינקו, החלוץ של "רד בול זלצבורג" ונבחרת אוסטריה.

מאז שינקו הגיע ל-"רד בול ארינה" ב-2005, אוהדי הקבוצה זוכים להמון השמעות של מוזיקה קלאסית.מדוע?

 כי באוסטריה, נהוג להשמיע את "אגם הברבורים" אחרי כל שער שנכבש, וינקו פשוט לא מפסיק לכבוש ולספק לקהל "אתנחתאות מוזיקליות" .

ינקו בן ה-25 , נולד בוינה למשפחה ספורטיבית: אימו היא זוכת מדליית ארד בזריקת כידון במשחקים האולימפיים של מקסיקו 1968. מגיל מאוד צעיר הוא עסק בספורט והתלבט בין טניס לכדורגל, אך לבסוף בחר בשני.

כאמור, הוא הגיע לזלצבורג אחרי שלוש עונות טובות ב-"אדמירה וואקר", קבוצה בינונית, שידועה כמטפחת כשרונות צעירים ומוכרת אותם לכל המרבה במחיר.

הוא הגיע לקבוצת הצמרת בדיוק לאחר שהיא נקנתה על ידי תאגיד משקאות האנרגיה "רד בול", מהלך שהכניס הון רב לקבוצה והעלה את רף השאיפות והציפיות ממנה.

זלצבורג, ששמה וצבעיה שונו במסגרת הרכישה, שאפה להחזיר עטרה ליושנה ולהפוך לקבוצה מספר אחת באוסטריה, לאחר שלא זכתה באליפות מאז עונת 1997. לשם כך, הובא לקבוצה ג'יובאני טרפטוני, המאמן הותיק והמעוטר מאיטליה , ומיודעינו לותאר מתיאוס, כמאמנים משותפים שיצעידו את הקבוצה לאליפות רביעית.

השניים קנו מכל הבא ליד. שמות מפוצצים מרחבי העולם הובאו בעשרות מיליוני דולרים, כשינקו כלל לא בלט ביניהם. אבל לינקו היו תוכניות אחרות.

כבר באותה העונה הוא הפך לבורג מרכזי בקבוצה, כשכבש 11 שערים ב-18 משחקים, אך זלצבורג הפסידה את האליפות לאוסטריה וינה.

פציעות וחלוצי רכש בכירים ממנו, מנעו מינקו דקות משחק רבות. הוא שיחק רק ב-22 משחקים וכבש רק שבעה שערים בשתי העונות שלאחר מכן, כשהוא רואה מהספסל את חבריו זוכים בקלות באליפות אוסטריה לעונת 2007, רק כדי להפסיד אותה בעונה שלאחר מכן ליריבה השנואה מעיר הבירה :ראפיד וינה.

אבל דווקא אז, שיחק המזל לטובתו.טרפטוני הישיש עזב את הקבוצה לטובת נבחרת אירלנד (ולא לניהול החוף שלו, כמו ששירו של שלומי שבת עלול היה לגרום לנו להניח) ואיתו גם מתיאוס.

ההנהלה מינתה למשרת המאמן את ההולנדי קו אדריאנסה, שזיהה את הפוטנציאל הגלום בו ונתן לו את חולצת ההרכב הראשון, לצידו של החלוץ הגרמני הותיק, אלכסנדר ציקלר.

המהלך היה מבריק. בשני משחקיו הראשונים בעונה הנוכחית , הוא כבש 5 שערים, ומאז הוא לא מפסיק. הוא קבע הבקעות חדשים עם חמישה שלושערים ורביעייה אחת והוא השחקן שכבש הכי הרבה שערים בסיבוב אחד של הליגה אי פעם, עשרים ותשעה עד כה (כמחצית מסך כל שערי הקבוצה עד כה). למעשה הוא כבר כבש 48 שערים ב-54 הופעות במדי זלצבורג.

הנתונים המדהימים האלה, כבר זיכו אותו בתואר שחקן השנה באוסטריה והפכו אותו למועמד העיקרי לתואר מלך השערים של אירופה, אם לא של העולם כולו.

אין ספק שינקו התברך בנתונים הפיזיים הנחוצים לתפקיד חלוץ המטרה: הוא גבוה וחסון( 1.96 ,92 ק"ג), לא מהיר מאוד או טכני במיוחד, אבל עם משחק ראש מעולה ובעיטות עוצמתיות , שהופכות אותו לאימת ההגנות והשוערים באוסטריה.

בפורומים של אוהדי זלצבורג, ינקו נתפס כאיש שיכול לעשות לכדורגל האוסטרי, מה שמוצרט עשה למוזיקה שלה.

ינקו אבוחצירא?

אמנם, האוהדים של זלצבורג משתגעים מתופעת ינקו, שמוביל אותם לראשות הטבלה במאבק על האליפות מול היריבות מוינה, אך השמועות מדברות כבר על מעבר מתוכנן בינואר לבלקבורן האנגלית תמורת 5 מיליון פאונד.

אף על פי כן, המשמעות לכדורגל האוסטרי היא מרחיקת לכת. הליגה האוסטרית הפכה לאטרקטיבית, הצופים חזרו ועימם הכסף ועיני כל אירופה נשואות לעברה. גם נבחרת אוסטריה הרוויחה לעצמה כוכב חדש, שיכול להצעיד אותה לעתיד טוב יותר.

ולנוכח כל אלה, לא נותר לנו, אוהדי הכדורגל הישראלי, לתהות מתי אנו נזכה לינקו משלנו. סך הכל, גם אנחנו קטנים ומעוטי יכולת, ששרויים בעידן קרח משמים כבר יותר מדי שנים.

גם אנחנו זוכים מדי פעם לחלוץ טוב, כמו שמעון אבוחצירא כיום, שיכול להפוך למלך השערים באירופה באותה קלות שיכול להפוך לעוד כשרון מבוזבז ששרוי באגו טריפ.

כשרון מבוזבז שהרס הכל כשהשתן עלה לראש וכשהדוגמניות סוג ב', מכוניות היוקרה וחליפות המעצבים הפכו לחשובות יותר מהקבוצה והנבחרת , מהשערים והאוהדים, שמתרגשים בכל פעם מחדש, כשהכדור פוגש את הרשת.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק