כשהתרנגול עוד לא נולד

לפני 47 שנים חגגו בשכונת התקווה את בואה של מכבי תל-אביב למשחק מול בני-יהודה. עו"ד בן ציון באיער היה אז השוער ופעמון הנפט נשמע בסמטאות השכונה. הצהובים ניצחו את הזהובים בתוצאה 5:3

יום שני 15 דצמבר 2008
אשר גולדברג
 לפני כשבועיים נפגשו בבלומפילד מכבי תל-אביב ובני יהודה ל"דרבי הקטן" של תל-אביב. בני יהודה ניצחה 2:3, אחרי שכבר הובילה 0:3 בהפסקה. בני-יהודה העפילה בפעם הראשונה בתולדותיה לליגה הלאומית (ליגת העל של היום) בעונת 1960. את בני-יהודה אהבו לכנות בשם "הזהובים" ומבצרה היה המגרש בשכונה. כל שחקני הקבוצה היו על טהרת הכדורגלנים שגדלו בשכונה וכדררו בסמטאותיה.

כל ילד בשכונה רצה להיות בסוף שנות ה-50 בולם כמו דני לוי ומלהיב בדיוק כמו יענקלה גרונדמן. שאר שחקני הקבוצה, כמו זכי מזרחי, עימון טסה, האחים מרקו וברה עבוד, שלום אזולאי ומלאך רוטשס היו זוכים לשובל ארוך של נערים בעקבותיהם כשפסעו בסמטאותיה  הצרות של שכונת התקווה. השוערים שניצבו בין הקורות היו מרקו עבוד ועו"ד בן-ציון באיער, שהיה גם שוער נבחרת ישראל בכדוריד.

בתאריך 19 לפברואר 1961, לפני 47 שנים, הייתה חגיגה בשכונה שמכבי ת"א שיחקה על המגרש המיתולוגי בשכונה. למעלה מ-5,000 צופים מילאו את כל המקומות במגרש, על החומות, על הגגות ועל המרפסות שמסביב.

רובם של אוהדי השכונה היו אוהדים של מכבי תל-אביב, בשורותיה שיחקו עדיין השמות האגדתיים כמו שייע גלזר, יוסלה מרימוביץ', נח רזניק, יצחק פלשל ושאול מתניה. את המשחק ניהל השופט ראובן פריזנר, שכעבור שנים הפך לאחד מראשי מכבי נתניה.

התרנגול המפורסם של בני-יהודה עדיין היה כנראה בתוך הביצה. אביזר העידוד המפורסם ביותר בקרב האוהדים היה פעמון רעשני שאותו הניף בעוז אביו של החלוץ יצחק (זכי) מזרחי, פעמון שבימים רגילים שימש להזעיק את הקונים לעגלת הנפט המפורסמת.

במשך 10 דקות נשמעו קריאות ההתרגשות שהכדורים היו ברגליהם של יוסף מהלל, האיש שנודע בכינוי "הארי בלפונטה" בשל דמיונו לזמר האמריקאי המפורסם השחום, אצל יענקלה גרונדמן (הפולני) ועימון טסה (המסתנן).

בדקה ה-10 שקט הושלך במגרש כשיהושע (שייע) גלזר בפריצה מהירה השאיר מאחור את הבלם המצטיין דני לוי ומלב הרחבה בעט שטוח מול עו"ד בן-ציון באיער שנפל לקרקע מאוחר. בדקה ה-12 הרץ הימני הצעיר, ניסים בכר, מכניע גם הוא את עו"ד באיער, 2:0.

פריזנר שורק על פנדל לזכות השכונה, פנדל אותו בועט באומנות פנימה המומחה והפנדליסט השכונתי, דני לוי. 2:1.

מכבי ת"א מיהרה להרגיע את ההתלהבות בקהל הנרגש. ניסים בכר, מיכאל בן-הארוש ויוסף גולדשטיין שלחו שלושער מהיר לתוך רשתו של בן-ציון באיער וקבעו 5:1.

סמוך לסיום שמעו האוהדים את צלצול הפעמון של מר מזרחי בעקבות שני שערי ניחומים של זכי מזרחי ומלאך רוטשס, שהמתיקו במעט את הגלולה המרה וסידרו לבני יהודה הפסד "מכובד" מול מכבי ת"א, 5:3.

שחקני ומנהלי מכבי תל-אביב יצאו בסיום המשחק לארוחה טובה באחת המסעדות ברחוב אצ"ל. הבלם נח רזניק התחמק בתוך מספר דקות מהמקום ובערב ראו אותו האוהדים נוהג באוטובוס בקו מספר 5 של חברת דן.

חובבנות של פעם מול הכסף הגדול של ימינו.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק