מה זה אומר עלינו

התחקיר של רביב דרוקר בערוץ 10 עורר המון אי נוחות בעקבות השאלה: האם באמת כולנו תחמנים ועבדנו על ארקדי גאידמק? כנראה שלא, אבל חלק מאיתנו כן

שבת 06 דצמבר 2008
דורון ברגר
ממצאי התחקיר של רביב דרוקר בערוץ 10 היו ידועים ומוכרים לחלק לא קטן מאנשי הברנז'ה, אלה ששמעו דבר או שניים על הסכומים המופלגים שמשלם ארקדי גאידמק. 

למי שלא ראה, התחקיר הציג שתי עובדות.  העובדה שארקדי גאידמק הוא פראייר היסטרי ששילם סכומי עתק לעובדיו, למתווכים ועבור רכישות מסוימות,  והעובדה שיש לא מעט שניצלו זאת להנאתם האישית וסידרו לעצמם את אותם חוזי עתק.  חלקם אנשי עסקים, חלקם אנשי תקשורת, חלקם ספורטאי עבר וחלקם עסקנים ופוליטיקאים מימים ימימה.

היה מביך לראות ולשמוע עיתונאים מוערכים מספרים בתמימות על חופש עיתונות ועל כך שהם אינם יודעים מה גובה השכר אותו משלמים בשוק. אם העיתונאי (גיא מרוז) שדוגל בצדק החברתי באמת חושב שזה נורמלי לקבל עבור תכנית יומית סכום של קרוב ל-100 אלף שקלים בחודש, אז אני מהיום לתחקירים שלו, אקשיב בספק. אם בכלל.

מה שמעניין יותר את גולשי האתר בו אתם גולשים כעת, הם אנשי הספורט. לכאורה, עודד זרגרי, אופירה אסייג, אייל ברקוביץ' ועוד רבים שלא הוזכרו בכתבה (כמו אלי ארזי שהרוויח יותר מ-200 אלף שקלים בחודש), לא אשמים בכלום. הם ניצלו את התמימות של גאידמק כדי לסדר לעצמם את החיים מבחינה פיננסית. מה שאנשי הספורט, כמו גם אותם עיתונאים, לא רצו להפנים או לא שקלו ללמוד, הוא שאין מתנות חינם. וגם אם ארקדי גאידמק שילם להם מנדיבות ליבו, הכסף הזה הגיע אליו בדרך זו או אחרת שהם לעולם לא ניסו לחקור.

שהרי, תמיד יש מי שבסוף משלם את המחיר וקיים חשש שהכסף הגדול לא הגיע לגאידמק בדרך הכי מקובלת בעולם. הוא מעולם לא הסביר כיצד הפך למיליארדר, עדיין נמשכת חקירתו הבלתי נגמרת בפרשת בנק הפועלים ולאיש אין ספק שמנהל מוכשר מידי הוא בטוח שלא.

יותר מכל זה היה תחקיר עצוב שבא ללמד מי אלה האנשים שאנחנו סוגדים להם, מי הם העסקנים שמנהלים את חיינו, מי הם העיתונאים שאמורים לשמור עלינו, מי הדוברים שאנו אמורים להאמין להם, מי זאת ה"פסיכולוגית" שאנו מקשיבים לעצותיה ומי הוא איש התרבות שמנסה לחנך אותנו. מתברר שחלקם נהנו לעשות סיבוב על הפראייר התורן.

הפנינה הגיעה בסיום הכתבה, אז גם עלה מצב הרוח של כותב שורות אלו. אני לא יודע אם יוסי מילשטיין באמת חייב כספים ואם הוא באמת נאלץ לגור אצל אמו עקב חוסר משאבים כלכליים, כפי שטען דרוקר. אני רק יודע שכמוני, עוד רבים אחרים לא הצטערו לשמוע את ממצאי התחקיר של דרוקר אודות מילשטיין. 

נכון, לימדו אותנו שזה לא יפה לשמוח לאיד, אבל למדנו גם שבכל כלל יש יוצא מן הכל ולפעמים לשמוח לאיד, על זה שזילזל בנו,  זה לא כל כך נורא.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק