בעייתי, אלים. כוכב ענק

הוא רצה לפרוש מכדורגל ולעבוד כעזור חשמלאי. בשבוע הראשון שלו בנאפולי הוא היה מעורב בתגרת רחוב. אבל באיטליה ובארגנטינה יודעים: אזקיל לאבצי הוא כיום אחד הכוכבים הגדולים ב-SERIA A ובנבחרת של מראדונה

יום שישי 12 דצמבר 2008
מתן שמי

 17 שנים חלפו מאז השחקן הגדול בהיסטוריה לדעת רבים, דייגו ארמנדו מראדונה, עזב את נאפולי הקטנה מדרום איטליה שלאורך השנים סומנה בלעג ע"י הקבוצות הגדולות מן הצפון אותה הוביל עד לזכייה בשתי אליפויות היסטוריות, ומהרגע בו הפנומן בעל הרגל השמאלית הקטלנית עזב בבושת פנים את נאפולי והחל להידרדר, הקבוצה בה הפך לשחקן הטוב בעולם הידרדרה יחד איתו.

לאחר כמה עונות אותן העבירה במרכז טבלת הסרייה A, ב-1998 הקבוצה בכחול שמלאה שבע שנים ללא הכוכב הארגנטיני ירדה לסרייה B ושברה רצף של 33 שנים בליגה האיטלקית הבכירה. הסיוט של "האזורה" לא נפסק, ובאוגוסט 2004 הקבוצה שזכתה בשני "סקודטו" ושהתה אז בסרייה C נאלצה לפשוט את הרגל בעקבות חובות אדירים המוערכים בכ-70 מיליון יורו, ורגע לפני שאוהדיה של הקבוצה הדרומית נפרדו סופית מאהבתם הגדולה גורם מפתיע הפך את הסיפור הטראגי לחגיגה אמיתית.

הקולנוען האיטלקי העשיר, אאורליו דה לאורנטיס, הידוע כאוהד שרוף של הקבוצה מילדות רכש את נאפולי בכדי להבטיח את הישארותה בחיים ובעקבות פשיטת הרגל של הקבוצה שמה של נאפולי שונה  מ-Società Sportiva Calcio Napoli - ל-Napoli Soccer, ועל הדרך אוהדי "האזורה" הבהירו כי כל קבוצה שייכת קודם כל לאוהדים. למרות העובדה שנאפולי שיחקה בליגה השלישית באיטליה, במהלך השנתיים בהן לקחה חלק בסרייה C נאפולי העמידה ממוצע קהל במשחקיה שעלה על רוב הקבוצות מן הסרייה A!, ובאחד ממשחקיה בעונת 2005/06 בה עלתה לסרייה B נאפולי אירחה באצטדיונה הביתי "סאן פאולו" את פרוג'יה אליו הגיעו לא פחות מ-65,000 אוהדים וקבעו שיא היסטורי חדש בסרייה C { לשם השוואה, אצטדיון "אנפילד" מכיל רק 45,362 מושבים}.

לאחר שהעלה את נאפולי לסרייה B בעונתו הראשונה כמאמן הקבוצה, אדוארדו רייה קיבל את מלוא האמון מהבעלים אאורליו דה לאורנטיס, והמאמן המבוגר בן ה-63 שעבר בלא פחות מ-17 קבוצות לפני שהגיע לנאפולי הצדיק במהירות את האמון שניתן לו כשכבר בעונת הבכורה בליגת המשנה העלה את האזורה לסרייה A. העפלתה המרגשת של נאפולי לליגה הבכירה נחתמה בצורה הטובה ביותר, כשבמחזור הסיום בו נאפולי התארחה באצטדיונה הביתי של גנואה במפגש שהסתיים בתיקו 0:0 אליו צמד הקבוצות כבר הגיעו כשמקומן בסרייה A מובטח, אוהדי ה"אולטראס" של גנואה תלו שלט בו נכתב "ברוכים הבאים אחינו מנאפולי".

מעוזר חשמלאי, ליורש של מראדונה

כיאה לקולנוען בכיר, אאורליו דה לאורנטיס לא פחד לפתוח את הכיס בכדי להבטיח שהבכורה המחודשת של נאפולי בליגה הבכירה תעלה על כל הציפיות, ובקיץ לפני פתיחת עונת 2007/8 הקבוצה הדרומית החתימה לא פחות משמונה שחקנים שונים בין היתר את מרסלו זלאייטה ומנואלה בלאסי מיובנטוס, אך השחקן שזכה למרב צומת הלב היה ללא ספק אזקיל לאבצי.

החלוץ הארגנטיני הכישרוני שהושווה למראדונה כבר שהיה בן 10 כשגדל במחלקת הנוער בה דייגו הפך לכוכב וסיים את הקריירה ההיסטורית שלו בקבוצות בוגרים, בוקה ג'וניורס, אומנם זוהה כפוטנציאל אדיר באופן מיידי, אך לצד הכישרון המרשים לאבצי אופיין כילד בעל אופי בעייתי במיוחד שנע בין התקפי זעם שכללו אף פעולות אלימות, לבין תקופות בהן שתק מזעם בהן לא היה הכוכב של הקבוצה. במשך תקופה ארוכה ראשי אקדמיית הנוער של בוקה שקלו האם הכישרון האדיר של לאבצי שווה את כל הבעיות להן הוא גורם, ובגיל 17 "פוצ'ו" עזב את המועדון הפופולארי ביותר בארגנטינה.

לא, אלה לא היו ראשי האקדמיה שהחליטו להיפטר מלאבצי הבעייתי, אלא החלוץ עצמו שהחליט לעזוב את המועדון ולסיים את הקריירה ככדורגלן עוד לפני ששיחק ולו דקה אחת בקבוצת בוגרים. לאבצי הצטרף לאחיו בקריירה מעט פחות זוהרת, כעוזר חשמלאי, בכדי להתרחק מהלחץ שהיה נטול עליו בבוקה והפך את המשחק האהוב עליו לחסר הנאה, אך מספר חודשים ללא הכדור הספיקו ללאבצי שלא הצליח להיפרד מהתשוקה למשחק, ובכדי לחזור לחייך נאלץ להידרדר עד הליגה הארגנטינית השלישית, כשחתם במדי אסטודיאנטס בואנוס איירס.

ההצלחה הייתה מיידית וב-39 משחקיו במדי אסטודיאנטס לאבצי כבש 17 שערים, ומעמקי הליגה השלישית בארגנטינה הוא הוחתם עונה אחר כך בגנואה מהסרייה B שהשאילה אותו למשך אותה אחת לסן לורנצו מן הליגה הארגנטינית הבכירה. בעונת 2004/2005 לבאצי בן ה-19 שכבר נחשב לאחד השחקנים המוכשרים בארגנטינה וכבש 8 שערים ב-29 המשחקים בהם שותף כבר פנטז על ההגעה לסרייה A לאחר שגנואה העפילה באותה עונה לליגה הבכירה, אך בהפתעה גמורה הקבוצה האיטלקית הורדה לליגה השלישית בשל קניית משחק העלייה בו הכניעה בביתה 2:3 את ונציה, ובעקבות זאת החלוץ נמכר סופית לסן לורנצו. שנתיים נוספות בילה לאבצי הצעיר בסן לורנצו, ולאחר שבעונת 2006/7 הוביל אותה לאליפות ראשונה מאז 2001, שאיפתו לככב בסרייה A הוגשמה, וכיאה לארגנטינאי מוכשר לאבצי חתם בקבוצה הארגנטינאית ביותר בארץ המגף – נאפולי.

הלהיט של הדרום

לאבצי נרכש ע"י נאפולי בסכום המוערך ב-6 מיליון יורו. הוא אומנם הגשים את חלומו, אבל כל פסיכולוג מתחיל יאבחן במהירות כי אזקיל נקלע לסיטואציה מעט בעייתית. השחקן בן ה-21 בלבד שבעבר לא הצליח להתמודד עם הלחץ של קבוצת הנוער בבוקה ג'וניורס, חתם בקבוצה בה כיכב השחקן הגדול בהיסטוריה, דייגו ארמנדו מראדונה, אליו הוא מושווה מגיל 10.

הציפיות האדירות להתקרב לרמתו של הגדול מכולם הכו בלאבצי כבר מן ההתחלה, ואת האימון הראשון כשחקנה של נאפולי החלוץ יזכור בעיקר כאירוע טראומתי. לאחר שהנהלת הקבוצה והעיתונאים ערכו את ההשוואה הבלתי נמנעת והצפויה למראדונה לפני הגעתו של לאבצי, לא פחות מ-1200 אוהדים בכחול הגיעו לצפות בחלוץ הרכש מסן לורנצו, ולגלגו לו כשצעקו "יש רק מראדונה אחד". אזקיל המבוהל הפנים במהירות את המסר, וויתר על החולצה מספר 10 אותה לבש לאורך זמן רב וכמובן הייתה שייכת למראדונה האגדי, ובחר במספר 7 המלחיץ הרבה פחות.

אומנם לבאצי בחר במספר 7 בכדי להוריד ממנו במעט את אור הזרקורים, אך תחילת הדרך של "פוצ'ו" בנאפולי תיזכר דווקא באירוע יוצא דופן שדווקא לא קשור ליכולותיו על כר הדשא. השחקן שעורר כמה מחלוקות באיטליה בעקבות הקעקוע בצורת אקדח המקועקע לו על המותן, נסע באחד מהלילות ברחובות נאפולי בצוותא עם חברתו, והתנגש במכונית אחרת. כאשר בעל המכונית ביקש להחליף פרטי ביטוח, לאבצי וחברתו איבדו את קור הרוח, ובין רגע החלה תגרה בה חולקו אגרופים, אחד החלונות של המכונית התנפץ ואם זה לא מספיק, חברתו של מספר 7 שלפה את החגורה ממכנסיה, והכתה את אחד מבעלי המכונית שאף אושפז באותו הלילה בבית חולים.

אז בכל הקשור לאופי הדרום אמריקאי המשוגע לאבצי בהחלט הוכיח את עצמו, ובכדי להשכיח את התקרית המביכה במהירות האפשרית אקס סן לורנצו הבהיר כי גם בכל הקשור ליכולת על המגרש הוא משכמו ומעלה.

בעונת הבכורה המחודשת של הקבוצה הדרומית בסרייה A "פוצ'ו" הוביל את נאפולי למקום השמיני המרשים, כשבאצטדיונה הביתי "סן-פאולו" נאפולי שחזרה את ימיו של מראדונה כשהכניעה את שלושת הגדולות - יובנטוס, אינטר ומילאן. למרות הניצחונות הגדולים על האימפריות מן הצפון, המשחק בו יכולותיו המגוונות של לבאצי התבטאו בצורה הטובה ביותר התרחש במחזור השני בלבד, כשנאפולי יצאה למשחק חוץ בו פגשה את אודינזה והביסה אותה 0:5.

באותו משחק לבאצי שאומנם מוגדר כחלוץ, אך אוהב להתמקם מתחת לחלוץ ולשחק כמספר 10 קלאסי {מזכיר מאוד את הארגנטינאי הנוסף ששיחק בנאפולי שאת שמו בוודאי לא תתקשו לנחש} בישל שני שערים ביניהם במסירה גאונית שחדרה בין כל הגנת אודינזה, חלף על פני שחקני היריבה כאילו היו רוח ולקינוח הוסיף שער מבריק כשמצד ימין של הרחבה הטעה באלגנתיות את שומרו ברגל ימין, ועם שמאל שלח טיל היישר לפינה הרחוקה.

מיד אחרי ההופעה הקטלנית של לבאצי, מספר 7 בכחול נבחר לשחקן המחזור בסרייה A בצוותא עם זלאטן איברהימוביץ' {אינטר} ופבריציו מיקולי {פאלרמו} ע"י אחד מאתרי הספורט הנחשבים באיטליה, כשפתח את הכתבה בכותרת "המלך לבאצי".

מבלה בסין, מבוקש בצ'לסי

העונה הנהדרת של לאבצי בנאפולי קיבלה חותם רשמי כשבקיץ החלוץ זכה בכבוד האדיר, והוזמן ע"י מאמן הנבחרת הצעירה של ארגנטינה, סרחיו בטיסטה, לאולימפיאדה. צירופו של אזקיל לסגל המוכשר להפליא של הלבנים- כחולים מרשים עוד יותר כשמסתכלים על החלוץ עליו הועדף לאבצי - שחקנה הטוב ביותר של ריאל מדריד העונה, גונזלו היגוואין.

לאבצי שבניגוד ללאונל מסי, סרחיו "קון" אגוורו והרוב המוחלט של הכוכבים הגדולים בעולם אפילו לא נכלל בילדותו בסגלה של נבחרתו הלאומית בטורנירים הגדולים לנוער, לא התרגש מן המעמד וסיים כמלך השערים של ארגנטינה בצוותא עם "קון" אגוורו ואנחל די מריה עם 2 כיבושים, ולאחר הניצחון 0:1 על אוסטריה במשחק השני של שלב הבתים בו לאבצי כבש בדקה ה-77 ויכול מאוד להיות שמנע מארגנטינה איבוד נקודות חשובות, מאמנו, סרחיו בטיסטה, הבהיר מה כל כך מיוחד בכוכב מנאפולי. "כל מה שהוא צריך זה הזדמנות אחת בשביל לנצח משחק, וזה בדיוק מה שקרה היום". 

היכולות המגוונות והנדירות של לבאצי שיודע לכבוש כמו חלוץ בעזרת בעיטה קטלנית בשתי רגליו, למסור כמו קשר בעל ראיית משחק מרשימה ולעבור שחקנים כשחקן כנף בזכות טכניקה אישית אדירה, לא היממו רק את איטליה וארגנטינה, ובאחד ממשחקיה הראשונים של נאפולי העונה התייצב ביציע אחד מציידי הכישרונות הגדולים בעולם, פרנק ארנסן. הדני בן ה-52 המשמש כסקאוט הראשי של צ'לסי ובמשך עבודתו גילה בין השאר את רומאריו, רונאלדו, אריאן רובן, פיליפ קוקו ורוד ואן ניסטלרוי נשלח לעקוב אחרי לבאצי, ובזכות הרושם החיובי שהותיר המאמן הברזילאי, לואיס פליפה סקולארי, כבר הכין לא פחות מ-14 מיליון יורו בכדי להנחית את הארגנטיני בסטמפורד ברידג'.

למרות ההצעה המפתה של סגנית אלופת אירופה הבעלים של נאפולי, אאורליו דה לאורנטיס, הבהיר בצורה חד משמעית כי לאבצי לא למכירה ואמר: "לאבצי יישאר איתנו עד 2013 {אז מסתיים החוזה שלו}. מי שבצד שלי זה בסדר ואלה שלא, יכולים ללכת לאנגליה. אני ימצא 10 שחקנים אחרים כמוהם".

לאבצי יכול היה להתנהג כמו כריסטיאנו רונאלדו שבמשך קיץ שלם עשה הכול בכדי לעזוב את מנצ'סטר יונייטד לטובת ריאל מדריד, אולם החלוץ הבהיר בצורה חד משמעית לאן הוא שייך. "אני רוצה להישאר", התחיל לאבצי בדבריו. "אני יודע שצ'לסי מעוניינת בי, אבל הסוכן שלי והמועדון מתמודדים עם כל זה. אני לא חושב שיש כל כוונה לשחרר אותי ואני מרוצה מזה, אני באמת שמח בנאפולי".

כעת, לאחר שגרם לאוהדי נאפולי לאהוב ולהעריץ אותו אפילו יותר בעקבות רצונו להישאר במועדון ולסרב לכסף הגדול של רומן אברמוביץ', אזקיל לאבצי בן ה-23 מכוון למטרה הבאה – החזרת נאפולי לימיה הגדולים. 15 מחזורים חלפו העונה בסרייה A, ונאפולי שהעפילה רק לפני שתי עונות מן הליגה השנייה מדורגת כרגע במקום ה-4 המוליך בסיום העונה לשלב המוקדמות של ליגת האלופות. אם לאבצי יצליח לחולל את הבלתי יאומן ולהוביל את הקבוצה מהדרום לליגה הטובה בעולם, כל האוהדים שלגלגו לו וצעקו "יש רק מראדונה אחד" יצטרכו להודות – היורש של הגדול מכולם אכן הגיע.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק